1




Výroční finanční zpráva
2025
ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s.
za období od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2025


2



Obsah
Obsah ................................................................................................................................................................................ 2
Čestné prohlášení .......................................................................................................................................................... 4
Informace pro akcionáře ................................................................................................................................................ 7
Přehled podnikání, stav majetku investičního Fondu a majetkových účastí ..................................................... 18
Profil Fondu a skupiny ................................................................................................................................................. 24
Zpráva o vztazích společnosti ................................................................................................................................... 45
Individuální účetní závěrka k 31. 12. 2025 ................................................................................................................. 60
Zpráva auditora ............................................................................................................................................................ 114


Společnost ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s. je povinna řídit se Nařízením Komise
v přenesené pravomoci (EU) 2018/815 ze dne 17. 12. 2018, kterým se doplňuje směrnice
Evropského parlamentu a Rady 2004/109/ES, pokud jde o regulační technické normy specifikace
jednotného elektronického formátu pro podávání zpráv.
V souladu s tímto Nařízením Společnost vypracovala výroční zprávu ve formátu XHTML, která
obsahuje předepsané náležitosti, včetně podpisu a výroku auditora. Tato verze výroční zprávy
ve formátu PDF byla vytvořena pouze z důvodu lepší čitelnosti; v případě nesouladu s verzí
XHTML má verze XHTML přednost.


3

Pro účely výroční finanční zprávy mají níže uvedené pojmy následující význam:

Pro účely výroční finanční zprávy mají níže uvedené právní předpisy následující význam:







AMISTA IS
AMISTA investiční společnost, a.s., IČO: 274 37 558, se sídlem Sokolovská 700/113a, Praha 8,
PSČ 186 00
ČNB
Česká národní banka
Den ocenění
Poslední den Účetního období
Fond
ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s., IČO: 241 35 780, se sídlem Duhová 1444/2, Praha 4, PSČ 140
53, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 17323.

Účetní období
Období od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2025
Dohoda FATCA
Dohoda mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zlepšení dodržování daňových
předpisů v mezinárodním měřítku a s ohledem na právní předpisy Spojených států amerických
o informacích a jejich oznamování obecně známá jako Foreign Account Tax Compliance Act,
vyhlášená pod č. 72/2014 Sb.m.s.
Zákon o auditorech
Zákon č. 93/2009 Sb., o auditorech a o změně některých zákonů (zákon o auditorech), ve znění
pozdějších předpisů
Zákon o daních z příjmů
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon o účetnictví
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
ZISIF
Zákon č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších
předpisů

ZMSSD
Zákon č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších souvisejících
zákonů, ve znění pozdějších předpisů
ZOK
Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních
korporacích), ve znění pozdějších předpisů
ZPKT
Zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška
Vyhláška č. 234/2009 Sb., o ochraně proti zneužívání trhu a transparenci, ve znění pozdějších
předpisů
SFDR
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2088 ze dne 27. listopadu 2019 o zveřejňování
informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb



5

Představení Skupiny ČEZ
Skupina ČEZ je stabilní energetickou skupinou, která patří mezi největší ekonomické subjekty v České
republice i ve střední Evropě a významně přispívá k rozvoji energetického sektoru regionu v souladu
s principy udržitelnosti. Skupina ČEZ je bezpečným a spolehlivým partnerem pro své zákazníky, zajišťuje
spolehlivé dodávky energií pro Českou republiku i sousední země a poskytuje komplexní energetic
služby.
Ve své činnosti klade Skupina ČEZ důraz na naplňování globálních klimatických cílů, dekarbonizaci a na
životní prostředí obecně. Zaměřuje se na rozvoj jaderných i obnovitelných zdrojů, na inovace v energetice
a na rozvoj spolehlivých a udržitelných řešení pro své zákazníky. Těžiště hodnoty vzniká z bezemisní
výroby, distribuce a prodeje elektřiny a tepla. Významnými činnostmi jsou dále distribuce a prodej zemního
plynu, poskytová komplexních energetických a technologických služeb, těžba uhlí a obchodování s
komoditami.
Skupina ČEZ dává práci téměř 34 tisícům zaměstnanců a dodává energie a moderní energetická řešení
milionům zákazníků v České republice, mecku a na Slovensku. Dále působí zejména v Polsku, Maďarsku,
Francii, Itálii a Nizozemsku.
























6

Vize a společenská odpovědnost
Dlouhodobou vizí Skupiny ČEZ je přinášet inovace pro řešení energetických potřeb a přispívat k vyšší
kvalitě života. Strategie VIZE 2030 Čistá Energie Zítřka je zaměřena na dynamickou přeměnu výrobního
portfolia na nízkoemisní, odpovědné a udržitelné podnikání, naplnění stové strategie při dodržení
stanovené úrovně zadlužení a na dosažení klimatické neutrality do roku 2040. Nedílnou součástí je
závazek zásadně omezit výrobu tepla a elektřiny z uhlí do roku 2030. Základními předpoklady bezemisní
vize a priority energetické soběstačnosti jsou rozvoj jaderné energetiky a výstavba obnovitelných zdrojů.
Skupina ČEZ dále pro pokrytí poptávky po elektřině ve špičkách investuje do rozvoje nových řiditelných
zdrojů, jakými jsou například baterie a zdroje využívající plyn. Důležitou roli zastává i v oblasti dobíjecí
infrastruktury pro elektromobily. Souhrnným cílem je zajišťovat bezpečné a cenově konkurenceschopné
energie pro zákazníky.
V oblasti distribuce a prodeje je základním cílem poskytovat nejvýhodnější energetická řešení a nejlepší
zákaznickou zkušenost na trhu. Skupina ČEZ proto významně investuje do modernizace a digitalizace
distribučních sítí, kvalitou služeb chce patřit k nejlepším dodavatelům energií a moderních komplexních
energetických služeb a hodlá být lídrem energetic transformace a dekarbonizace průmyslu v České
republice i ve střední Evropě.
Při svém podnikání se Skupina ČEZ řídí přísnými etickými standardy zahrnujícími odpovědné chování
k zaměstnancům, společnosti a životnímu prostředí. Hlásí se k principům trvale udržitelného rozvoje a celá
strategie je založena na zásadách ESG (Environmental, Social, Governance). Principy etiky a udržitelnosti
jsou tak integrální součásti řízení i směřování celé společnosti a na jejich dodržování klade Skupina ČEZ
důraz i u svých dodavatelů.
Skupina ČEZ podporuje energetickou úspornost a efektivitu, prosazuje nové technologie a inovace
a zaměřuje se na investice do moderních technologií, vědy a výzkumu. Firemní kultura je orientována
na bezpečnost, vnitřní efektivitu, zvyšování hodnoty pro akcionáře a na vytváření bezpečného
a stimulujícího prostředí pro profesní růst zaměstnanců, založeného na principu rovných příležitostí pro
všechny. Jednou z priorit je úzká spolupráce s komunitami a co nejvstřícnější přístup k zákazníkům.
Nejvýznamnějším akcionářem mateřské společnosti ČEZ je Čes republika s podílem na kladním
kapitálu téměř 70 %. Akcie ČEZ jsou obchodovány na pražské a varšavské burze cenných papírů, kde jsou
součástí burzovních indexů PX a WIG-CEE. Tržní kapitalizace ČEZ k 31. 12. 2025 činila 695 mld. Kč a během
své existence od roku 1992 odvedla společnost ČEZ na dividendách svým akcionářům 499 mld. Kč.
Skupina ČEZ se dlouhodobě řadí k největším daňovým poplatníkům v České republice a k základním pilířům
české ekonomiky. Od vzniku akciové společnosti odvedl ČEZ českému státu na dividendách, daních,
odvodech, darech a platbách za emisní povolenky 1,3 bilionu Kč.




7

Informace pro akcionáře
podle § 118 odst. 4 písm. b) až k) a odst. 5 písm. a) až k) ZPKT

1. Orgány Fondu a skupiny jejich složení a postupy jejich rozhodování
1.1 Valná hromada Fondu
Valná hromada je nejvyšším orgánem Fondu. Každý akcionář, který je zapsán v seznamu akcionářů jako
vlastník akcií Fondu sed kalendářní den předcházející dni konání příslušné valné hromady má právo
účastnit se valné hromady. Každý akcionář právo obdržet vysvětlení týkající se Fondu nebo jím
ovládaných osob, je-li takové vysvětlení potřebné pro posouzení obsahu záležitostí zařazených na valnou
hromadu nebo na výkon akcionářských práv na ní, a uplatňovat návrhy a protinávrhy.
S akciemi Fondu je spojeno hlasovací právo vždy, nestanoví-li zákon jinak. Je-li s akcií Fondu spojeno
hlasovací právo, náleží každé akcii jeden hlas.
Rozhodování valné hromady upravuje článek 13 stanov Fondu:
Valná hromada je schopna se usnášet, pokud jsou přítomní vlastníci akcie, jejichž jmenovitá hodnota
přesahuje 30 % základního kapitálu Fondu. i posuzování schopnosti valné hromady se usnášet se
nepřihlíží k akciím, s nimiž není spojeno hlasovaprávo, nebo pokud nelze hlasovací právo podle zákona
nebo stanov vykonávat; to neplatí, nabydou-li tyto dočasně hlasovacího práva. Není-li valná hromada
schopná usnášet se, svolá statutární orgán náhradní valnou hromadu se shodným pořadem. Náhradní
valná hromada je schopná usnášet se bez ohledu na počet přítomných akcionářů.
Záležitosti, které nebyly zařazeny do navrhovaného pořadu jednání, lze rozhodnout jen se souhlasem
všech vlastníků akcií vydaných Fondem.
Pokud stanovy Fondu nebo zákon nevyžadují většinu jinou, rozhoduje valná hromada většinou hlasů
přítomných akcionářů.
Působnost valné hromady upravuje článek 10 stanov Fondu:
Do působnosti valné hromady, nevylučuje-li to ZISIF, náleží dle stanov Fondu vše, co do její působnosti
vkládá závazný právní předpis, včetně:
rozhodování o změně stanov, nejde-li o změnu, ke které došlo na základě jiných právních
skutečností,
volba a odvolání členů představenstva,
volba a odvolání členů dozorčí rady a jiných orgánů Fondu,
schválení smlouvy o výkonu funkce člena představenstva a jejích změn,
schválení smluv o výkonu funkce členů dozorčí rady, příp. dalších orgánů Fondu a jejich
změn,
schválení řádné, mimořádné, konsolidované a v případech, kdy její vyhotovení stanoví
právní předpis, i mezitímní účetní závěrky,
rozhodnutí o rozdělení zisku nebo jiných vlastních zdrojů, stanovení dividend, tantiém
a přídělů do jednotlivých fondů,


8

rozhodnutí o úhradě ztráty,
rozhodnutí o zrušení Fondu s likvidací a o schválení návrhu na rozdělení likvidačního
zůstatku,
rozhodnutí o podání žádosti o jmenování likvidátora ČNB,
schválení převodu, zastavení, pachtu nebo nájmu závodu nebo takové jeho části, která
by znamenala podstatnou změnu dosavadní struktury závodu nebo podstatnou změnu
v předmětu podnikání nebo činnosti Fondu, je-li taková dispozice možná dle ZISIF,
projednání výroční finanční zprávy nebo zprávy o podnikatelské činnosti Fondu a o stavu
jeho majetku v termínu, kdy je valnou hromadou schvalována řádná účetní závěrka,
rozhodnutí o přeměně Fondu, ledaže zákon upravující přeměny obchodních společností
a družstev stanoví jinak,
schválení převodu akcií Fondu v případě, že by převodem akcií některého akcionáře mělo
dojít ke změně ovládající osoby Fondu,
rozhodnutí o poskytnutí jiného plnění ve smyslu ustanovení dle § 61 ZOK členům
představenstva, dozorčí rady či jiného voleného orgánu,
rozhodnutí o změně statutu Fondu týkající se:
o způsobu investování a investičních cílů Fondu,
o odměn vedoucích osob Fondu,
rozhodování o určení auditora k provedení povinného auditu,
schválení politiky odměňování a zprávy o odměňování podle zákona o podnikání na
kapitálovém trhu.

1.2 Představenstvo Fondu
Předseda představenstva Mgr. Petr Jirouš (od 22. července 2025,
člen od 27.června 2025)
narozen: 14.6.1973
vzdělání: vysokoškolské

Místopředseda představenstva Mgr. Tomáš Petráň (od 28. července 2021,
člen od 1.července 2021)
narozen: 25. 11. 1974
vzdělání: vysokoškolské

Člen představenstva Ing. Andrea Rottenbornová (člen od 24. července 2024)
narozena: 6. 3. 1970
vzdělání: vysokoškolské

Obhospodařovatelem Fondu jde dle § 8 odst. 1 ZISIF samotný Fond.
Představenstvo je statutárním orgánem Fondu, kterému ísluší obchodvedení Fondu a který řídí činnost
Fondu a zastupuje Fond způsobem určeným stanovami Fondu. Představenstvo může svým rozhodnutím


9

pověřit své jednotlivé členy výkonem obchodního vedení v určité oblasti a zároveň vymezí jejich působnost
(danou zpravidla organizačním řádem). V takovém případě je člen představenstva v mci jemu svěřené
působnosti pověřen výkonem obchodního vedení v dané oblasti. Práva a povinnosti vůči zaměstnancům
Fondu vykonává předseda představenstva. Představenstvo může prostřednictvím podpisového řádu
vymezit přesnější určení působnosti při výkonu práv zaměstnavatele vůči zaměstnancům a zároveň může
tuto působnost delegovat na zaměstnance Fondu. Rozdělení působnosti nezbavuje člena představenstva
povinnosti dohlížet, jak jsou záležitosti Fondu spravovány. Člen představenstva o zásadních rozhodnutích
učiněných v jemu svěřené působnosti informuje představenstvo. Představenstvo se řídí obecně
závaznými právními předpisy, stanovami a statutem Fondu. Představenstvo mj. také svolává valnou
hromadu Fondu a schvaluje změny statutu Fondu. Představenstvo je voleno valnou hromadou Fondu.

V působnosti představenstva je dle stanov Fondu:
zajišťovat řádné vedení předepsané evidence a účetnictví Fondu,
informovat dozorčí radu o záležitostech Fondu,
svolávat valnou hromadu a kontrolovat, zda do 15 dnů od jejího ukončení byl vyhotoven
příslušný zápis,
vyhotovovat nejméně jednou za rok pro valnou hromadu zprávu o podnikatelské činnosti
Fondu a stavu jeho majetku,
zajišťovat vyhotovení čtvrtletní zprávy o aktivech a vývoji zisku Fondu tak, aby zprávy
o vývoji zisku obsahovaly porovnání mezi vlastními výsledky Fondu a výsledky
plánovanými,
navrhovat a schvalovat změny statutu Fondu, nevyžaduje-li zákon schválení valnou
hromadou,
vykonávat platná usnesení valné hromady,
rozhodovat o mzdové politice Fondu,
uzavírat za Fond po předchozím schválení valnou hromadou smlouvy o výkonu funkce se
členy představenstva a se členy dozorčí rady,
zajišťovat vyhotovení dokumentů požadovaných ZPKT,
rozhodovat o všech záležitostech Fondu, pokud je právní předpisy nebo stanovy Fondu
nesvěřují do působnosti jiného orgánu Fondu.
K 31. 12. 2025 mělo představenstvo tři členy. Životopisy členů představenstva jsou uvedeny v kapitole Profil
Fondu a skupiny v bodě 17.
K výkonu funkce člena představenstva Fondu je zapotřebí předchozího souhlasu ČNB vydaného za
podmínek stanovených zejména v § 515 a násl. ZISIF.
Představenstvo Fondu nezřídilo žádný poradní orgán, výbor či komisi.
Vzhledem k tomu, že statutárnímu orgánu nesmí být v souladu s obecně závaznými právními předpisy
týkajícími se obhospodařování investičních fondů udělovány ze strany akcionářů Fondu jakékoliv pokyny
týkající se obhospodařování Fondu, není statutární orgán oprávněn požádat nejvyšší orgán Fondu v
souladu s ust. § 51 odst. 2 ZOK o udělení pokynu týkajícího se obchodního vedení. Statutární orgán však
může požádat o sdělení nezávazného stanoviska či doporučetýkajícího se obchodního vedení další


10

(poradní) orgány Fondu či jiné subjekty, a to za podmínek určených statutem Fondu či vnitřními předpisy
Fondu.

1.3 Dozorčí rada Fondu
Předseda dozorčí rady Ing. Jan Kalina (člen od 1. července 2021)
narozen: 9. 3. 1969 (předseda od 3. srpna 2021)
vzdělání: vysokoškolské

Místopředseda dozorčí rady Ing. Martin Novák, MBA (znovu zvolen od 1. července 2021)
narozen: 2. 5. 1971 (místopředseda od 3. srpna 2021)
Vzdělání: vysokoškolské

Člen dozorčí rady JUDr. Marek Šlégl (člen od 30. června 2021)
narozen: 16. 10. 1977
Vzdělání: vysokoškolské
Dozorčí rada je kontrolní orgán Fondu. Dozorčí rada dohlíží na uskutečňování podnikatelské činnosti Fondu
a na to, jak představenstvo vykonává svoji působnost. Dozorčí rada je oprávněna v mci své působnosti
nahlížet do obchodních a účetních knih, jiných dokladů a účetních závěrek a kontrolovat tam obsažené
údaje. Dozorčí rada podává jednou ročně zprávu o své činnosti valné hromadě.
Dozorčí rada dále dle stanov Fondu:
přezkoumává řádnou, mimořádnou a konsolidovanou a popřípadě i mezitímní účetní
závěrku,
přezkoumává návrh na rozdělení zisku nebo jiných vlastních zdrojů, včetně návrhu na
stanovení výše a splatnosti dividend i tantiém,
přezkoumává návrh na úhradu ztráty,
přezkoumává zprávu o vztazích (v případě, že má Fond jediného akcionáře, dozorčí rada
zprávu projedná), zpracovanou ve lhůtě 3 měsíců od skončení účetního období,
a předkládat k těmto záležitostem své vyjádření valné hromadě.
Dozorčí rada se skládá ze tří členů, volených valnou hromadou. Životopisy členů dozorčí rady jsou uvedeny
v kapitole Profil Fondu a skupiny v bodě 17.

Dozorčí rada je způsobiusnášet se, je-li na zasedání přítomna nadpoloviční většina ech jejích členů.
Každý člen dozorčí rady jeden hlas. Dozorčí rada přijímá svá rozhodnutí nadpoloviční většinou hlasů
všech členů. V případě rovnosti hlasů nerozhoduje hlas předsedy dozorčí rady.
Zasedání dozorčí rady svolává předseda dozorčí rady písemnou pozvánkou nebo elektronickou poštou. V
případě nepřítomnosti předsedy dozorčí rady svolává zasedání místopředseda dozorčí rady a v případě
jeho nepřítomnosti pověřený člen dozorčí rady. V pozvánce musí být uvedeny místo zasedání, den i hodina
jeho zahájení a program jednání. Způsob svolání zasedání dozorčí rady upravuje jednací řád dozorčí rady.
Jsou-li na zasedání dozorčí rady všichni její členové, mohou se vzdát práva na řádné svolání zasedání
dozorčí rady. Vzdání se práva se uvede do zápisu ze zasedání dozorčí rady. Předseda dozorčí rady svolá
zasedání dozorčí rady tak, aby se toto konalo nejpozději do 10 dnů od doručení žádosti, vždy pokud jej o to
požádá:


11

některý z členů dozorčí rady,
představenstvo,
písemně kvalifikovaný akcionář, pokud současně uvede řádný důvod, proč má být dozorčí
rada svolána a co má projednat.
1.4 Výbor pro audit Fondu
Předseda výboru pro audit: Ing. Antonín Cerha (po celé Účetní období)
narozen: 1949
Od roku 1975 do roku 2015 působil ve společnosti ČEZ, a.s. na úseku plánování a controlling v oblasti
investic. Během své činnosti se zúčastnil prací na projektu privatizace ČEZ, na projektu integrace
distribučních společností do Skupiny ČEZ a implementace SAP ve Skupině. Dříve pracoval jako vedoucí
směny v Pražských teplárnách a jako investiční dozor v Energoinvestu Praha. Od roku 2008 do roku 2015
vykonával funkci ekonoma na projektech dvou paroplynových elektráren ve společnosti CM European
Power International (JV ČEZ s maďarskou společností MOL). V roce 2015 zahájil činnost samostatného
finančního poradce, kterou vykonával dva roky. Několik let byl členem představenstva a dozorčí rady ve
společnosti OSC, a.s. a byl členem dozorčí rady ve společnosti HYDROČEZ, a.s.

Místopředseda výboru pro audit: doc. Ing. Jaroslava Roubíčková, CSc. (po celé Účetní období)
narozena: 1954
Působí od r. 1979 na katedře finančního účetnictví a auditingu Vysoké školy ekonomické v Praze, auditorská
praxe od r. 1991, bilanční účetní v Komoře certifikovaných účetních od r. 1998, aktivně zapojena v systému
certifikace účetních v ČR jako členka Rady v Institutu certifikovaných účetních.

Člen výboru pro audit: doc. Ing. Libuše Šoljaková, Ph.D. (po celé Účetní období)
narozena: 1974
Absolventka Vysoké školy ekonomické v Praze (1996 - Ing., 2002 - Ph.D., 2006 - docent). Od roku 2004 je
auditorkou a od roku 2005 i zkušebním komisařem Komory auditorů ČR. Je autorkou řady oborných textů z
oblasti manažerského účetnictví. Od roku 1996 se věnuje poradenství v oblasti účetnictví a auditu, nejprve
ve společnosti Haarmann, Hemmelrath a Partner Consulting s.r.o. a po jejím rozdělení působí ve
společnosti Alfery Audit s.r.o.
Fond, jako subjekt veřejného zájmu ve smyslu ust. § 1a písm. a) ve spojení s ust. § 19a odst. 1 Zákona o
účetnictví zřídil ke dni 25. 6. 2014 výbor pro audit. Výbor pro audit zejména sleduje účinnost vnitřní kontroly,
systému řízení rizik, účinnost vnitřního auditu a jeho funkční nezávislost, sleduje postup sestavování
účetní závěrky Fondu a předkládá řídicímu nebo kontrolnímu orgánu Fondu doporučení k zajištěintegrity
systémů účetnictví a finančního výkaznictví. Dále doporučuje auditora kontrolnímu orgánu s tím, že toto
doporučení řádně odůvodní.
Výbor pro audit se skládá ze 3 členů, volených valnou hromadou. Všichni navržení členové výboru pro audit
splnili zákonné podmínky pro jmenování do výboru pro audit stanovené ust. § 44 Zákona o auditorech.
Výbor pro audit si volí svého předsedu a místopředsedu.
Výbor pro audit je schopný usnášet se, je-li na zasedápřítomna nadpoloviční většina jejích členů. K přijetí
usnesení je zapotřebí, aby pro ně hlasovala nadpoloviční přítomných členů výboru pro audit.
Výbor pro audit nezřídil žádný poradní orgán, výbor či komisi.



12

1.5 Politika rozmanitosti Fondu
Fond ve vztahu k statutárnímu orgánu, kontrolnímu orgánu a výboru pro audit neuplatňuje žádnou
specifickou politiku rozmanitosti. Důvodem je především skutečnost, že volba těchto orgánů je
v působnosti valné hromady Fondu, pročež toto rozhodnutí nemůže Fond v zásadě ovlivnit. Fond se
principiálně hlásí k dodržování zásad nediskriminace a rovného zacházení a dbá na to, aby orgány byly
obsazovány osobami, jejichž odborné znalosti a zkušenosti svědčí o jejich způsobilosti k řádnému výkonu
funkce.
Odborné předpoklady a zkušenosti vedoucích osob Fondu navíc v souladu s příslušnou právní úpravou
posuzuje ČNB.
1.6 Dceřinné společnosti
Fond nemá žádnou dceřinou společnost.
2. Zásady a postupy vnitřní kontroly a pravidla přístupu k rizikům ve vztahu
k procesu výkaznictví
Fond na kladě ust. § 19a Zákona o účetnictví použila mezinárodní účetní standardy harmonizované
evropským právem pro sestavení účetní věrky ke Dni ocenění. Účetnictví a výkaznictví Fondu je kromě
všeobecně závazných právních předpisů upraveno rovněž soustavou vnitřních předpisů a metodických
postupů, plně respektujících obecně závazné účetní předpisy a standardy.
Přístup do účetního systému Fondu je přísně řízen a povolen pouze oprávněným osobám. Účetní doklady
jsou účtovány po předchozím řádném schválení oprávněnými osobami, přičemž způsob schvalování je
upraven vnitřním předpisem. Platební styk je oddělen od zpracování účetnictví a provádění obchodních
transakcí, veškeré platby jsou prováděny oddělením vypořádání. Tento způsob úhrad zamezuje
potencionální možnosti, kdy by jedna a tatáž osoba provedla uzavřeobchodního vztahu, zaúčtovala z
něho vyplývající účetní operace a současně provedla platbu ve prospěch obchodního partnera.
Kontrola správnosti a úplnosti účetnictví a výkaznictví Fondu je prováděna prostřednictvím řídícího a
kontrolního systému. Interní kontrola v rámci kontrolního a řídícího systému zahrnuje jednak činnosti
vnitřního auditu a dále řadu kontrolních prvků, prováděných kontinuál(např. kontrola zaúčtovaného
stavu majetku na operativní evidenci majetku, inventarizace, kontrola čtyř očí apod.), v rámci kterých je
proces kontroly průběžně vyhodnocován.
Nad rámec vnitřní kontroly je Fond dále auditován prostřednictvím externího auditu, dle platných právních
předpisů.
3. Kodex řízení a správy Fondu
Fond přijal soubor vnitřních předpisů schválených statutárním orgánem Fondu. Tyto vnitřní předpisy
vycházejí z požadavků stanovených všeobeczávaznými právními předpisy, včetně právních předpisů
Evropské unie, jsou pravidelně aktualizovány a jsou předkládány ČNB. Rovněž podléhají interní kontrole
compliance a vnitřního auditu. Mezi tyto vnitřní předpisy patří mj. organizační řád, který je základní normou
řízení a správy Fondu.




13

4. Ostatní vedoucí osoby Fondu a portfolio manažer
4.1 Ostatní vedoucí osoby
Žádné další osoby nemají funkci vedoucí osoby ve Fondu.
4.2 Portfolio manažer
Portfolio manažer Ing. Andrea Rottenbornová

Informace o příslušných manažerských odborných znalostech a zkušenostech portfolio manažera jsou
uvedeny v kapitole Profil Fondu a skupiny v bodě 17.
5. Osoby s řídící pravomocí
Statutární orgán
Předseda představenstva Mgr. Petr Jirouš (od 22. července 2025, člen od 27.června 2025)
Místopředseda představenstva Mgr. Tomáš Petráň (znovu zvolen od 1. července 2021)
Člen představenstva Ing. Andrea Rottenbornová (člen od 24. července 2024)
Kontrolní orgán
Předseda dozorčí rady Ing. Jan Kalina (člen od 1. července 2021)
Místopředseda dozorčí rady Ing. Martin Novák, MBA (znovu zvolen od 1. července 2021)
Člen dozorčí rady JUDr. Marek Šlégl (člen od 30. června 2021)
6. Údaje o peněžitých a nepeněžitých příjmech a principech odměňování
Rozhodování o odměňovápracovníků Fondu náleží do působnosti statutárního orgánu Fondu. Členové
statutárního a kontrolního orgánu vykonávají svoji činnost na základě smluv o výkonu funkce, v nichž je
vždy upravena i jejich odměna včetně všech jejích složek, nejedná-li se o bezúplatný kon funkce. Tyto
smlouvy včetně odměňování musí být schváleny valnou hromadou Fondu.
Informace o zásadách a principech odměňování Fond vyhotoví v politice odměňování podle § 121l ZPKT,
kterou uveřejní na svých internetových stránkách. Fond v souladu s § 121p ZPKT také vyhotoví a uveřejní
na svých internetových stránkách zprávu o odměňování.
7. Údaje o počtu cenných papírů Fondu, které jsou v majetku statutárního či
dozorčího orgánu a ostatních osob s řídící pravomocí
Členové dozorčí rady ani statutárního orgánu nedrželi ve svém vlastnictví žádné akcie Fondu. V majetku
členů statutárního ani dozorčího orgánu ani ostatních osob s řídící pravomocí nejsou žádné cenné papíry
Fondu.
K cenným papírům představujícím podíl na Fondu se nevztahují žádné opce ani srovnatelné investiční
nástroje, jejichž smluvními stranami by byli členové statutárního nebo dozorčího orgánu Fondu nebo které
by byly uzavřeny ve prospěch těchto osob. Osoby s řídící pravomocí Fondu nedrží výše jmenované cenné
papíry ani nepřímo, tedy prostřednictvím třetího subjektu.





14

8. Práva a povinnosti spojená s akciemi Fondu
Fond vydává jeden druh cenných papírů, akcie, které jsou vydávány k základnímu kapitálu, jehož výše je
též uváděna v obchodním rejstříku. Základní kapitál Fondu činí 1 062 099 720 a je rozdělen na 35 403 324
ks akcií o jmenovité hodnotě 30 na:
30 092 826 (třicet milionů devadesát dva tisíc osm set dvacet šest) kusů kmenových
akcií na jméno, každá o jmenovité hodnotě 30,00 Kč (třicet korun českých). Tyto akcie
společnosti jsou vydány jako listinné cenné papíry na řad znějící na jméno akcionáře a
nejsou přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu, ani zahraničním trhu
obdobném regulovanému trhu (dále jen „Neobchodované akcie“),
5 310 498 (pět milionů tři sta deset tisíc čtyři sta devadesát osm) kusů kmenových akcií
na jméno, každá o jmenovité hodnotě 30,00 Kč (třicet korun českých). Tyto akcie
společnosti jsou vydány jako zaknihované cenné papíry na řad znějící na jméno akcionáře
a jsou od 4. 1. 2016 přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu Burza cenných
papírů Praha, a.s. (dále jen „Akcie určené k obchodování“).
Akcie se řídí právní úpravou dle ZOK, ZISIF a dalšími právními předpisy a úpravou v oddíle 7 stanov Fondu.
Práva spojená s akciemi
S akciemi je spojeno právo akcionáře podílet se na řízení Fondu, na jeho zisku a na likvidačním zůstatku při
jeho zrušení s likvidací. S akciemi je vždy spojeno hlasovací právo, nestanoví-li zákon jinak. Akcie Fondu
určené k obchodování jsou neomezeně převoditelné. Neobchodované akcie jsou převoditelné za
podmínek uvedených ve stanovách Fondu l. 10 odst. 2 písm. m). S akciemi není spojeno právo na jejich
odkoupení na účet společnosti, ani žádné jiné zvláštní právo.
Evidence akcií
Evidence akcií vydávaných Fondem je vedena v souladu s příslušnými ustanoveními ZPKT. Centrální
evidenci emise vede Centrální depozitář cenných papírů, a.s. Akcie Fondu v držení jednotlivých investorů
jsou tak evidovány na jejich majetkových účtech vlastníků cenných papírů. Investoři jsou povinni sdělovat
účastníku Centrálního depozitáře cenných papírů, a.s., u něhož mají veden svůj majetkový účet, veškeré
změny ve svých identifikačních údajích.
9. Odměny účtované externími auditory
Informace o odměnách účtovaných za Účetní obdoauditory v členění za jednotlivé druhy služeb jsou
uvedeny v příloze účetní závěrky (oddíl „Ostatní provozní náklady“), která je nedílnou součástí této výroční
finanční zprávy. Náklady na audit činily v tomto Účetním období 879 tis. Kč.
10. Dividendová politika Fondu
Fond neuplatňuje ani nedeklaruje dividendovou politiku ve smyslu stanovení poměru zisku vyplaceného
akcionářům a zisku zadrženého, ani nečiní takové odhady do budoucna.
Hospodářský výsledek Fondu vzniká jako rozdíl mezi výnosy z majetku Fondu a náklady na zajištění činnosti
Fondu. Rozhodovací postup o rozdělení zisku je v souladu se ZOK následující: Statutární orgán Fondu
předloží valné hromadě Fondu ke schválení návrh na rozdělení zisku, který ezkoumal kontrolní orgán,
který předkládá valné hromadě své vyjádření k návrhu na rozdělení zisku. Rozhodnutí o rozdělení zisku
nebo jiných výnosů z majetku Fondu náleží do působnosti valné hromady Fondu.


15

Výnosy z majetku Fondu se použijí ke krytí nákladů, nestanoví-li obecně vazné právní předpisy nebo
statut Fondu jinak. Pokud hospodaření Fondu za Účetní období skončí ziskem, může být tento zisk použit
(i) k výplatě podílu na zisku nebo (ii) k investicím směřujícím ke zvýšení hodnoty majetku Fondu. Pokud
hospodaření Fondu za Účetní období skončí ztrátou, bude tato ztráta hrazena ze zdrojů Fondu. Ke krytí
ztráty se přednostně použije nerozdělený zisk z minulých let. Nestačí-li tyto prostředky Fondu ke krytí
ztráty, musí být ztráta v roce následujícím po účetním období, ve kterém ztráta vznikla, kryta snížením
kapitálového fondu, byl-li zřízen.
Případný zisk Fondu může být použit k opětovným investicím směřujícím ke zvýšení hodnoty majetku
Fondu a Fond tak nemusí vyplácet žádný podíl na zisku či výnosech.
Rozhodným dnem pro uplatnění práva na podíl na zisku je den určený v souladu s ust. § 351 ZOK. Podíl na
zisku je splatný do tří měsíců ode dne, kdy bylo valnou hromadou Fondu učiněno rozhodnutí o rozděle
zisku. Podíl na zisku vyplácí Fond na své náklady a nebezpečí pouze bezhotovostním převodem na účet
investora uvedený v seznamu akcionářů. Právo na výplatu podílu na zisku, o jehož vyplace bylo
rozhodnuto valnou hromadou Fondu, se promlčuje v obecné tříleté lhůtě.
V Účetním období byla k akciím Fondu vyplacena dividenda ve výši 40 Kč na akcii.
V účetním období předcházejícím Účetnímu období byla k akciím Fondu vyplacena dividenda ve výši 58
na akcii.
11. Významná soudní a rozhodčí řízení
Hodnota majetku Fondu se může snížit v důsledku právních vad aktiv nabytých do majetku Fondu, tedy
například v důsledku existence zástavního práva třetí osoby, pachtu, nájemního vztahu, resp. předkupního
práva, nebo v důsledku nesprávného vyhodnocení okamžiku uvedení fotovoltaických elektráren do
provozu.
Podrobnější informace k významným soudním řízením jsou uvedeny v bodě 20 Přílohy účetní závěrky v
části Riziko právních vad.
12. Struktura vlastního kapitálu Fondu a dceřiných společností
Fond (mateřská společnost)
Struktura vlastního kapitálu Fondu je uvedena v účetní závěrce, která je nedílnou součástí této výroční
finanční zprávy.
Cenné papíry vydávané Fondem:
Neobchodované akcie
Akcie určené k obchodování
-
CZ0008041787
Kmenové akcie na jméno
Kmenové akcie na jméno
Listinná
Zaknihovaná
30 Kč
30 Kč
85
B 15
30 092 826
5 310 498
0
0
0
0
0
0


16

Akcie nebyly přijaty k obchodová
na regulovaném trhu
Akcie jsou přijaty k obchodování
na regulovaném trhu
Ostatní skutečnosti:
Počet akcií držených Fondem jako emitentem nebo jménem Fondu: 0
Částka všech převoditelných cenných papírů, vyměnitelných cenných papírů nebo cenných papírů s
opčními listy, s uvedením podmínek pro převod, výměnu nebo upsání: 0
Skutečnosti, které nastaly po rozhodném dni:
Po rozhodném dni nenastaly skutečnosti, které by měly vliv na informace uvedené výše v tomto odstavci.
Dceřiné společnosti:
Fond neměl v Účetním období žádnou dceřinou společnost.
13. Omezení převoditelnosti cenných papírů
Neobchodované akcie jsou převoditelné za podmínek uvedených ve stanovách Fondu (čl. 10 odst. 2 písm.
m).
Akcie určené k obchodování jsou neomezeně převoditelné. Převod Akcie urček obchodování je vůči
Fondu účinný, bude-li jí prokázána změna osoby vlastníka akcie výpisem z účtu vlastníka.
V případě převodu nebo přechodu vlastnického práva k akciím Fondu je jejich nabyvatel povinen bez
zbytečného odkladu informovat Fond o změně vlastníka. K účinnosti převodu akcie v podobě listinného
cenného papíru vůči administrátorovi Fondu se vyžaduje oznámení změny vlastníka příslušné akcie a její
předložení administrátorovi Fondu. V případě, že by nabyvatel akcií nebyl kvalifikovaným investorem dle
ust. § 272 ZISIF, k takovému nabytí se v souladu s ust. § 272 odst. 3 ZISIF nepřihlíží.
14. Akcionářské struktury Fondu
Fond (mateřská společnost)
Struktura akcionářů ke Dni ocenění
V procentech
Podíl na
základním
kapitálu
Podíl na
hlasovacích
právech
Právnické osoby celkem
99,97
99,97
Fyzické osoby celkem
0,03
0,03
15. Vlastníci cenných papírů se zvláštními právy
Fond nevydává vyjma výše uvedených druhů cenných papírů žádné jiné cenné papíry, se kterými by bylo
spojeno zvláštní právo. S akciemi je spojeno právo na podíl na zisku Fondu, právo na říze Fondu
prostřednictvím hlasovacího práva, které je s těmito akciemi spojeno, pokud zákon nestanoví jinak.
16. Omezení hlasovacích práv
S akciemi Fondu je vždy spojeno hlasovací právo, nestanoví-li zákon jinak.


17

17. Smlouvy mezi akcionáři s následkem snížení převoditelnosti nebo
hlasovacích práv
Fondu nejsou známy žádné smlouvy, které by uzavřeli akcionáři Fondu a které by současně mohly mít za
následek snížení převoditelnosti akcií představujících podíl na Fondu nebo snížení hlasovacích práv.
18. Zvláštní pravidla pro volbu a odvolání členů statutárního orgánu a změnu
stanov
Stanovy Fondu neobsahují žádná zvláštní pravidla pro volbu a odvolání členů statutárního orgánu a změnu
stanov Fondu.
Členy statutárního orgánu volí a odvolává valná hromada Fondu.
O doplňování a změnách stanov rozhoduje valná hromada Fondu na návrh statutárního orgánu nebo na
základě protinávrhů akcionářů účastnících se valné hromady nebo na návrh dozorčí rady, pokud valnou
hromadu svolává dozorčí rada a navrhuje potřebná opatření.
19. Zvláštní působnost orgánů
Stanovy Fondu neobsahují žádnou zvláštní působnost statutárního ani kontrolního orgánu podle zákona
upravujícího právní poměry obchodních společností a družstev.
Působnost orgánů Fondu je obsažena v odst. 1.1 až 1.4 části této výroční finanční zprávy.
20. Významné smlouvy při změně ovládání Fondu
Fond neuzavřel žádné smlouvy, ve kterých by byl smluvní stranou a které nabudou účinnosti, změní se
nebo zaniknou v případě změny ovládání Fondu v důsledku nabídky převzetí.
21. Smlouvy se členy statutárního orgánu se závazkem plnění při skončení jejich
funkce
Fond neuzavřel se členy statutárního orgánu nebo se zaměstnanci žádné smlouvy, kterými by byl zavázán
k plnění pro případ skončení jejich funkce nebo zaměstnání v souvislosti s nabídkou převzetí.
22. Programy nabývání cenných papírů za zvýhodněných podmínek
Fond nežádprogram, na jehož základě je zaměstnancům nebo členům statutárního orgánu Fondu
umožněno nabývat účastnické cenné papíry Fondu, opce na tyto cenné papíry či jiná práva k nim za
zvýhodněných podmínek.
23. Střet zájmů
Obhospodařovatel Fondu uplatňuje za účelem říze střetu zájmů v rámci Fondu systém opatření
zaměřený na identifikaci, vyhodnocení, předcházení a řízení střetu zájmů. Tento systém funguje na
základě jasné hierarchie, která zahrnuje předcházení, řízení a sledné oznámení střetu zájmů. V případě
transakcí se spřízněnými osobami Obhospodařovatel vždy postupuje v souladu s právními předpisy a
vnitřními předpisy Fondu.


18

Přehled podnikání, stav majetku investičního Fondu a majetkových
účastí
1. Přehled podnikání
Investičním cílem Fondu v Účetním obdobylo dosahovat stabilního zhodnocování majetkových hodnot
nad úrovní výnosu dlouhodobých úrokových sazeb prostřednictvím dlouhodobých investic do
technologických celků pro výrobu energií z obnovitelných zdrojů, akcií a podílů, resp. jiných forem účasti
na obchodních společnostech podnikajících především v oblasti energetiky, a doplňkových majetkových
hodnot tvořených standardními nástroji kapitálových a finančních trhů.
2. Činnost Fondu a skupiny v účetním období
V Účetním období se Fond při své činnosti zaměřil na obhospodařování aktiv ve svém majetku.
Mezi hlavní akce, které byly v Účetním období dokončeny, implementace IKB ve všech vodních
elektrárnách, příprávné činnosti, studie proveditelnosti modernizase VE Střekov, nový systém řízení
výkonu FVE Ralsko, GO soustrojí TG2 MVE Přelouč, realizace opravy vtoku MVE Pastviny, výměna FV panelů
na FVE Čekanice, oprava překopů FVE Ševětín, oprava MC4 kontejnerů a oprava optické linky lokalita Mimoň
na FVE Ralsko.
V účetním období energetiská zařízení v majetku ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s. provozoval ČEZ, a.
s., se sídlem Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 14053, IČO: 45274649, vedená v obchodním rejstříku u
Městského soudu v Praze pod sp. zn. B 1581. Zbývající dvě FV elektrárny v majetku fondu Ralsko a Žabčice
provozuje a spravuje společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o. Obě společnosti, které spravují a provozují
energetická zařízení v majetku Fondu, jsou členy koncernu ČEZ, byly založeny podle českého práva a ří
se českými právními předpisy, zejména ZOK. Regulačním statusem uvedených společností je status
standardní obchodní společnosti, obě společnost provádějí svoji podnikatelskou činnost na základě
živnostenských oprávnění a dále na základě licencí na výrobu elektřiny vydanými Energetickým
regulačního úřadem. Obě uvedené obchodní společnosti mají zkušenosti s provozováním energetických
zařízení tohoto typu.
Nové investice v Účetním období byly 17,3 mil.. Kč do dlouhodobých hmotných aktiv a 583 mil. do
dlouhodobých finaních akitv.
2.1 Hospodaření Fondu
Věrný a poctivýobraz o hospodaření Fondu poskytuje řádná účetní závěrka sestavená za Účetní období
a příloha k účetní závěrce, která je nedílnou součástí výroční finanční zprávy.
Hospodaření Fondu skončilo v Účetním období vykázaným hospodářským výsledkem ve výši 123 187 tis. Kč
před zdaněním. Zisk je tvořen zejména tržbami z nájemného a na straně nákladů pak ovlivněn zejména
odpisy, snížením hodnoty goodwillu, náklady na opravy a údržby a ostatními provozními náklady.
Významným faktorem, který ovlivnil výsledek hospodaření, byly zejména tržby z nájemného neprovozního
dlouhodobého majetku ve výši 2 020 213 tis. a rovněž ostatními provozními výnosy ve výši 60 089 tis.
Fond
ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s., IČO: 241 35 780, se sídlem Duhová 1444/2, Praha 4,
PSČ: 140 53, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp.
zn. B 17323.
Účetní období
Období od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2025


19

Kč. Na nákladové straně hospodaření významně ovlivnily opravy a údržba energetických zařízení ve výši -
116 366 tis. Kč, odpisy ve výši -729 335 tis. Kč a snížení hodnoty goodwillu ve výši 1 019 367 tis. Kč. Ostatní
provozní náklady byly ve výši -112 875 tis. a zahrnovaly především náklady na údržbu, provoz a
technickou pomoc, náklady na auditorské a poradenské služby a pojištění.
Dodávka elektrické energie za celé portfolio výrobních zdrojů byla na úrovni 91 % plánu.
Fond pro výpočet splatné a odložené daně použil v roce 2025 sazbu 5 %, viz kapitola 4 „Daň z příjmů“.
Dne 27. 6. 2025 rozhodla valná hromada o vyplacení dividend ve výši 40 na akcii. Celková výše
schválených dividend činila 1 416 133 tis. Kč.
Konkrétně bylo vyplaceno ovládající osobě ČEZ, a. s. 1 410 111 tis. Kč. le byla vyplacena dividenda
společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o. (5 461 tis. Kč) a dalším minoritním akcionářům.
2.2 Stav majetku fondu
Hodnota portfolia (tj. celkových aktiv) Fondu meziročně klesla o 5,27 % (tj. o 655 289 tis. Kč). Pokles aktiv
byl zejména u dlouhodobého hmotného majetku a stálých aktiv o 696 761 tis. Kč.
Portfolio Fondu je financováno především vlastními zdroji, a to zejména nerozdělenými zisky a kapitálovými
fondy (z 86,89 %). Z 9,76 % je majetek Fondu kryt dlouhodobými cizími zdroji, zbylou část pak tvoří cizí
zdroje krátkodobé.
AKTIVA
Fond vykázal ve výkazu finanční pozice k 31. 12. 2025 aktiva v celkové výši 11 789 142 tis. Kč, což
představovalo pokles oproti minulému účetnímu období o 655 289 tis. Kč. Tento pokles byl způsoben
především snížením hodnoty goodwillu aktiv. Aktiva byla z 51,34 % tvořena dlouhodobým hmotným
majetkem v hodnotě 6 052 470 tis. Kč, z 12,94 % goodwillem ve výši 1 525 693 tis. Kč, z 7,68 %
dlouhodobými finančními aktivy ve výši 905 141 tis. a z 28,04 % pohledávkami včetně cashpoolingu ve
výši 3 288 002 tis. Kč, penězi a peněžními ekvivalenty ve výši 5 019 tis. Kč, ostatními oběžnými aktivy ve výši
1 441 tis. a pohledávkou z titulu daně z příjmu ve výši 11 376 tis. Kč.
















20

Struktura aktiv je zobrazena na níže uvedeném grafu:


PASIVA
Celková pasiva Fondu k 31. 12. 2025 byla ve výši 11 789 142 tis. Kč, což představovalo pokles oproti minulému
účetnímu období o 655 289 tis. Kč. Tento pokles byl způsoben především snížením vlastního kapitálu.
Pasiva byla tvořena z 86,89 % vlastním kapitálem ve výši 10 243 233 tis. Kč, zahrnujícím základní kapitál ve
výši 1 062 100 tis. Kč a nerozdělené zisky a kapitálové fondy ve výši 9 181 133 tis. Kč. Dále byla pasiva tvořena
z 7,63 % rezervami ve výši 899 514 tis. Kč, z 1,38 % dlouhodobými závazky z leasingu ve výši 162 097 tis. Kč,
z 0,74 % odloženým daňovým závazkem ve výši 87 807 tis. a dále rovněž ostatními pasivy ve výši 89
306 tis. Kč, krátkodobými závazky z leasingu ve výši 29 763 tis. Kč, obchodními a jinými závazky ve výši 276
718 tis. Kč a ostatními dlouhodobými závazky ve výši 704 tis. Kč.











0
2
4
6
8
10
12
14
31.12.2024 31.12.2025
Miliardy
Struktura aktiv v mld. Kč
Pohledávky z titulu daně z příjmů
Ostatní oběžná aktiva
Ostatní dlouhodobá finanční aktiva
Goodwill
Peněžní prostředky a peněžní
ekvivalenty
Krátkodobé pohledávky
Dlouhodobý hmotný majetek


21

Struktura pasiv je zobrazena na níže uvedeném grafu:


CASHFLOW
Peněžní tok z provozní činnosti byl na konci sledovaného období ve výši 1 966 341 tis. Kč. K 31. 12. 2024 byl
ve výši 1 974 987 tis. Kč, což představuje pokles 0,44 % (8 646 tis. Kč).

Peněžní tok z investiční činnosti dosáhl výše -600 490 tis. Kč, což představovalo zvýšení odlivu prostředků
o 275 595 tis. oproti minulému období 324 895 tis. . způsobené nabytím stálých aktiv a ostatních
finančních aktiv.
Peněžní tok z finanční činnosti ke konci účetního období dosáhl výše -1 384 626 tis. Kč, což představovalo
změnu o -311 033 tis. Kč oproti minulému období (-1 695 659 tis. Kč) způsobené zejména výplatou dividend
ve výši 1 416 133 tis. Kč a změnou stavu závazků / pohledávek ze skupinového cashpoolingu (o 53 394 tis.
Kč).
3. Nemovitosti, stroje a zařízení
Fond mimo jiné vlastní budovy, pozemky a zařízení pro výrobu elektrické energie. Přehled
nejvýznamnějšího majetku je uveden v bodu Identifikace majetku, jehož hodnota přesahuje 1 % hodnoty
majetku Fondu.
Fond přímo vlastní část pozemků spjatých s fungováním elektráren v jeho majetku. Pozemky, které Fond
nevlastní a jsou důležité pro provoz elektráren, si Fond buď pronajímá na základě nájemních smluv, nebo
si k nim zajistil užívací práva prostřednictvím zřízení služebností.
Technologie určená k výrobě elektrické energie v majetku Fondu má rozličný charakter, jelikož Fond vlastní
0
2
4
6
8
10
12
14
31.12.2024 31.12.2025
Miliardy
Struktura pasiv v mld. Kč
Krátkodobé závazky z leasingu
Dlouhodobé závazky z leasingu
Ostatní pasiva
Rezervy
Nerozdělené zisky a kapitálové
fondy
Základní kapitál
Obchodní a jiné závazky
Závazek z titulu daně z příjmů


22

vodní elektrárny – vždy projektována s ohledem na charakter lokality, mnohdy velmi
specifické provedení,
elektrárny fotovoltaické velké množství panelů, střídačů, kabeláže a dalších prvků,
elektrárny větrné – dlouhý tubus zapuštěný do betonového základu s potřebnou
technologií nainstalovanou v gondole.
4. Podstatné investice
Modernizace ŘS, regulátorů, CPJ MVE Přelouč (8 300 tis. Kč),
Schody na vodní zámek MVE Spálov (1 173 tis. Kč),
Modernizace TG - přípravné činnosti (studie proveditelnosti, příprava ZPD) MVE Střekov
(4 559 tis. Kč),
Nový systém řízení výkonu FVE Ralsko (2 687 tis. Kč.)
a další investice menšího rozsahu.
Všechny tyto investice byly financovány z vlastních zdrojů.
Budoucí investice jsou přehodnocovány 2x ročně v rámci tvorby podnikatelského plánu.
5. Regulační prostředí
Fond se pohybuje ve dvou základních oblastech podnikání. Jedná se o regulaci podnikání Fondu jako
instituce finančního trhu a regulaci podnikání s majetkem Fondu využívaného primárně k výrobě elektřiny.
Fond je investičním fondem kvalifikovaných investorů, jehož podnikání je regulováno zejména konem
č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších předpisů (dále
také „ZISIF“) a dalšími právními předpisy.
Fond podléhá regulaci ČNB jako integrovaného orgánu dohledu nad finančním trhem v České republice.
ČNB vykonává dohled a zajišťuje zejména licenční, schvalovací a povolovací činnosti, ukládání sankcí,
stanovování opatření k nápravě zjištěných nedostatků. V oblasti regulace se ČNB podílí na přípravě řady
významných právních předpisů týkajících se tuzemského finančního trhu. Výkon dohledu nad investičními
společnostmi a fondy se zaměřuje zejména na fondy s potenciálně významným systémovým dopadem.
Kontrolní činnost ČNB je soustředěna do oblasdodržování pravidel odborné péče při správě fondů a
nastavení řídicích a kontrolních systémů.
Fond je uzavřeným investičním fondem kvalifikovaných investorů ve smyslu ZISIF, řídící se svým Statutem.
Akcie Fondu mohou být pořizovány pouze kvalifikovanými investory ve smyslu ustanovení § 272 ZISIF.
Fond se primárně řídí právními předpisy závaznými pro investiční fondy a dále pro emitenty cenných papírů
přijatých k obchodování na Regulovaném trhu, tj. zejména
Zákon č. 93/2009 Sb., o auditorech a o změně některých zákonů (zákon o auditorech), ve
znění pozdějších předpisů
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění
pozdějších předpisů


23

Zákon č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších
souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních
korporacích), ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů
Ve druhé oblasti jde legislativu a předpisy související s oblastí obnovitelných zdrojů.
Pro Fond jsou závazné edevším podmínky pro udělení licencí na výrobu elektřiny, cenová rozhodnutí
stanovující výši výkupních cen a dobu podpory, po kterou jsou tyto výkupní cen poskytovány, stanove
výše příspěvku na likvidaci solárních panelů s případně systémy podpory výkupních cen energií z
obnovitelných zdrojů pro nové instalace.
Fond dále uvádí, že neeviduje vládní, hospodářskou, fiskální, měnovou či obecnou politiku nebo faktory,
které významně ovlivnily nebo by mohly přímo či nepřímo ovlivnit samotný provoz Fondu.
6. Výhled na následující období
Fond se bude v nadcházejícím období věnovat dalšímu vyhledávání a vyhodnocování nových investičních
příležitostí k rozšíření svého investičního portfolia a zachováatraktivity pro investory. S ohledem na
omezení trhu v ČR z hlediska možnosti nových lokalit pro OZE (limitovaná kapacita vhodných lokalit pro
výstavbu nových MVE, ne zcela vstřícný přístup místních municipalit k výstavbě VTE) je pravděpodobné,
že investiční příležitosti se omezí na akvizice již fungujících projektů.


24

Profil Fondu a skupiny
1. Základní údaje o Fondu
Název:
Obchodní firma: ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.

Identifikační údaje:
IČO: 241 35 780
DIČ: CZ24135780
LEI: 3157009245HIH3020636

Sídlo:
Ulice: Duhová 1444/2
Obec: Praha 4
PSČ: 140 53
Telefon: + 420 211 041 111

Vznik:
Fond byl založen v souladu se ZOK a ZISIF na dobu neurčitou zakladatelskou listinou ze dne 9. 3. 2011 a
vznikl zápisem do obchodního rejstříku vedeného Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 17323 dne 30. 6.
2011. Povolení k činnosti samosprávného investičního fondu obdržel Fond od ČNB na záklarozhodnu
ze dne 27. 6. 2011, které nabylo právní moci dne 27. 6. 2011.
Právní forma Fondu je akciová společnost. Fond se při své činnosti řídí českými právními předpisy, zejm.
ZISIF a ZOK. Sídlem Fondu je Česká republika a kontaktní údaje do hlavního místa výkonu jeho činnosti jsou:
AMISTA IS, Sokolovská 700/113a, 186 00 Praha 8 - Karlín, tel: +420 226 233 110. Webové stránky Fondu jsou
www.amista.cz/cezoz.

Zapisovaný základní kapitál: 1 062 099 720 Kč; splaceno 100 %

Akcie
Akcie k Fondu: 30 092 826 ks kmenové akcie na jméno v listinné podobě ve
jmenovité hodnotě 30
5 310 498 ks kmenové akcie na jméno v zaknihované podobě ve jmenovité
hodnotě 30

Čistý obchodní majetek Fondu k 31. 12. 2025: 10 243 233 tis. Kč

Orgány Fondu
Informace o orgánech Fondu, jejich složení a postupy jejich rozhodování jsou uvedeny výše v části
Informace pro akcionáře, bod č. 1. Orgány fondu a skupiny.
Zaměstnanci
V Účetním období nebyl ve Fondu zaměstnán žádný zaměstnanec na hlavní pracovní poměr.
Pro výkon specializovaných činností jsou uzavírány dohody o pracovní činnosti.



25

Hlavní akcionáři
ČEZ, a. s.
IČO: 452 74 649
se sídlem: Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53
výše podílu na Fondu: 99,57 %
účast na kapitálu/hlasovacích právech Fondu: 99,57 %, 35 252 780 hlasů
typ účasti: přímá

Hlavní akcionáři nemají odlišná hlasovací práva. Fond je přímo ovládán akcionářem ČEZ, a. s.
2. Údaje o změnách skutečností zapisovaných do obchodního rejstříku,
ke kterým došlo během účetního období
V Účetním období došlo k následujícím změnám ve skutečnostech zapisovaných do obchodního rejstříku:
Dne 1.10.2025 bylo zapsáno členství Mgr. Petra Jirouše jako předsedy představenstva
Fondu
3. Údaje o obhospodařovateli a administrátorovi Fondu
Fond je samosprávným investičním fondem, který je na základě povolení k činnosti samosprávného
investičního fondu uděleného ČNB oprávněn se obhospodařovat. Fond je tak ve smyslu ust. § 8 ZISIF
obhospodařovatelem Fondu.
V průběhu Účetního období vykonával obhospodařovatel ve vztahu k Fondu běžné činnosti dle statutu
Fondu a v souladu s ním.
V Účetním období administrovala Fond AMISTA IS.
AMISTA IS vykonává svou činnost investiční společnosti na základě rozhodnutí ČNB č.j. 41/N/69/2006/9 ze
dne 19. 9. 2006, jež nabylo právní moci dne 20. 9. 2006. Rozhodnutí bylo dne 11. 4. 2024 v rámci rozšíření
licence nahrazeno rozhodnutím ČNB Čj.: 2024/040215/CNB/65.
AMISTA IS se na základě ust. § 642 odst. 3 ZISIF považuje za investiční společnost, která je oprávněna
přesáhnout rozhodný limit, a je oprávněna k obhospodařování investičních fondů nebo zahraničních
investičních fondů, a to fondů kvalifikovaných investorů (s výjimkou kvalifikovaných fondů rizikového
kapitálu a kvalifikovaných fondů sociálního podnikání) a zahraničních investičních fondů srovnatelných s
fondem kvalifikovaných investorů (s výjimkou kvalifikovaných fondů rizikového kapitálu a kvalifikovaných
fondů sociálního podnikání), a dále je oprávněna k provádění administrace investičních fondů nebo
zahraničních investičních fondů dle ust. § 11 odst. 1 písm. b) ZISIF ve spojení s ust. § 38 odst. 1 ZISIF, a to
administrace fondů kvalifikovaných investorů (s výjimkou kvalifikovaných fondů rizikového kapitálu a
kvalifikovaných fondů sociálního podnikání) a zahraničních investičních fondů srovnatelných s fondem
kvalifikovaných investorů (s výjimkou kvalifikovaných fondů rizikového kapitálu a kvalifikovaných fondů
sociálního podnikání).
AMISTA IS vykonávala pro Fond činnosti dle statutu Fondu. Jednalo se např. o vedení účetnictví, oceňování
majetku a dluhů, výpočet aktuální čisté hodnoty majetku na jednu akcii vydávanou Fondem, zajištění
vydávání a odkupování akcií a výkon dalších činností související s hospodařením s hodnotami v majetku
Fondu (poradenská činnost týkající se struktury kapitálu, poradenství v oblasti přeměn obchodních
společností nebo převodu obchodních podílů apod.).



26

Portfolio manažer
Informace o osobě portfolio manažera Fondu jsou uvedeny výše v části Informace pro akcionáře, bod č. 4.
Ostatní vedoucí osoby a portfolio manažer, odst. 4.2 Portfolio manažer. Informace o příslušných
manažerských odborných znalostech a zkušenostech portfolio manažera jsou uvedeny níže v kapitole
Profil Fondu a skupiny v bodě 17.
4. Údaje o depozitáři Fondu
Obchodní firma: Česká spořitelna, a. s. (od 18. 7. 2014)
Sídlo: Olbrachtova 1929/62, 140 00 Praha 4
IČO: 452 44 782
5. Údaje o hlavním podpůrci
V Účetním období pro Fond nevykonávaly činnost hlavního podpůrce žádné osoby oprávněné poskytovat
investiční služby, Fond neměl hlavního podpůrce.
6. Údaje o osobách, které byly depozitářem pověřeny úschovou nebo
opatrováním majetku Fondu, pokud je u těchto osob uloženo nebo těmito osobami
jinak opatrováno více než 1 % hodnoty majetku fondu
Depozitář v současné době využí služeb Clearstream Banking S.A. Luxembourg pro vypořádání
a clearing zahraničních cenných papírů a služeb Centrálního depozitáře cenných papírů, a. s., pro
vypořádání a clearing burzovních obchodů s cennými papíry obchodovanými na Burze cenných papírů
Praha, a. s., a lokální custodiany pro trhy v Polsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Turecku.
Spolupracující subjekty se v čase mohou měnit, zejména se vstupem na nové trhy.
7. Údaje o úplatách pracovníků a vedoucích osob vyplácených
obhospodařovatelem Fondu jeho pracovníkům nebo vedoucím osobám
Obhospodařovatelem Fondu je sám Fond. Fond jako obhospodařovatel poskytl v Účetním období úplatu
členům statutárního a dozorčího orgánu, compliance officerovi a několika osobám na dohodu o pracovní
činnosti. Odměna je specifikována v příslušné smlouvě mezi Obhospodařovatelem a fyzickou osobou,
která činnost vykonává.
Fond nevyplatil v Účetním období obhospodařovateli žádné odměny za zhodnocení kapitálu.
8. Údaje o úplatách pracovníků a vedoucích osob vyplácených
obhospodařovatelem Fondu jeho pracovníkům nebo vedoucím osobám
s podstatným vlivem na rizikový profil Fondu
Žádné takové odměny nebyly obhospodařovatelem v Účetním období vyplaceny.
9. Identifikace majetku, jehož hodnota přesahuje 1 % hodnoty majetku Fondu
Majetek Fondu ke Dni ocenění je tvořen zejména dlouhodobým hmotným majetkem oceněným reálnou
hodnotou ve výši 6 052 470 tis. Kč, goodwillem ve výši 1 525 693 tis. a pohledávkami včet
cashpoolingu ve výši 3 288 002 tis. Kč.


27

Inventární číslo
Název majetku
Energetické zařízení
Hodnota k 31. 12. 2025 (v tis. Kč)
21001000
Stavební část
FVE Ralsko 1
306 351
21001003
Stavební část
FVE Ralsko 3
146 525
21001011
Stavební část
FVE Ševětín
146 931
23001000
Trafostanice
FVE Ralsko 1
103 017
23001002
Fotovoltaické panely a střídače
FVE Ralsko 1
409 990
23001003
Fotovoltaické panely a střídače
FVE Ralsko 3
173 640
23001006
Fotovoltaické panely a střídače
FVE Vranovská Ves
237 011
23001013
Fotovoltaické panely a střídače
FVE Ševětín
493 671
Výše jsou uvedeny položky majetku, technologické celky, které jsou částmi jednotlivých elektráren a které
individuálně přesahují hodnotu 1 % majetku Fondu.
Část energetických zařízení je umístěna na cizích pozemcích, které jsou v jejich prospěch zatíženy
věcnými břemeny/nájemními smlouvami, a to v souvislosti s umístěním samotných elektráren, zajištěním
přístupových cest a vyvedením výkonu. Vzhledem k unikátnosti situace každé elektrárny jsou smluvní
vztahy řešeny vždy s přihlédnutím ke specifikům dané lokality.
Fond předpokládá nutnost významné modernizace u fotovoltaických elektráren (střídače, obměna
panelů). S náklady na opravy je počítáno v plánu oprav, který je dvakrát ročně přehodnocován.
Goodwillu se detailně věnuje bod 7. Goodwill v účetní závěrce Fondu.
Pohledávky představuje především cash-poolingová pozice Fondu ke Dni ocenění ve výši 2 923 893 tis.
a pohledávkv z obchodních vztahů ve výši 191 682 tis. především za společnosČEZ Obnovitelné zdroje,
s. r. o. a ČEZ a.s.
10. Informace o aktivitách v oblasti výzkumu a vývoje
Fond nevyvíjel v Účetním období žádné aktivity v oblasti výzkumu a vývoje.
11. Informace o aktivitách v oblasti ochrany životního prostředí
a pracovněprávních vztazích
Společnost nesestavuje zprávu o udržitelnosti ve smyslu článku 19a odst. 1 směrnice evropského
parlamentu a rady 2013/34/EU na základě výjimky uvedené v článku 19a odst. 7 téže směrnice.
Fond poskytuje plnou součinnost mateřs společnosti ČEZ, a. s. za účelem sestavení Zprávy o
udržitelnosti, kde jsou obnovitelné zdroje Fondu zahrnuty.
Prohlášení o zohledňování kritérii pro udržitelné investování dle článku 6 až 8 nařízení EU 2019/2088
(SFDR) a článku 6 a 7 2020/852 (nařízení o taxonomii):
Za rok 2024, společnost v souladu s čl. 4 odst. 1 písm. b) SFDR Fond uvedla, že v rámci investičního procesu
prozatím nezohlednila Hlavní nepříznivé dopady svých investičních rozhodnutí na faktory udržitelnosti,
avšak činila všechny kroky nezbytné k tomu, aby splnila veškeré zákonné povinnosti nezbytné k dosaže
souladu s čl. 4 odst. 1 písm. a) SFDR a ve výroční zprávě za rok 2025 toto mohla uvést. Za rok 2025 došlo k
úspěšnému naplnění těchto povinností a uvedení ve Výroční zprávě.
Společnost posuzuje environmentální, sociální a governance důsledky svých investičních rozhodnutí
a vyhodnocuje dopady svých investic na udržitelnost také pomocí metodiky vyhodnocování hlavních


28

nepříznivých dopadů předepsané SFDR a RTN. Ke sběru relevantních úda Fond spolupracuje napříč
celým dodavatelským řetězcem, především se společnostmi ve Skupině ČEZ.
Informace o politikách začleňování rizik týkajících se udržitelnosti do investičního rozhodování podle
článku 6 SFDR:
Fond v mci začleňování ESG do investičního procesu vychází především z povinností uložených podle
článků 18, 30, 40 a 57 Nařízení komise v přenesené pravomoci (EU) č. 231/2013 ze dne 19. prosince 2012,
kterým se doplňuje směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/61/EU, pokud jde o výjimky, obecné
podmínky provozování činnosti, depozitáře, pákový efekt, transparentnost a dohled (dále jen „AIFMR“).
Vzhledem k velmi širokému vymezení ESG rizik Fond v rámci jejich identifikace a zohledňování rizik nastavil
svou politiku takovým způsobem, že zohledňuje pouze ta ESG rizika, která mohou realisticky vést k
významnému snížení hodnoty investice. V rámci tohoto vyhodnocení Fond klasifikoval oblast rizik
spojených se zelenou transformací a rizika související s klimatickou změnou jako oblasti spojené s
vysokým potenciálem pro vznik nových ESG rizik, která zatím nelze dostatečně konkrétně identifikovat.
V rámci řízení těchto potenciálních rizik Společnost nastavila interní procesy pro jejich sledování
a průběžnou identifikaci nových rizik v daných oblastech. V rámci investičního procesu Fond ESG rizika
zohledňuje v jednotlivých oblastech následujícím způsobem:
1. ESG rizika jsou zohledňována v rámci nastavení investičního procesu a proce
identifikace relevantních rizik. Při nastavování investičního procesu Společnost
zohledňuje především procesní ESG rizika v oblasti řízení a správy (riziko
nedostatečného due diligence, nedostatečného systému řízení rizik, nedostatečného
dohledu a nevhodně nastaveného odměňování pracovníků).
2. Ve vztahu ke konkrétním investicím jsou vyhodnocovány konkrétní rizika udržitelnosti
identifikovaná ve vztahu k dané transakci. Jako samostatné ESG riziko Fond zpravidla
vyhodnocuje reputační a compliance riziko spojené s danou transakcí. Fond
nepředpokládá, že by ESG rizika měla závažné dopady na návratnost finančních
produktů poskytovaných Fondem.
3. Podrobnou politiku upravující začleňování ESG rizik do investičního procesu lze najít na
webových stránkách AMISTA IS.
Fond vzhledem k podstatě svého podnikání (vlastnictví a pronájem energetických zařízení
obnovitelných zdrojů energie na výrobu elektrické energie) pozitivním způsobem přispívá ke zlepšení
stavu životního prostředí v České republice. Každá dodaná kWh z obnovitelných zdrojů znamená, že k
uspokojení potřeb obyvatel bylo potřeba spálit o co méně fosilních paliv, než by tomu bylo jinak. Vodní
elektrárny ve vlastnictví Fondu přispívají k čištění řek na česlích zachycují odpadky a větve a tyto jsou
následně ekologicky likvidovány. Kromě výše uvedených obecných rizik týkajících se udržitelnosti Fond
zohledňuje specifická rizika související s udržitelností vztahující se ke specifickým třídám aktiv v
portfoliu Fondu. Relevantní informace o takto zohledňovaných specifických rizicích souvisejících s
udržitelností jsou zohledněny v rámci kapitoly 20. Rizika v příloze účetní závěrky.
Fond neměl v Účetním období formálně stanovený cílový poměr udržitelných investic. Přesto však
podkladová aktiva Fondu splňovala kritéria environmentálně udržitelných hospodářských činností dle čl.9
Nařízení (EU) 2020/852, zejména ve vztahu k cíli zmírňování změny klimatu (Climate Change Mitigation).V
Účetním období byli ve Fondu zaměstnáni 3 zaměstnanci na částečný pracovní úvazek. Informace o E/S
vlastnostech jsou uvedeny v Příloze 2.



29

12. Informace týkající se obchodů zajišťujících financování (sft securities
financing transactions) a swapů veškerých výnosů, požadované dle nařízení
evropského parlamentu a rady (eu) 2015/2365, čl. 13
Žádné takové obchody během Účetního období neproběhly.
13. Informace o pobočce nebo jiné části obchodního závodu v zahraničí
Fond nemá žádnou pobočku či jinou část obchodního závodu v zahraničí.
14. Fondový kapitál Fondu a vývoj hodnoty akcie
K datu:
31. 12. 2025
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Fondový kapitál Fondu (Kč):
10 243 233
11 673 457 083
12 873 155 728
Počet emitovaných akcií



v oběhu ke konci Účetního období (ks):
35 403 324
35 403 324
35 403 324
Počet vydaných akcií v Účetním období (ks):
0
0
0
Fondový kapitál na 1 akcii (Kč):
289,3297
329,7277
363,6143



15. Informace o podstatných změnách statutu Fondu
V průběhu Účetního obdonedošlo ke změnám statutu Fondu.


319,1640
374,8281
363,6144
329,7277
289,3297
200,0000
250,0000
300,0000
350,0000
400,0000
31.12.2021 31.12.2022 31.12.2023 31.12.2024 31.12.2025
Kč/akcie
Fondový kapitál na akcii


30

16. Informace o nabytí vlastních akcií nebo vlastních podílů
Fond v Účetním období nevlastnil žádné vlastní akcie ani podíly.
17. Členové správních řídících a dozorčích orgánů a vrcholové vedení
Statutární orgán
Předseda představenstva pozice předsedy představenstva nebyla k 30. 9. 2025 obsazena

Mgr. Petr Jirouš (od 1.října 2025)
narozen: 14.6.1973
vzdělání: vysokoškolské
pracovní adresa: Duhová 1444/2, Praha 4, PSČ: 140 53

1997 2002 různé pozice ve finančních institucích a soukromých společnostech
2002 2004 ŠKODA PRAHA a.a., Právní služby
2005 2016 ČEZ, a.s., správa a řízení zahraničních majetkových účastí
2016 2024 ČEZ, a.s., Manažer útvaru Transakční podpora
2024 doposud ČEZ, a.s., Ředitel útvaru fúze a akvizice
Mgr. Petr Jirouš ve Fondu vede oblast Investice a obchod.
Společnosti, ve kterých byl Mgr. Petr Jirouš členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů nebo
společníkem kdykoli v předešlých pěti letech:
CEZ Holdings B.V. IČO: 24301380, se sídlem Herikerbergweg 157, Amsterdam,
Nizozemské království, ředitel, jednatel, (členství od 1.9.2009 a stále trvá)
CEZ RES International B.V. IČO: 77019717, se sídlem Herikerbergweg 157, Amsterdam,
Nizozemské království, ředitel, jednatel, (členství od 1.4.2018 a stále trvá)
ŠKODA JS, a.s. – IČO: 25235753, se sídlem Orlík 266/15, Bolevec, 316 00 Plzeň, člen
dozorčí rady (25.11.2022 a stále trvá)
A.E. Wind S.A. se sídlem Klimczaka 17 / 80 ulice 02 797 Warszawa, člen dozorčí rady
(členství zaniklo 18.1.2024)
Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş., se sídlem, Maltepe, Orhan Gazi Cd. No:72, 54100
Adapazarı/Sakarya, Turecko, nevýkonný člen představenstva (členství zaniklo 1.12.2023)
Eco-Wind Construction S.A., se sídlem Aleje Jerozolimskie 63, Warszawa, Polsko,
člen/předseda dozorčí rady (členství zaniklo 6.5.2022)
Elevion Group B.V. IČO: 08785015, se sídlem, Duhová 1444/2, Michle, 140 00 Praha 4,
ředitel, jednatel (členství zaniklo 1.2.2020)
Předseda představenstva disponuje oprávněním k výkonu své činnosti v podobě rozhodnutí ČNB
o povolení k výkonu činnosti vedoucí osoby.
Předseda představenstva Fondu, neprovámimo činnost pro Fond žádné jihlavní činnosti, které jsou
pro Fond významné, než které jsou uvedeny v tomto bodě výše.
V Účetním období nenastaly žádné střety zájmů statutárního orgánu Fondu ve vztahu k Fondu.






31

Funkční období člena statutárního orgánu je 5 let. Výkon funkce člena statutárního orgánu je úplatný, člen
statutárního orgánu má s Fondem uzavřenou smlouvu o výkonu funkce.
Člen představenstva nebyl nikdy odsouzen za podvodný trestný čin, nebyl v posledních pěti letech spojen
se společnostmi, na které byla uvalena nucená správa, konkurzními či obdobnými řízeními, svýjimkou jeho
působení v dozorčí radě společnosti Eco-Wind Construction S.A., u níž bylo insolvenční řízezahájeno
jako nezbytný preventivní krok v souvislosti s vymáhanou, ale později zcela zpochybněnou a soudní
cestou zrušenou, domnělou daňovou pohledávkou. Insolvenční řízení bylo ukončeno bez negativních
dopadů na věřitele a společnost byla následně řádně zlikvidována. Tato skutečnost neměla souvislost s
osobní odpovědností člena představenstva. Proti členu představenstva rovněž nebylo vzneseno žádné
úřední veřejné obvinění ani udělena sankce ze strany statutárních nebo regulatorních orgánů ani nebyl
nikdy zbaven způsobilosti k výkonu funkce správních, řídících nebo dozorčích orgánů či manažerské
funkce kteréhokoli Fondu.

Místopředseda představenstva Mgr. Tomáš Petráň (místopředseda od 28. července 2021)
narozen: 25.11. 1974
vzdělání: vysokoškolské
pracovní adresa: Duhová 1444/2, Praha 4, PSČ: 140 53
1996 2000 Spořitelní investiční společnost, a. s., právní oddělení
2001 2006 ČEZ, a. s., správa majetkových účastí
2006 2012 ČEZ, a. s., fúze a akvizice
2013 dosud ČEZ, a. s., manažer útvaru realizace fúzí a akvizic
Mgr. Tomáš Petráň ve Fondu vede oblast Řízení rizik.
Společnosti, ve kterých byl Mgr. Tomáš Petráň členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů nebo
společníkem kdykoli v předešlých pěti letech:
ČEZ Recyklace, s.r.o., IČO: 034 79 919, se sídlem Duhová 1444/2, Michle, 140 00 Praha 4,
člen dozorčí rady (členství od 25. 10. 2022 do 30.6.2023)
Advantage Production, s.r.o., IČO: 247 47 637, se sídlem Na valech 284/14, Hradčany, 160
00 Praha 6, jednatel (členství od 1. 10. 2021 a stále trvá)
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s., IČO: 45 337 241, se sídlem Tomášikova
22, Bratislava, PSČ 821 02, místopředseda dozorčí rady (členství od 30. 6. 2020 do
31.3.2023)
Advantage Production, s.r.o., IČO: 247 47 637, se sídlem Na valech 284/14, Hradčany, 160
00 Praha 6, společník (majetková účast stále trvá)
ČEZ Invest Slovensko a.s., IČO: 288 61 736, se sídlem Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53,
předseda představenstva (členství zaniklo 31. 12. 2022)
InoBat Auto j.s.a., IČO: 52 648 192, se sídlem Dolná 5, Banská Bystrica 974 01, člen dozorčí
rady (členství od 1. 7. 2020 a do 27. 7. 2022)
Člen představenstva disponuje oprávněním k výkonu své činnosti v podobě rozhodnutí ČNB o povolení k
výkonu činnosti vedoucí osoby.
Člen představenstva Fondu, neprovádí mimo činnost pro Fond žádné jiné hlavní činnosti, které jsou pro
Fond významné, než které jsou uvedeny v tomto bodě výše.


32

V Účetním období nenastaly žádné střety zájmů statutárního orgánu Fondu ve vztahu k Fondu.
Funkční období člena statutárního orgánu je 5 let. Výkon funkce člena statutárního orgánu je úplatný, člen
statutárního orgánu má s Fondem uzavřenou smlouvu o výkonu funkce.
Člen představenstva nebyl nikdy odsouzen za podvodný trestný čin, nebyl v předešlých 5 letech spojen s
žádnými konkurzními řízeními, správami ani likvidacemi ani společnostmi, na které byla uvalena nucená
správa, nebylo proti němu vzneseno žádné úřední veřejné obvinění ani udělena sankce ze strany
statutárních nebo regulatorních orgánů ani nebyl nikdy zbaven způsobilosti k výkonu funkce správních,
řídících nebo dozorčích orgánů či manažerské funkce kteréhokoli Fondu.

Člen představenstva Ing. Andrea Rottenbornová (člen od 24. července 2024)
narozena: 6. 3. 1970
vzdělání: vysokoškolské
pracovní adresa: Duhová 1444/2, Praha 4, PSČ: 140 53

1992 1995 ČEZ, a. s., Specialista útvaru financování elektrárna Temelín
1995 2004 ČEZ, a. s., Vedoucí útvaru financování, daně a investiční rozpočet
2005 2016 ČEZ, a. s., Manažer útvaru Divize výroba
2017 2017 ČEZ, a. s., Ředitel útvaru Podpora řízení Divize výroba
2017 2025 ČEZ, a. s., Ředitel útvaru Řízení aktiv OZE a KE
2025 doposud ČEZ, a. s., Ředitel útvaru řízení aktiv a techniky UE
Ing. Andrea Rottenbornová ve Fondu vede oblast Backoffice a Kontrola činností svěřených třetím osobám.
Společnosti, ve kterých byla Ing. Andrea Rottenbornová členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů
nebo společníkem kdykoli v předešlých pěti letech:
ČEZ Teplárenská, a.s., IČO: 273 09 941, se sídlem Duhová 1444/2, Michle, 140 00 Praha 4,
člen dozorčí rady (členství od 2. 9. 2022 a stále trvá)
MARTIA a.s., IČO: 250 06 754, se sídlem Mezní 2854/4, Severní Terasa, 400 11 Ústí nad
Labem, člen dozorčí rady (členství od 1. 6. 2022 a stále trvá)
Energotrans, a.s., IČO: 471 15 726, se sídlem Duhová 1444/2, Michle, 140 00 Praha 4, člen
dozorčí rady (členství od 1. 4. 2022 a stále trvá)
Energetické centrum s.r.o., IČO: 260 51 818, se sídlem Otín 3, 377 01 Jindřichův Hradec,
člen dozorčí rady (členství od 1. 9. 2017 a stále trvá)

Člen představenstva disponuje oprávněním k výkonu své činnosti v podobě rozhodnutí ČNB o povolení k
výkonu činnosti vedoucí osoby.
Člen představenstva Fondu, neprovádí mimo činnost pro Fond žádné jiné hlavní činnosti, které jsou pro
Fond významné, než které jsou uvedeny v tomto bodě výše.
V Účetním období nenastaly žádné střety zájmů statutárního orgánu Fondu ve vztahu k Fondu.
Funkční období člena statutárního orgánu je 5 let. Výkon funkce člena statutárního orgánu je úplatný, člen
statutárního orgánu má s Fondem uzavřenou smlouvu o výkonu funkce.


33

Člen představenstva nebyl nikdy odsouzen za podvodný trestný čin, nebyl v předešlých 5 letech spojen s
žádnými konkurzními řízeními, správami ani likvidacemi ani společnostmi, na které byla uvalena nucená
správa, nebylo proti němu vzneseno žádné úřední veřejné obvinění ani udělena sankce ze strany
statutárních nebo regulatorních orgánů ani nebyl nikdy zbaven způsobilosti k výkonu funkce správních,
řídících nebo dozorčích orgánů či manažerské funkce kteréhokoli Fondu.

Kontrolní orgán
Předseda dozorčí rady: Ing. Jan Kalina (předseda od 3. srpna 2021)
narozen: 9. 3. 1969
vzdělání: vysokoškolské
pracovní adresa: Duhová 1444/2, Praha 4, PSČ: 140 53

Člen dozorčí rady Fondu neprovádí mimo činnost pro Fond žádné hlavní činnosti, které jsou pro Fond
významné. V Účetním období nenastaly žádné střety zájmů kontrolního orgánu Fondu ve vztahu k Fondu.
Funkční období člena kontrolního orgánu je 5 let. Členové kontrolního orgánu mají s Fondem uzavřenou
smlouvu o výkonu funkce, ve které nejsou uvedeny žádné výhody při jejím ukončení.
Společnosti, v nichž byl člen dozorčí rady členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů nebo
společníkem kdykoli v předešlých pěti letech:
Členství k 31. 12. 2025
ČEZ, a. s. – člen představenstva
ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o. – předseda dozorčí rady
ČEZ Energetické produkty, s.r.o. – předseda dozorčí rady
Severočeské doly a.s. místopředseda dozorčí rady
ČEZ ENERGOSERVIS spol. s r.o. – člen dozorčí rady
CEZ RES International B.V. předseda dozorčí rady
CEZ POLSKA SP. Z O.O. člen dozorčí rady
BELECTRIC GmbH Beiratsmitglied (člen dozorčí rady)
CEZ Erneuerbare Beteiligungs II. GmbH člen dozorčí rady
Ukončená členství v předešlých pěti letech
CEZ Deutschland GmbH - Geschäftsführer (jednatel)
ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s. – člen představenstva
CEZ RES International B.V. Director A
ČEZ Recyklace s.r.o. předseda rady jednatelů
CEZ Erneuerbare Energien Beteiligungs GmbH Geschäftsführer (jednatel)
CEZ Erneuerbare Energien Beteiligungs II. GmbH Geschäftsführer (jednatel)
ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o. – předseda rady jednatelů a generální ředitel
CEZ Chorzów S.A. - předseda dozorčí rady
CEZ Skawina S.A. - předseda dozorčí rady


34

Člen dozorčí nebyl nikdy odsouzen za podvodný trestný čin, nebyl v předešlých 5 letech spojen s žádnými
konkurzními řízeními, správami ani likvidacemi ani společnostmi, na které byla uvalena nucená správa,
nebylo proti němu vzneseno žádné úředveřejné obvinění ani udělena sankce ze strany statutárních
nebo regulatorních orgánů ani nebyl nikdy zbaven způsobilosti k výkonu funkce správních, řídících nebo
dozorčích orgánů či manažerské funkce kteréhokoli Fondu.

Místopředseda dozorčí rady: Ing. Martin Novák, MBA (místopředseda od 3. srpna 2021)
narozen: 2. 5. 1971
vzdělání: vysokoškolské
pracovní adresa: Duhová 1444/2, Praha 4, PSČ: 140 53

Člen dozorčí rady Fondu neprovádí mimo činnost pro Fond žád hlavní činnosti, které jsou pro Fond
významné. V Účetním období nenastaly žádné střety zájmů kontrolního orgánu Fondu ve vztahu k Fondu.
Funkční období člena kontrolního orgánu je 5 let. Členové kontrolního orgánu mají s Fondem uzavřenou
smlouvu o výkonu funkce, ve které nejsou uvedeny žádné výhody při jejím ukončení.
Společnosti, v nichž byl člen dozorčí rady členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů nebo
společníkem kdykoli v předešlých 5 letech:
Členství k 31. 12. 2025
ČEZ ESCO, a.s. – místopředseda dozorčí rady
ČEZ ICT Services, a. s. předseda dozorčí rady
ČEZ Trade, a.s. místopředseda dozorčí rady
ČEZ a. s. – člen představenstva
Elevion Group B.V. člen dozorčí rady
Inven Capital, SICAV, a.s. místopředseda dozorčí rady
Telco Infrastructure, s.r.o. předseda dozorčí rady
Telco Pro Services, a.s. místopředseda dozorčí rady
Ukončená členství v předešlých pěti letech
Severočeské doly a.s. místopředseda dozorčí rady
ČEZ Korporátní služby, s.r.o. – místopředseda dozorčí rady
Člen dozorčí nebyl nikdy odsouzen za podvodný trestný čin, nebyl v předešlých 5 letech spojen s žádnými
konkurzními řízeními, správami ani likvidacemi ani společnostmi, na které byla uvalena nucená správa,
nebylo proti němu vzneseno žádné úředveřejné obvinění ani udělena sankce ze strany statutárních
nebo regulatorních orgánů ani nebyl nikdy zbaven způsobilosti k výkonu funkce správních, řídících nebo
dozorčích orgánů či manažerské funkce kteréhokoli Fondu.

Člen dozorčí rady: JUDr. Marek Šlégl (člen od 30. června 2021)
narozen: 16. 10. 1977
vzdělání: vysokoškolské
pracovní adresa: Duhová 1444/2, Praha 4, PSČ: 140 53



35

Člen dozorčí rady Fondu neprovádí mimo činnost pro Fond žád hlavní činnosti, které jsou pro Fond
významné. V Účetním období nenastaly žádné střety zájmů kontrolního orgánu Fondu ve vztahu k Fondu.
Funkční období člena kontrolního orgánu je 5 let. Členové kontrolního orgánu mají s Fondem uzavřenou
smlouvu o výkonu funkce, ve které nejsou uvedeny žádné výhody při jejím ukončení.
Společnosti, v nichž byl člen dozorčí rady členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů nebo
společníkem kdykoli v předešlých 5 letech:
Členství k 31. 12. 2025
RM area invest s.r.o. předseda dozorčí rady
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s. člen dozorčí rady
ESCO Slovensko, a. s. člen dozorčí rady
ČEZ Distribuce, a. s. člen dozorčí rady
PRODECO, a.s. člen dozorčí rady
SD - Kolejová doprava, a.s. člen dozorčí rady
ÚJV Řež, a. s. – člen dozorčí rady
CEZ Produkty Energetyczne Polska sp. z o.o. předseda dozorčí rady
ČEZ Energetické produkty, s.r.o. – místopředseda dozorčí rady
CEZ Polska sp. z o.o. člen dozorčí rady
ČEZ Invest Slovensko, a.s. místopředseda představenstva
ČEZ PV & Wind a.s. předseda dozorčí rady
Czech Grid Holding, a.s. člen dozorčí rady
ŠKODA PRAHA a.s. člen dozorčí rady
Ukončená členství v předešlých pěti letech
CEZ Romania S.A. předseda dozorčí rady
Ovidiu Development S.A. člen dozorčí rady
CEZ ESCO Romania S.A. člen dozorčí rady
Elektrárna Počerady a.s. předseda dozorčí rady
ENVEZ, a. s. (dříve ČEZ Asset Holding, a.s.) – člen představenstva
Energocentrum Vítkovice, a. s. – místopředseda dozorčí rady
Domat Holding s.r.o. člen dozorčí rady
Elektrárna Dětmarovice a.s. předseda dozorčí rady
Domat Control System s.r.o. člen dozorčí rady

Člen dozorčí nebyl nikdy odsouzen za podvodný trestný čin, nebyl v předešlých 5 letech spojen s žádnými
konkurzními řízeními, správami ani likvidacemi ani společnostmi, na které byla uvalena nucená správa,
nebylo proti němu vzneseno žádné úředveřejné obvinění ani udělena sankce ze strany statutárních


36

nebo regulatorních orgánů ani nebyl nikdy zbaven způsobilosti k výkonu funkce správních, řídících nebo
dozorčích orgánů či manažerské funkce kteréhokoli Fondu.
Členové správních řídících a dozorčích orgánů a vrcholové vedení mezi sebou nemají žádné příbuzenské
vztahy.
18. Významné smlouvy
Smlouvy, ve kterých byl Fond smluvní stranou v Účetním období
(kromě smluv uzavřených v rámci běžného podnikání)
Fondu nejsou známy žádné smlouvy, které by uzavřeli akcionáři Fondu a které by současně mohly mít za
následek ztížení převoditelnosti akcií představujících podíl na Fondu nebo hlasovacích právech.
Fond neuzavřel žádné smlouvy, ve kterých by byl smluvní stranou, a které nabydou účinnosti, změní se
nebo zaniknou v případě změny ovládání Fondu v důsledku nabídky převzetí.
19. Investiční cíl a politika
Investičním cílem Fondu je dosahovat stabilního zhodnocování majetkových hodnot nad úrovní výnosu
dlouhodobých úrokových sazeb prostřednictvím dlouhodobých investic do technologických celků pro
výrobu energií z obnovitelných zdrojů, akcií a podílů, resp. jiných forem účasti na obchodních
společnostech podnikajících především v oblasti energetiky a doplňkových majetkových hodnot
tvořených standardními nástroji kapitálových a finančních trhů.
Fond je za předpokladu ekonomické výhodnosti oprávněn provádět rovněž krátkodobé investice či
transakce s uvedenými majetkovými hodnotami.
V uplynulém účetním období nedošlo k žádným odchylkám od investičních lů, změnám politik, technik
a nástrojů používaných při správě Fondu.
Fond v souladu s obeczávaznými předpisy investuje do typů aktiv definovaných v jeho statutu, a to za
podmínek (např. investiční limity) tam uvedených.
Fond při své činnosti dodržuje následující investiční limity uvedené ve statutu:
Technologické celky
Hodnota jedné investice do jednoho technologického celku včetně všech jeho součástí může tvořit
maximálně 35 % celkové hodnoty majetku Fondu.
Akcie, podíly, resp. jiné formy účasti na obchodních společnostech
Hodnota jedné investice do akcií, obchodního podílu, resp. jiné formy účasti na jedné společnosti:
(a) zaměřující se na výrobu elektrické energie či tepla, zejména z tzv. obnovitelných zdrojů či za pomoci
kogenerace (společná výroba elektrické energie a tepla);
(b) vlastnící akcie, podíly, resp. jiné formy účasti na obchodních společnostech zaměřujících se na výrobu
elektrické energie či tepla, zejména z tzv. obnovitelných zdrojů či za pomoci kogenerace (společná výroba
elektrické energie a tepla);
(c) vlastnící nemovité věci,
může tvořit maximálně 35 % celkové hodnoty majetku Fondu.



37

Likvidní majetek
(a) Maximální podíl likvidního majetku Fondu
Maximální podíl likvidního majetku Fondu je zpravidla nižší než 100 % celkového majetku Fondu.
V případě, že Fond tento limit poruší, je povinen o tomto porušení informovat depozitáře a ČNB spolu
s návrhem řešení vzniklého porušení a přijatých opatření, aby se toto porušení neopakovalo. Při porušení
limitů je zpravidla poskytována ze strany ČNB šestiměsíční lhůta pro nápravu porušení.
(b) Minimální podíl likvidního majetku Fondu
Minimální podíl likvidního majetku Fondu na celkovém majetku Fondu je 3 %, resp.: minimálně 0,5 mil. ,
pokud hodnota majetku Fondu přesahuje částku 50 mil. ; minimálně 5 mil. Kč, pokud hodnota majetku
Fondu přesahuje částku 10 mld. Kč .
(c) Způsob nakládání s likvidním majetkem Fondu
Shora vymezený minimální podíl likvidního majetku Fondu je investován do vkladů, se kterými je možno
volně nakládat, vedených u depozitáře Fondu.
Zbývající část likvidního majetku Fondu přesahující výše stanovená minima může Fond investovat:
1. do vkladů, se kterými je možno volně nakládat, nebo termínovaných vkladů, a to u bank, poboček
zahraničních bank nebo zahraničních bank, jež dodržují obezřetnostní pravidla podle práva Evropských
společenství nebo pravidla, která ČNB považuje těmto pravidlům za rovnocenná;
2. do dvoustranných úvěrových vztahů mezi Fondem (jako úvěrujícím) a společností ČEZ, a.s. (jako
úvěrovaným a osobou ovládající Fondu) nesoucích Fondu předem stanovený úrokový výnos, a to formou
tzv. reálného cash-poolingu umožňujícího Fondu volné nakládání s poskytnutými prostředky.
Maximální výše likvidního majetku Fondu zhodnocovaného dle shora uvedených bodů 1. a 2. může
v kterémkoli z těchto případů dosahovat až 100 % celkové hodnoty likvidního majetku Fondu přesahujícího
stanovená minima likvidity.
Investiční nástroje a vklady u jednoho emitenta
Maximální limit investic do investičních cenných papírů nebo nástrojů peněžního trhu, příp. obsahují
derivát, vydaných jedním emitentem, vkladu u tohoto emitenta a rizika spojeného s tímto emitentem jako
druhou smluvní stranou při operacích s finančními deriváty, nesmí překročit 35 % hodnoty majetku Fondu.
Fond bude financovat své investiční aktivity prostřednictvím úvěrů a zápůjček pouze ve výjimečných
případech, přičeplatí, že Fond může uzavírat smlouvy o přijetí úvěru nebo zápůjčky do souhrnné výše
trojnásobku majetku Fondu (bez ohledu na počet věřitelů).
V případě přijetí úvěru nebo zápůjčky za účelem pořízení, udržení či zlepšení stavu majetkových hodnot
může takto přijatý úvěr nebo zápůjčka dosahovat maximálně 300 % hodnoty pořizované majetkové
hodnoty.
Fond může poskytovat zápůjčky nebo úvěry do souhrnné výše 40 % hodnoty majetku Fondu (bez ohledu
na počet dlužníků) jakékoli fyzické či právnické osobě za podmínek obvyklých v běžném obchodním styku.
Ke konci Účetního období nejsou aktivity Fondu financovány prostřednictvím úvěrů a zápůjček. Fond se v
rámci stanovených limitů účastní cash-poolingu Skupiny ČEZ. Celkové roční úrokové výnosy související s
cash-poolingem byly 69 700 tis. Kč.
Fond je investičním fondem kvalifikovaných investorů s právní osobností ve smyslu ust. § 8 a ust. § 95 odst.
1 písm. a) ZISIF, který je oprávněn přesáhnout rozhodný limit dle ustanove § 16 ZISIF, a který se řídí


38

ustanoveními ZISIF a jeho prováděcích předpisů, jakož i evropských předpisů v oblasti kolektivního
investování (v rozsahu úpravy fondů kvalifikovaných investorů). Fond je samosprávným investičním
fondem ve smyslu § 8 ZISIF, který je oprávněn se sám obhospodařovat (tzn. zejména spravovat svůj
majetek) a který je oprávněn provádět svou vlastní administraci (tzn. provádět obslužné administrativní
činnosti, které s obhospodařováním Fondu nutně souvisí, a jsou specifikovány v § 38 ZISIF) v Účetním
období Fond některými činnosti souvisejícími s obhospodařováním a/nebo administrací Fondu pověřil třetí
osobu.
Regulačním orgánem Fondu je ČNB, a to vzhledem k tomu, že Fond je registrován v České republice.
Fond je uzavřeným investičním fondem kvalifikovaných investorů ve smyslu ZISIF, řídící se svým Statutem,
platnými právními předpisy a regulací.
Akcie Fondu mohou být pořizovány pouze kvalifikovanými investory ve smyslu ustanovení § 272 ZISIF.
Profil typického investora je kvalifikovaný investor ve smyslu ZISIF. Investiční horizont je 5 a více let.
Zkušenosti s investováním by investor měl mít dlouhodobé, zejména s investicemi do nemovitostí, a dále
pak s různými typy investiční nástrojů.
Fond je určen investorům, kteří z hlediska vztahu k rizikům spojeným s investováním do Fondu buď
preferují investice do energetického sektoru a nemovitostí nebo těmito investicemi vyvažují své celkové
investiční portfolio tvořené i jinými typy majetkových hodnot a je si vědom souvisejících rizik a k nim
nízkou míru averze.
20. Investiční omezení
Fond investuje v souladu se svou investiční strategií uvedenou ve statutu Fondu. Statut Fondu obsahuje
popis způsobu investování Fondu zahrnující zejména:
druhy věcí, které mohou být nabyty do jmění Fondu, a mohou-li do jeho jmění být nabyty
cenné papíry nebo zaknihované cenné papíry, také druh těchto cenných papírů nebo
zaknihovaných cenných papírů, například akcie nebo dluhopisy, a mohou-li do jeho jmění
být nabyty dluhopisy nebo obdobné cenné papíry nebo zaknihované cenné papíry
představující právo na splacení dlužné částky, potom také druh těchto dluhopisů nebo
obdobných cenných papírů nebo zaknihovaných cenných papírů představujících právo
na splacení dlužné částky podle jejich Fondu, například dluhopisy vydávané státem nebo
dluhopisy vydávané obchodními společnostmi,
investiční limity, které je nutno dodržovat ve vztahu k věcem nabývaných do majetku
Fondu,
údaj o tom, zda Fond kopíruje nebo hodlá kopírovat složení indexu akcií nebo dluhopisů
nebo jiného indexu nebo sleduje nebo hodlá sledovat určitý index nebo jiný finanční
kvantitativně vyjádřený ukazatel (benchmark),
údaj o určitém hospodářském odvětví nebo jeho části, určité zeměpisné oblasti nebo
určité části finančního trhu, ve kterých Fond koncentruje nebo hodlá koncentrovat své
investice, nebo určitém druhu věcí, do kterých Fond koncentruje nebo hodlá
koncentrovat své investice,
možnosti a limity využití přijatého úvěru nebo zápůjčky na účet Fondu,
možnosti a limity použití majetku Fondu k poskytnutí úvěru, zápůjčky, daru a zajištění
závazku jiné osoby nebo úhradě dluhu, který nesouvisí s jeho obhospodařováním,


39

možnosti a limity vztahující se k prodeji věcí na účet Fondu, které Fond nemá ve svém
majetku,
údaj o technikách k obhospodařování Fondu a možnosti a limity jejich používání.
Fond může do jednoho technologického investičního celku pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů
(především solárních, vodních a větrných), který může být zejména tvořen:
nemovitostmi vč. jejich součástí a příslušenství (zejména stavby, energetické sítě,
oplocení, apod.) a souvisejících movitých věcí;
energetickými zařízeními vč. všech součástí a technologií;
nehmotnými majetkovými hodnotami, zejména právy k nehmotným statkům (výrobně
technické dokumentaci apod.) a věcnými právy k nemovitostem
investovat 35 % celkové hodnoty majetku Fondu. Fond může též nabývat majetkové hodnoty výše
uvedené pod písmeny (a) a (b) nebo jejich části stavbou, nebo za účelem dalšího zhodnocení svého
majetku výstavbu umožnit. Výstavba samotná je vždy realizována na účet Fondu třetí osobou k takové
činnosti oprávněnou a investice do může též představovat maximálně 35 % celkové hodnoty majetku
Fondu (limit pro 1 investici).
Fond neinvestuje přímo do fyzických komodit.
Investiční omezení Fondu vyplývají z omezení Fondu uvedených ve statutu, když Fond může investovat
pouze do aktiv uvedených ve statutu a jeho investice musí splňovat všechny příslušné limity uvedené ve
statutu či v obecně závazných právních předpisech. Vymezení jednotlivých aktiv, do kterých Fond může
dle statutu investovat, a limity pro takové investice jsou uvedeny v investiční strategii.
Fond do jednoho měsíce od zjištěporušení limitů informuje o této skutečnosti akcionáře a zároveň jim
předloží opatření, která přijal, aby příslušlimity uvedl do souladu se statutem. Tyto informace budou
přístupné akcionářům na internetových stránkách www.cez.cz/cezozuif.
Fond není fondem kolektivního investování do nemovitostí ve smyslu ZISIF.
Majetek Fondu tvoří zejména technologie a jiný související movitý a nemovitý majetek. Tyto položky tvoří
ke Dni ocenění převážnou většinu čisté hodnoty majetku. Vzhledem k tomu, že tento majetek představují
energetická zařízení, která:
jsou souborem pozemků, budov a movitých věcí (např. turbíny, FVE panely,
transformátory, technologická zařízení), jež představují většinu majetku,
se pronajímají jako celek (nikoli jednotlivé položky pozemky, budovy, movité věci) a
nájemné je určeno podílem z tržeb za elektřinu (nikoli kapitálovou částkou),
vykazuje se též všechen relevantní majetek v účetní závěrce dle mezinárodního účetního standardu IAS
16 Pozemky, budovy a zařízení a nikoli dle IAS 40 Investice do nemovitostí.
Ocenění majetku a závazků bylo provedeno ke Dni ocenění a od tohoto data nenastaly u Fondu ve vztahu
k vlastněným nemovitostem žádné zásadní změny. Toto znalecké ocenění přeceňovaných částí majetku
sestavila společnost KPMG Česká republika, s.r.o., IČO: 005 53 115, se sídlem Pobřežní 648/1a, Praha 8, PSČ
186 00, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 326 od 8. 10.
1990, tel.: +420 222 123 111. Znalec není ve vztahu personální či finanční závislosti k Fondu a odměna za
zpracování posudku byla vedena tak, aby výše odměny nebyla nikterak závislá na výsledcích ocenění.
Energetická zařízení v majetku Fondu jsou provozována a spravována obchodní společností ČEZ a.s.,
IČO: 452 74 649, se sídlem Duhová 2/1444, PSČ 14053, Praha 4 a ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o., IČO: 259
38 924 se sídlem Duhová 1444/2, Michle, 140 00 Praha 4.


40

21. Investiční manažer / poradci
Fond nevyužívá služeb investičního manažera.
Fond nevyužívá poradců poskytujících poradenství ohledně aktiv Fondu.
22. Ocenění
Aktuální hodnota akcií Fondu je stanovována minimálně jednou za kalendářní rok.
Majetek a dluhy Fondu se oceňují reálnou hodnotou.
Reálná hodnota nemovitých věcí včetně jejich součástí a příslušenství, reálná hodnota podílů na
nemovitostních a jiných společnostech, jakož i reálná hodnota movitých věcí včetně jejich součástí a
příslušenství (včetně případných uměleckých děl) v majetku Fondu je stanovována minimálně jednou
ročně, a to znaleckým posudkem k poslednímu dni účetního období.
V případě náhlé změny okolností ovlivňující cenu investičních aktiv v majetku Fondu provede administrátor
Fondu bez zbytečného odkladu poté, co se o takovýchto okolnostech dozví, mimořád ocenění
reflektující aktuální okolnosti. Na základě takového mimořádného ocenění provede administrátor Fondu
rovněž mimořádné stanovení aktuální hodnoty akcie.
Při přepočtu hodnoty aktiv vedených v cizí měně se použije kurz devizového trhu vyhlášený ČNB a platný
v den, ke kterému se přepočet provádí.
Fond nemá možnost pozastavit oceňování majetku a dluhů Fondu.
23. Poskytovatelé služeb fondu
Následující platby za služby pro Fond jsou aktuální pro Účetní období a vyplývají z uzavřených platných
smluv mezi Fondem a poskytovatelem služby.
Smlouvy nutné pro zajištění provozu zařízení v majetku Fondu
Fond má uzavřeny desítky smluv na zajištění věcných břemen, nájemních smluv, darů, smluv o spolupráci,
vynětí ze zemědělského půdního fondu a náhrad za užívání vodních děl. Rozložení plateb v roce se řídí
konkrétními podmínkami ve smlouvách.
Celková roční úplata za tyto smlouvy činila přibližně 36 mil. Kč.
Pojištění majetku
Pojistitelem je obchodní společnost HDI Versicherung AG, IČO: 276 36 062, se sídlem Jugoslávská 29,
Praha 2, PSČ 120 00, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. A
56166.
Úplata pojistiteli činila přibližně 17 mil. Kč.
Depozitář Fondu
Depozitářem Fondu je obchodní společnost Česká spořitelna, a.s., IČO: 452 44 782, se sídlem Olbrachtova
1929/62, Praha 4, PSČ 140 00, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp.
zn. B 1171.
Celková roční úplata Depozitáři v souladu s depozitářskou smlouvou činila přibližně 1,4 mil. Kč.



41

Administrátor Fondu
Administrátorem Fondu je od 26. 2. 2019 obchodní společnost AMISTA investiční společnost, a.s., IČO:
274 37 558, se sídlem Sokolovská 700/113a, Praha 8, PSČ 186 00, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném
Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 10626.
Vybranými činnostmi jsou zejména: administrace Fondu, vedení účetnictví Fondu, poskytování právních
služeb, vyřizování stížnosa reklamací investorů, oceňování majetku a dluhů Fondu, výpočtu aktuální
hodnoty cenného papíru vydávaného Fondem, vedení seznamu vlastníků cenných papírů, uveřejňování,
zpřístupňování a poskytování údajů a dokumentů akcionářům Fondu a jiným osobám, oznamování údajů a
poskytování dokumentů, zejména České národní bance nebo orgánu dohledu jiného členského státu.
AMISTA IS je dále odpovědná za určení a výpočet hodnoty čistého obchodního jmění.
AMISTA IS přijala systém vnitřních předpisů, kterým mj. zavedla, udržuje a uplatňuje postupy pro řízení
střetů zájmů mezi:
AMISTA IS, včetně jejích pracovníků, a obhospodařovanými a administrovanými
investičními fondy nebo investory těchto investičních fondů,
investičními fondy, u nichž AMISTA IS provádí obhospodařování nebo administraci nebo obojí,
popř. jejich investory, navzájem,
osobou, která ovládá AMISTA IS, je ovládána AMISTA IS nebo osobou ovládanou stejnou
osobou jako AMISTA IS a vedoucími osobami AMISTA IS, resp. investory investičních fondů, a
to vždy s ohledem na všechny předvídatelné okolnosti, které mohou vyvolat střet zájmů
v důsledku struktury podnikatelského seskupení, ve kterém se AMISTA IS nachází, a
předmětu podnikání jeho členů,
včetně zjišťování, zamezování a oznamování chto střetů zájmů. AMISTA IS neprovádí
žádnou jinou hlavní činnost. V Účetním období nenastaly žádné střety zájmů statutárního
orgánu Fondu ve vztahu k Fondu.
Roční úplata za činnosti související s obhospodařováním a/nebo administrací Fondu činila přibližně 3,6 mil.
Kč.
Finanční služby, interní audit a procesní činnosti
Vybrané služby poskytuje Fondu obchodní společnost ČEZ, a. s., O: 452 74 649, se sídlem Duhová 2/1444,
140 53 Praha 4. Od 1. 9. 2019 poskytuje část procesních činností obchodní společnost ČEZ Obnovitelné
zdroje, s.r.o., IČO: 259 38 924, se sídlemDuhová 1444/2, Michle, 140 00 Praha 4.
Vybranými činnostmi jsou: metodické řízení financí, finanční reporting, zabezpeče bezhotovostního
platebního styku a administrace cashpoolingu, umisťování volných prostředků, zajištění financování,
zabezpečení pojištění, ostatní poskytované finanční služby, finanční konzultační služby a služby interního
auditu, ekonomické plánování, vyhodnocování a ostatní administrativní činnosti.
Roční úplata v souladu se smlouvami činila přibližně 11 mil. Kč.
Účetní a daňové služby
Vybrané služby poskytuje Fondu obchodní společnost WTS Alfery s.r.o., IČO: 270 78 001, se sídlem
Václavské náměstí 40, 110 00 Praha 1.
Vybranými činnostmi jsou: zajišťování odborných činností v oblastech vedeúčetnictví a daní, evidence
majetku, zpracování mzdové agendy, přípravy platebních transakcí, sestavení účetní závěrky a podkladů
pro konsolidovanou účetní závěrku Skupiny ČEZ, komunikace s auditorem při auditu účetní závěrky.
Roční úplata činila přibližně 0,7 mil. Kč.


42

Poskytování služeb souvisejících s provozem energetických zařízení
Vybrané služby poskytuje Fondu obchodní společnosti ČEZ a.s., IČO: 452 74 649, se sídlem Duhová 2/1444,
PSČ 14 053, Praha 4 a ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o., IČO: 259 38 924 se sídlem Duhová 1444/2, Michle, 140
00 Praha 4.
Vybranými činnostmi jsou: provozování energetických zařízení, součinnost při plánování a vyhodnocování
provozu, zajištění administrativní agendy včetně zajištění kontraktace smluvních vztahů v souvislosti
s provozováním, opravami, údržbou a investicemi do energetických zařízení, komunikace s orgány státní
správy a samosprávy.
Roční úplata v souladu se smlouvou činila přibližně 61 mil. Kč.
V této úplatě nejsou zahrnuty náklady na opravy a údržbu zařízení v majetku Fondu, které jsou blíže
popsány v bodu níže.
Popis veškerých poplatků splatných přímo nebo nepřímo ze strany subjektu kolektivního
investování, které nelze kvantifikovat a které jsou nebo mohou být významné.
V souvislosti s investiční strategií Fondu, jednotlivými investicemi a potřebou jejich údržby jsou Fondu
přeúčtovávány náklady na opravy zařízení v majetku Fondu. Tyto náklady vyplývají z provozu aktiv v
majetku Fondu a nelze je zcela přesně předvídat a kvantifikovat, jelikož reflektují nahodilou povahu výskytu
závad zaříze (elektráren) v majetku Fondu. Aktuálně naplánova výše nákladů na opravy na
následujících pět let se pohybuje mezi 85-145 mil. Kč ročně.
Dalším významným výdajem jsou výdaje na investice, které souvisejí s majetkem Fondu. Aktuálně
naplánovaná výše investičních výdajů na následujících pět let se pohybuje mezi 25433 mil. Kč ročně.
24. Úschova
Fond nevyužívá institutu úschovy svých aktiv, vyjma úschovy v rámci vztahu s depozitářem.
Depozitářem Fondu je Česká spořitelna, a. s., IČO: 452 44 782, se sídlem Praha 4, Olbrachtova 1929/62,
PSČ 14 000, tel.: 800 207 207, obchodní společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským
soudem v Praze pod sp. zn. B 1171 (dále jen Depozitář“). Depozitář je právním nástupcem České státní
spořitelny a byl zaregistrován jako akciová společnost v České republice dne 30. 12. 1991 v obchodním
rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1171. Byl založen na dobu neurčitou. Depozitář
se řídí právními předpisy České republiky, kde má své sídlo.
Depozitář zejména:
zajišťuje opatrování, úschovu a evidenci majetku v souladu s ustanovením § 71 ZISIF;
zřizuje, vede a eviduje účty na jméno nebo ve prospěch Fondu a kontroluje pohyb
peněžních prostředků Fondu na těchto účtech, a to v souladu s ustanovením § 72 ZISIF;
kontroluje, zda v souladu se Zákonem, přímo použitelným předpisem Evropské unie
v oblasti obhospodařování investičních fondů, statutem Fondu a ujednáními
depozitářské smlouvy
o byly vydávány a odkupovány akcie;
o byla vypočítávána aktuální hodnota akcie;
o byl oceňován majetek a dluhy;
o byla vyplácena protiplnění z obchodů s majetkem v obvyklých lhůtách; jsou
používány výnosy plynoucí pro Fond;


43

provádí příkazy obhospodařovatele v souladu se statutem Fondu a depozitářskou
smlouvou
a kontroluje stav majetku, který nelze mít v opatrování nebo v úschově podle ustanovení
§ 71 ZISIF.
V případě, že Depozitář způsobí újmu obhospodařovateli Fondu, Fondu nebo investorovi Fondu v důsledku
porušení své povinnosti stanovené nebo sjednané pro výkon jeho činnosti jako depozitáře, je povinen ji
nahradit, přičemž této povinnosti se zprostí pouze v případě, kdy prokáže, že újmu nezavinil ani z
nedbalosti.
Depozitář v současné době využí služeb Clearstream Banking S.A. Luxembourg pro vypořádání
a clearing zahraničních cenných papírů a služeb Centrálního depozitáře cenných papírů, a.s., pro
vypořádání a clearing burzovních obchodů s cennými papíry obchodovanými na Burze cenných papírů
Praha, a.s., a lokální custodiany pro trhy v Polsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Turecku.
Spolupracující subjekty se v čase mohou měnit, zejména se vstupem na nové trhy.
25. ížová odpovědnost
Fond není zastřešujícím subjektem kolektivního investování, proto se u něj křížová odpovědnost neuplatní.
26. Regulované trhy
Akcie určené k obchodování byly přijaty k obchodování pouze na evropském regulovaném trhu Burzy
cenných papírů Praha, a.s., a to s účinností od 31. 12. 2015, prvním obchodním dnem byl 4. 1. 2016.
27. Rating
Fond nepožádal o přidělení ratingu, žádný rating Fondu nebyl přidělen.
28. Alternativní výkonnostní ukazetele
Pod pojmem Investice (CAPEX) se rozum přírůstky (pořízení) dlouhodobého hmotného majetku (pozemky,
stavby, energetická zařízení, nedokončený dlouhodobý hmotný majetek) v brutto hodnotě, tj. bez oprávek
a opravných položek, blíže popsané v bodu 5. Dlouhodobý hmotný majetek přílohy k účetní závěrce.
Fond v roce 2025 na investice (CAPEX) vynaložil 24 327 tis. Kč, v roce 2024 to bylo 27 748 tis. Kč.
29. Vymezení konsolidačního celku fondu jako fondu údaje o majetkových
účastech
Fond nedrží podíl na kapitálu jiných společností.
30. Informace o skutečnostech, které nastaly po rozvahovém dni
V době mezi rozvahovým dnem a datem sestavení této výroční finanční zprávy nastaly následující
skutečnosti významné pro naplnění účelu výroční finanční zprávy:
V době mezi rozvahovým dnem a datem sestavení této výroční finanční zprávy nenastaly žádné
skutečnosti významné pro naplnění účelu výroční finanční zprávy.


44

31. Komentář k přílohám
Součástí této výroční finanční zprávy jsou přílohy, které podávají informace o hospodaření Fondu.
V souladu s obecně závaznými právními předpisy obsahuje tato výroční finanční zpráva též účetzávěrku,
včetně její přílohy, zprávu nezávislého auditora a zprávu o vztazích.
Další informace jsou uvedeny v příloze účetní závěrky.
Kromě údajů, které jsou popsány v příloze účetní závěrky, nenastaly žádné další významné skutečnosti.
Přiložená účetní závěrka nebyla dosud schválena k tomu příslušným orgánem (valnou hromadou) podle
zvláštních právních předpisů, neboť k datu vyhotovevýroční finanční zprávy ještě nenastal termín, ve
kterém je dle zákona nutno účetní závěrku nejpozději tímto orgánem schválit.





















45

Zpráva o vztazích společnosti
ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.
za období od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2025


vypracovaná představenstvem společnosti ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s. (také jako „Společnost“),
24135780, se sídlem Praha 4, Duhová 1444/2, P 140 53, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským
soudem v Praze, sp. zn. B 17323 ve smyslu ustanovení § 82 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích
(dále jen „zákon o obchodních korporacích“).
Představenstvo Společnosti v souladu se zákonem uvádí vztahy mezi ovládající osobou a osobou ovládanou
a mezi ovládanou osobou a osobami ovládanými stejnou ovládající osobou (také jako „zpráva o vztazích“,
případně „zpráva“). Zpráva je zpracována v souladu s ustanovením § 82 odst. 1 4 zákona o obchodních
korporacích za uplynulé účetní období (od 1. ledna 2025 do 31. prosince 2025).

1. Struktura vztahů
Ovládaná osoba a zpracovatel zprávy o vztazích
Ovládanou osobou je společnost ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s., IČO: 241 35 780, se sídlem Duhová
1444/2, 140 53 Praha 4, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, sp. zn. B 17323
(dále jako „ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.“).
Ovládající osoba
Ovládající osobou společnosti ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s., je společnost ČEZ, a. s., IČO: 452 74 649,
se sídlem Duhová 2/1444, 140 53 Praha 4, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem
v Praze, sp. zn. B 1581.
Minoritním akcionářem společnosti ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s. ze Skupiny ČEZ je společnost ČEZ
Obnovitelné zdroje, s.r.o., IČO: 259 38 924, se sídlem Duhová 1444/2, Praha 4 - Michle, PSČ 140 00, zapsaná
v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, sp. zn. C 397830.
Ovládající osobou společnosti ČEZ, a. s. je Ministerstvo financí České republiky.
Další osoby ovládané stejnou ovládající osobou
V příloze č. 1 této zprávy je uvedeno schéma struktury vztahů 2025.



46

2. Schéma vztahů


Struktura akcionářů, vč. velikosti jejich podílů je blíže popsána v příloze č. 1. Schéma struktury vztahů 2025.
3. Úloha ovládané osoby
ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s. je investiční společnost, která za cíl dosahovat stabilního
zhodnocování majetkových hodnot nad úrovní výnosu dlouhodobých úrokových sazeb prostřednictvím
dlouhodobých investic do technologických celků pro výrobu energií z obnovitelných zdrojů, akcií a podílů,
resp. jiných forem účasti na obchodních společnostech podnikajících především v oblasti energetiky, a
doplňkových majetkových hodnot tvořených standardními nástroji kapitálových a finančních trhů.
4. Způsob a prostředky ovládání
Společnost ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s. je, ve smyslu ustanovení § 74 odst. 3 zákona o obchodních
korporacích, ovládanou osobou. Společnost ČEZ, a. s. přímo ovládá společnost ČEZ OZ uzavřený investiční
fond a.s. při výkonu práv většinového akcionáře v působnosti valné hromady.


ČEZ OZ uzavřený investiční fond
a.s.,
ovládaná osoba
Ministerstvo financí České republiky
(MF ČR) - ovládající osoba
ČEZ, a. s.
Ovládající/řídící osoba
Ostatní dceřiné společnosti MF ČR
Ostatní ovládané/řízené dceřiné
společnosti ČEZ, a. s.
Osoby nepřímo ovládané MF ČR,
vnučky MF ČR
Osoby nepřímo ovládané MF ČR,
pravnučky MF ČR
Osoby nepřímo ovládané /řízené
ČEZ, a. s. - vnučky ČEZ, a. s.
Osoby nepřímo ovládané ČEZ, a.
s. pravnučky ČEZ, a. s.
Osoby nepřímo ovládané
ČEZ, a. s. prapravnučky ČEZ, a.
s.


47

5. Smluvní vztahy
Tento přehled zahrnuje vzájemné smlouvy uzavřené mezi společností ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.,
společností ČEZ, a. s. a ostatními ovládanými osobami. Jedná se nejen o smlouvy uzavřené v příslušném
účetním období, ale jde o veškeré existující (účinné) smlouvy.
Smluvní strany
Předmět
smlouvy
Č. smlouvy /
ze dne
ČEZ, a. s.
Smlouva o poskytování služeb (finanční služby a interní audit)
5600003042
ČEZ, a. s.
Smlouva o vzájemných úvěrových rámcích k dohodě o
poskytování víceúrovňového cashpoolingu reálného
25.11.2011
ČEZ, a. s.
Licenční smlouva o poskytnutí práva užívat ochranné známky
CONTRACT_2023_2728
ČEZ, a. s.
Smlouva o zřízení věcného břemene MVE Mělník
20.03.2013
ČEZ, a. s.
Smlouva o poskytování služeb (editace internetového profilu)
5600005985
ČEZ, a. s.
Nájemní smlouva (užívání energet. zařízení) ve znění dodatku
č. 10
4102891701
ČEZ, a. s.
Smlouva o outsourcingu služeb souvisejících s provozem
energetických zařízení, ve znění dodatku č. 5

ČEZ, a. s.
Nájemní smlouva IC Vydra (doba určitá)
000477_2022
ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o.
Smlouva o outsourcingu služeb souvisejících s podporou řízení
(ve znění dodatků č. 1-8 a Dohody o postoupení smlouvy ze
dne 30.8.2019)
5600010750
ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o.
Nájemní smlouva (energetická zařízení Ralsko a Žabčice)
27.09.2023
ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o.
Smlouva o outsourcingu služeb souvisejících s provozem FVE
Ralsko a Žabčice
27.09.2023
ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o.
Smlouva o poskytnutí jistoty (Čekanice)
23.07.2024
ČEZ ICT Services, a. s.
Rámcová smlouva o poskytování služeb
1_2026
ČEZ ICT Services, a. s.
Dílčí smlouva o poskytování služeb
2_2026
ČEZ ICT Services, a. s.
"DORA“ RÁMCOVÁ SMLOUVA O POSKYTOVÁNÍ ICT SLUŽEB

ČEZ ICT Services, a. s.
Smlouva o zřízení věcného břemene – TR Pardubice Server
Obchodní správa Pardubice
4100803914
Telco Pro Services, a. s.
Pronájem části vyrovnávací věže – MVE Práčov
2_2006
Telco Pro Services, a. s.
Pronájem nebytových prostor – technologické skříně
4101486716
Telco Pro Services, a. s.
Pronájem nebytových prostor - MVE Černé Jezero
4102447439
ČEZ Distribuce, a. s.
Nájemní smlouva, umístění rozvaděčů a UPS_Noviny pod
Ralskem
23.10.2018
ČEZ Distribuce, a. s.
Nájemní smlouva pronájem nebytových prostor v Hradci
Králové
10.08.2007
ČEZ Distribuce, a. s.
Nájemní smlouva Nekoř, provoz MVE Pastviny NSU
502/2013
01.08.2013
ČEZ Distribuce, a. s.
Smlouva o nájmu pozemku v areálu TR Noviny
Va_2011_V0209
ČEZ Distribuce, a. s.
Smlouva o zřízení věcného břemene – MVE Spálov
16.05.2013




48

ČEZ Distribuce, a. s.
Smlouva o zřízení VB Přelouč (ČOV)
19.10.2015
ČEZ Distribuce, a. s.
Smlouva o zřízení věcného břemene – Vydra, Č. Pila
20.04.2017
ČEZ Distribuce, a. s.
Smlouva o zřízení věcného břemene – VN Kladno - Dříň
21.07.2016
ČEZ Distribuce, a. s.
Smlouva o zřízení věcného břemene - Srní
18.09.2012
ČEZ Distribuce, a. s.
Smlouva o umístění a provozování stavby Nekoř, MVE
Pastviny SUPS/503/2013
01.08.2013
ČEZ Distribuce, a. s.
Smlouva o umístění a provozování zařízení v areálu SP Pastviny
SUPS/502/2013
01.08.2013
ČEZ Distribuce, a. s.
Smlouva o zřízení věcného břemena-služebnosti-pozemek
733/11 k.ú. Nekoř, dne 17.5.2023
17.05.2023
ČEZ Distribuce, a. s.
Nájemní smlouva - pronájem části střechy budovy č.p. 139, v
k.ú. Přelouč - SNSV/5003/2023
10.01.2024
ČEZ Teplárenská, a.s.
Smlouva o úvěrovém rámci
21.09.2023
Inven Capital, SICAV, a.s.
Smlouvu o spolupráci a úhradě nákladů
12.06.2025







Tyto smlouvy byly uzavřeny za obvyklých obchodních podmínek, kterým odpovídala i poskytnutá protiplnění.
Společnosti ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s., z těchto vztahů nevznikla žádná újma.
Ze vztahů mezi ovládající a ovládanou osobou plynou pro ovládanou osobu výhody ve smyslu využívání
outsourcingu služeb, cashpoolingu, úspor nákladů, možnost využívat značky, loga a dobrého jména Skupiny
ČEZ, možnost spolupráce v rámci Skupiny ČEZ atd. Z še uvedeného jednoznačně vyplývá, že převládají
výhody.
6. Jiná jednání
Společnost ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s. v roce 2025 neučinila žádná jednání na popud nebo v zájmu
ovládající osoby nebo ovládaných osob, která by měla být předmětem této zprávy dle ustanovení § 82 odst.
2 písm. d) zákona o obchodních korporacích.
7. Závěr
Zpracování této zprávy o vztazích mezi propojenými osobami bylo v zákonné lhůtě zajištěno statutárním
orgánem ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.
Statutární orgán prohlašuje, že výše uvedený přehled je úplný a správný. Všechny aktivity byly realizovány
v souladu s ustanoveními zákona o obchodních korporacích a nebylo jejich účelem zastřít jiný vztah.
Tato zpráva o vztazích neobsahuje údaje, jejichž uvedení by mohlo způsobit vážnou újmu společnosti ČEZ OZ
uzavřený investiční fond a.s. Dále zpráva neobsahuje údaje, které tvoří předmět obchodního tajemství
společnosti a údaje, které jsou utajovanými skutečnostmi podle zvláštního zákona.
Zpráva byla zpracována podle nejlepšího vědomí a svědomí zpracovatelů. Zpracovatelé čerpali ze
všech dostupných podkladů a dokumentů, s vynaložením maximálního úsilí.






Stát
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Polsko
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Slovensko
Česká republika
Slovensko
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Slovensko
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Rumunsko
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Slovensko
Slovensko
Slovensko
Slovensko
Slovensko
Slovensko
Slovensko
Slovensko
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Adresa sídla
Praha 1, Letenská 525/15, Malá Strana, PSČ 118 10
Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53
Děčín, Teplická 874/8, Děčín IV-Podmokly, PSČ 405 02
Praha 4, Vyskočilova 1461/2a, Michle, PSČ 140 00
Hostivice, Komenského 534, PSČ 253 01
Louny, Na Valích 899, PSČ 440 01
Kadaň, Tušimice 13, PSČ 432 01
Třebíč, Bráfova tř. 1371/16, Horka-Domky, PSČ 674 01
Třebíč, Cyrilometodějská 32/15, Nové Dvory, PSČ 674 01
Praha 4, Duhová 1444/2, Michle, PSČ 140 00
Ostrava, Výstavní 1144/103, Vítkovice, PSČ 703 00
Ostrava, Výstavní 1144/103, Vítkovice, PSČ 703 00
Ostrava, Ruská 83/24, Vítkovice, PSČ 703 00
Příbram, Strakonická 174, Příbram V-Zdaboř, PSČ 261 01
Praha 4, Duhová 1531/3, Michle, PSČ 140 00
Warszawa, Spokojna 5, PSČ 01-044
Praha 4, U plynárny 1388/18, Michle, PSČ 140 00
Praha 9, Českomoravská 2532/19b, Libeň, PSČ 190 00
Brno, Tuřanka 1519/115a, Slatina, PSČ 627 00
Mladá Boleslav, tř. Václava Klementa 869, Mladá Boleslav II, PSČ 293 01
Modlany, č.ev. 22, PSČ 417 13
Brno, Valchařská 24/36, Husovice, PSČ 614 00
Bratislava, Hattalova 12, PSČ 831 03
Pardubice, U Panasonicu 376, Staré Čívice, PSČ 530 06
Bratislava, Pri Smaltovni 4, Petržalka, PSČ 851 01
Praha 8, Březinova 640/3a, Karlín, PSČ 186 00
Praha 4, Duhová 1444/2, Michle, PSČ 140 00
Havířov, Svornosti 86/2, Město, PSČ 736 01
Rožnov pod Radhoštěm, Boženy Němcové 1720, PSČ 756 61
Rožnov pod Radhoštěm, 1. máje 2632, PSČ 756 61
Rožnov pod Radhoštěm, Tvarůžkova 2740, PSČ 756 61
Piešťany, Vajanského 58, PSČ 921 01
Praha 4, Duhová 1531/3, Michle, PSČ 140 00
Praha 5, Moulíkova 3286/1b, Smíchov, PSČ 150 00
Holešov, Palackého 859/78, PSČ 769 01
Cristian, Str. Postăvarului, nr. 2BIS, Jud. Braşov, PSČ 507055
Praha 4, Duhová 1444/2, Michle, PSČ 140 00
Jindřichův Hradec, Otín 3, PSČ 377 01
Ústí nad Labem, Malátova 2437/11, Ústí nad Labem-centrum, PSČ 400 11
Praha 8, Sokolovská 675/9, Karlín, PSČ 186 00
Husinec, Hlavní 130, Řež, PSČ 250 68
Praha 4, Duhová 1444/2, Michle, PSČ 140 00
Plzeň, Tylova 1581/46, Jižní Předměstí, PSČ 301 00
Husinec, Hlavní 130, Řež, PSČ 250 68
Husinec, Hlavní 130, Řež, PSČ 250 68
Husinec, Řež 289, PSČ 250 68
Praha 8, Na žertvách 2247/29, Libeň, PSČ 180 00
Praha 8, Na žertvách 2247/29, Libeň, PSČ 180 00
Brno, Resslova 972/3, Veveří, PSČ 602 00
Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53
Bratislava, Tomášikova 28C, Ružinov, PSČ 821 01
Trnava, Františkánska 4, PSČ 917 01
Bratislava, Tomášikova 28C, Ružinov, PSČ 821 01
Prešov, Volgogradská 88, PSČ 080 01
Prešov, Volgogradská 88, PSČ 080 01
Bratislava, Karadžičova 14, Ružinov, PSČ 821 08
Nové Mesto nad Váhom, Srnianska 19, PSČ 915 01
Kysucký Lieskovec, Kysucký Lieskovec 847, PSČ 023 34
Praha 4, Duhová 1531/3, PSČ 140 53
Praha 4, Duhová 1531/3, Michle, PSČ 140 00
Praha 4, Duhová 1531/3, Michle, PSČ 140 00
Praha 4, Duhová 1531/3, Michle, PSČ 140 00
Hradec Králové, Pražská třída 485/3, Kukleny, PSČ 500 04
Vsetín, Palackého 166, PSČ 755 01
Valašské Meziříčí, Zašovská 778, Krásno nad Bečvou, PSČ 757 01
Praha 10, Ruská 8, PSČ 101 00
Most, Moskevská 14, PSČ 434 01
Pardubice, Arnošta z Pardubic 2789, Zelené Předměstí, PSČ 530 02
Havlíčkův Brod, Dobrovského 2366, PSČ 580 01
Praha 4, Duhová 1444/2, Michle, PSČ 140 00
Praha 9, Ocelářská 1354/35, Libeň, PSČ 190 00
Brno, Příkop 843/4, Zábrdovice, PSČ 602 00
Praha 4, Duhová 1444/2, PSČ 140 53
Praha 4, Duhová 1/425, PSČ 140 53
Praha 4, Duhová 1531/3, Michle, PSČ 140 00
Ústí nad Labem, Mezní 2854/4, Severní Terasa, PSČ 400 11
Praha 4, Duhová 1444/2, Michle, PSČ 140 00
Praha 4, Duhová 1444/2, Michle, PSČ 140 00
Praha 4, Duhová 1444/2, Michle, PSČ 140 00
Praha 4, Pod křížkem 1773/2, Braník, PSČ 147 00
Mořina, č.p. 73, PSČ 267 17
Brno, Staňkova 557/18a, Ponava, PSČ 602 00
Chomutov, Boženy Němcové 5359, PSČ 430 01
Bílina, Důlní 437, Mostecké Předměstí, PSČ 418 01
Bílina, Důlní čp. 429, PSČ 418 01
Kadaň, Tušimice 7, PSČ 432 01
České Budějovice, U Zimního stadionu 1952/2, České Budějovice 7, PSČ 370 01
Plzeň, Orlík 266/15, Bolevec, PSČ 316 00
Praha 4, Michelská 1552/58, Michle, PSČ 140 00
Praha 4, Duhová 1531/3, Michle, PSČ 140 00
Praha 4, Duhová 1531/3, Michle, PSČ 140 00
Praha 4, Duhová 1444/2, Michle, PSČ 140 00
Praha 4, Duhová 1531/3, Michle, PSČ 140 00
0,39 %
20 %
Česká republika – Ministerstvo financí ČR
dceřiné společnosti Ministerstva financí ČR (ČEZ, a. s.)
dceřiné společnosti ČEZ, a. s.
vnučky ČEZ, a. s.
pravnučky ČEZ, a. s.
prapravnučky ČEZ, a. s.
člen Koncernu ČEZ
zaniklá/prodaná společnost
Pokračování na další straně.
Česká republika – Ministerstvo financí ČR
dceřiné společnosti Ministerstva financí ČR (ČEZ, a. s.)
vnučky Ministerstva financí ČR
pravnučky Ministerstva financí ČR
člen Koncernu ČEZ
zaniklá/prodaná společnost
Příloha 1 Schéma struktury vztahů v období od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2025
IČO
00006947
45274649
24729035
19333650
28255933
44569688
47306891
60698101
46990020
03592880
27804721
47972033
25357255
61672637
29060109
0001097832
27282074
27382052
24772631
61675938
25441931
27154742
44021470
27189465
44570473
43005250
45791023
07334214
45193631
18051081
25887815
36230804
14043505
24131326
27693554
18905126
27309941
26051818
49101684
23904984
46356088
00128201
47718684
26722445
21698210
28389638
22657649
23768878
60715871
28861736
52963659
47474238
35796944
31718523
31706053
35937190
36306941
46823492
26470411
29148278
08425817
26378191
27547469
25352288
29460212
48150029
48289957
27461254
48172481
25938924
13955454
25551132
24135780
27232433
26349451
25006754
04669134
47115726
29132282
02059533
61465569
60714794
49901982
25020790
25028197
25438107
17641349
25235753
29150574
27135471
21518963
28500491
22207660
Název/výše podílu
Česká republika – Ministerstvo financí
69,78 % ČEZ, a. s.
100 % ČEZ Distribuce, a. s.
51 % Grid Design, s.r.o.
100 % ČEZ Energetické produkty, s.r.o.
100 % in PROJEKT LOUNY ENGINEERING s.r.o.
100 % 1. Opravárenská společnost, s.r.o.
100 % ČEZ ENERGOSERVIS spol. s r.o.
100 % SALLEKO, spol. s r.o.
zánik společnosti fúzí s ČEZ ENERGOSERVIS spol. s r.o. 1. 7. 2025
100 % ČEZ ESCO, a.s.
100 % ČEZ ESL, s.r.o.
100 % HA.EM OSTRAVA, s.r.o.
změna sídla 12. 3. 2025 (původně Ostrava, Na Jízdárně 2767/21a, Moravská Ostrava, PSČ 702 00)
100 % IVITAS, a.s.
100 % ELPRO - DELICIA, a.s.
akvizice společnosti 1. 10. 2025
100 % ČEZ Energo, s.r.o.
100 % CEZ Energo Polska Sp. z o.o.
změna sídla 18. 12. 2025 (původně Warszawa, Aleje Jerozolimskie 63, PSČ 00-697)
100 % Solární servis, s.r.o.
100 % ENESA a.s.
100 % AZ KLIMA a.s.
12 % ŠKO-ENERGO, s.r.o.
100 % AirPlus, spol. s r.o.
100 % HORMEN CE a.s.
změna sídla 10. 3. 2025 (původně Praha 5, Moulíkova 3286/1b, Smíchov, PSČ 150 00)
100 % HORMEN SK s. r. o.
100 % Domat Control System s.r.o.
100 % Domat Control System s. r. o.
100 % TECHSYS - HW a SW, a.s.
akvizice společnosti 23. 12. 2025
100 % KART, spol. s r.o.
51 % ENVEZ, a. s.
100 % EP Rožnov, a.s.
100 % EPIGON spol. s r.o.
100 % PIPE SYSTEMS s.r.o.
zánik společnosti fúzí s EPIGON spol. s r.o. 1. 1. 2025
100 % ELEKTROPROJEKTA SLOVAKIA, s.r.o.
100 % Green Energy Capital, a.s.
100 % CAPEXUS s.r.o.
100 % EL-ENG s.r.o.
100 % EL-ENG RO SRL
100 % ČEZ Teplárenská, a.s.
převod 100% akciového podílu na společnosti formou poskytnutí nepeněžitého příplatku do vlastního kapitálu mimo základní kapitál ze společnosti ČEZ, a. s., do společnosti ČEZ ESCO, a.s., ke dni 2. 1. 2025
100 % Energetické centrum s.r.o.
55,83 % Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem s.r.o.
100 % Distribuce Ostrava s.r.o.
vznik společnosti a převod celého podílu na osobu mimo podnikatelské seskupení ovládané Českou republikou – Ministerstvem financí 1. 11. 2025
80,55 % ÚJV Řež, a. s.
zvýšení podílu o 10,70 % 29. 5. 2025 (původně 69,85 %)
100 % ŠKODA PRAHA a.s.
100 % Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o.
100 % Centrum výzkumu Řež s.r.o.
100 % Centrum výzkumu Řež Innovations s.r.o.
100 % RadioMedic s.r.o.
100 % ENERGOPROJEKT PRAHA s.r.o.
vznik společnosti 5. 3. 2025
100 % NQ-Safe s.r.o.
vznik společnosti 25. 9. 2025
100 % Ústav aplikované mechaniky Brno, s.r.o.
100 % ČEZ Invest Slovensko, a.s.
50 % ESCO Slovensko, a. s.
100 % ESCO Distribučné sústavy a.s.
100 % AZ KLIMA SK, s.r.o.
55 % SPRAVBYTKOMFORT, a.s. Prešov
100 % ESCO Servis, s. r. o.
100 % CAPEXUS SK s. r. o.
100 % ELIMER, a.s.
57,72 % BIOPEL, a. s.
100 % ČEZ ICT Services, a. s.
100 % Telco Pro Services, a. s.
100 % Telco Infrastructure, s.r.o.
100 % ČEZNET s.r.o.
85 % Magnalink, a.s.
100 % INTERNEXT 2000, s.r.o.
zánik společnosti rozdělením rozštěpením sloučením do společností ČEZNET s.r.o. a Telco Infrastructure, s.r.o., 1. 10. 2025
100 % Optické sítě s.r.o.
zánik společnosti rozdělením rozštěpením sloučením do společností ČEZNET s.r.o. a Telco Infrastructure, s.r.o., 1. 10. 2025
100 % KABELOVÁ TELEVIZE CZ s.r.o.
zánik společnosti rozdělením rozštěpením sloučením do společností ČEZNET s.r.o. a Telco Infrastructure, s.r.o., 1. 10. 2025
100 % WMS s.r.o.
zánik společnosti rozdělením rozštěpením sloučením do společností ČEZNET s.r.o. a Telco Infrastructure, s.r.o., 1. 10. 2025
100 % EDERA Group a.s.
100 % Metropolitní s.r.o.
100 % ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o.
100 % PV Design and Build s.r.o.
51 % ENERG-SERVIS a.s.
akvizice podílu 4. 2. 2025
99,57 % ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.
100 % ČEZ Prodej, a.s.
100 % TENAUR, s.r.o.
100 % MARTIA a.s.
100 % Elektrárna Temelín II, a. s.
100 % Energotrans, a.s.
100 % Areál Třeboradice, a.s.
100 % Inven Capital, SICAV, a.s.
jedná se o zakladatelské akcie ve smyslu § 158 a násl. zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších předpisů
51,05 % LOMY MOŘINA spol. s r.o.
100 % OSC, a.s.
100 % Severočeské doly a.s.
100 % PRODECO, a.s.
100 % Revitrans, a.s.
100 % SD - Kolejová doprava, a.s.
40 % South Bohemian Nuclear Park, s.r.o.
změna sídla 3. 1. 2025 (původně České Budějovice, Lipová 1789/9, České Budějovice 2, PSČ 370 05)
100 % ŠKODA JS a.s.
100 % MOVYKO JE s.r.o.
akvizice společnosti 25. 6. 2025
100 % Nuclear Property Services, s.r.o.
100 % FVE Mydlovary, s.r.o.
100 % ČEZ PV & Wind a.s.
100 % ČEZ Trade, a.s.
Stát
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Německo
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Česká republika
USA
Česká republika
Česká republika
Česká republika
Adresa sídla
Praha 1, Letenská 525/15, Malá Strana, PSČ 118 10
Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53
Praha 4, Duhová 1444/2, Michle, PSČ 140 00
Praha 7, Dělnická 213/12, Holešovice, PSČ 170 00
Praha 1, Vodičkova 34 č.p. 701, PSČ 111 21
Praha 6, K letišti 1019/6, Ruzyně, PSČ 161 00
Praha 6, Jana Kašpara 1069/1, Ruzyně, PSČ 161 00
Praha 6, K letišti 1040/10, Ruzyně, PSČ 161 00
Praha 6, Jana Kašpara 1069/1, Ruzyně, PSČ 161 00
Praha 6, Do roklí 49, Přední Kopanina, PSČ 164 00
Praha 6, K letišti 1019/6, Ruzyně, PSČ 161 00
Praha 1, Vodičkova 34/701, PSČ 111 21
Praha 4, Starochodovská 65, Chodov, PSČ 149 00
Kladno, Cyrila Boudy 1444, Kročehlavy, PSČ 272 01
Praha 4, Starochodovská 65, Chodov, PSČ 149 00
Praha 4, Starochodovská 65, Chodov, PSČ 149 00
Praha 4, 5. května 1640/65, Nusle, PSČ 140 00
Kralupy nad Vltavou, Veltruská 748, PSČ 278 01
Vohburg an der Donau, MERO - Weg 1, PSČ 850 88
Praha 3, Přemyslovská 2845/43, Žižkov, PSČ 130 00
Praha 8, Thámova 181/20, Karlín, PSČ 186 00
Stonava, č.p. 1077, PSČ 735 34
Stonava, č.p. 1077, PSČ 735 34
Karlovy Vary, I. P. Pavlova 2001/11, PSČ 360 01
Praha 9, Beranových 130, Letňany, PSČ 199 00
Brno, Jana Babáka 2733/11, Královo Pole, PSČ 612 00
Praha 9, Beranových 130, Letňany, PSČ 199 00
Praha 9, Beranových 130, Letňany, PSČ 199 00
Sarasota, 2198 Main Street, Florida, PSČ 34237
Praha 3, Přemyslovská 2845/43, Žižkov, PSČ 130 00
Praha 3, Přemyslovská 2845/43, Žižkov, PSČ 130 00
Praha 3, Přemyslovská 2845/43, Žižkov, PSČ 130 00

20,02 %
49 %
IČO
00006947
45274649
04669207
60193531
63078333
28244532
24253006
25674285
27145573
27088014
09745599
45279314
26175291
45144419
60197901
08207763
63080249
60193468
152122768
60196696
46355901
05979277
47676019
25401726
00010669
01438875
29146241
04521820
30-1428691
44848943
08465797
09829482
Název/výše podílu
Česká republika – Ministerstvo financí
69,78 % ČEZ, a. s.
79,98 % Elektrárna Dukovany II, a. s.
dne 5. 5. 2025 došlo k převodu 79,98% akciového podílu společnosti ČEZ, a. s., na Českou republiku – Ministerstvo průmyslu a obchodu („MPO“) a bezprostředně poté z MPO na Českou republiku – Ministerstvo financí;
ke dni 5. 5. 2025 přestala společnost být osobou ovládanou společností ČEZ, a. s., a také členem Koncernu ČEZ
100 % ČEPRO, a.s.
100 % Česká exportní banka, a.s.
v důsledku odkupu 16% akciového podílu původně ve vlastnictví společnosti Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s., samotnou společností Česká exportní banka, a.s., byly ode dne 19. 3. 2025 akcionáři společnosti Česká exportní banka, a.s.,
sama tato společnost a Česká republika – Ministerstvo financí; ode dne 1. 9. 2025 je jediným akcionářem Česká republika – Ministerstvo financí, a to v důsledku snížení základního kapitálu zrušením akcií v majetku České exportní banky, a.s.
100 % Letiště Praha, a. s.
100 % Prague Airport City, a.s.
změna názvu společnosti 1. 10. 2025 (původně B. aircraft, a.s.)
100 % Czech Airlines Handling, a.s.
100 % Czech Airlines Technics, a.s.
100 % AEROTECH, s.r.o.
akvizice společnosti 2. 6. 2025, změna sídla 9. 7. 2025 (původně Praha 6, Jana Kašpara 1069/1, Ruzyně, PSČ 161 00)
100 % Prague Airport Media, s.r.o.
změna názvu společnosti 11. 12. 2025 (původně Prague Airport Real Estate, s.r.o.)
100 % Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s.
100 % GALILEO REAL, k.s. v likvidaci
komplementář je IMOB a.s. v likvidaci; změna sídla 30. 8. 2025 (původně Praha 8, Thámova 181/20, PSČ 186 00)
96,85 % HOLDING KLADNO a.s."v likvidaci"
100 % IMOB a.s. v likvidaci
změna sídla 30. 8. 2025 (původně Praha 8, Thámova 181/20, Karlín, PSČ 186 00)
100 % SLOVIM s.r.o. v likvidaci
změna sídla 30. 8. 2025 (původně Praha 8, Thámova 181/20, Karlín, PSČ 186 00)
54,35 % Kongresové centrum Praha, a.s.
převod celého podílu na osobu mimo podnikatelské seskupení ovládané Českou republikou – Ministerstvem financí 26. 8. 2025
100 % MERO ČR, a.s.
100 % MERO Germany GmbH
49 % MUFIS a.s., v likvidaci
vstup do likvidace 1. 12. 2025
100 % PRISKO a.s.
100 % OKD, a.s.
100 % OKD, HBZS, a.s.
100 % THERMAL-F, a.s.
100 % VZLU AEROSPACE, a.s.
změna názvu společnosti 1. 1. 2025 (původně Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.)
100 % SERENUM, a.s.
100 % HIGHPEEX, a.s.
100 % TESTION, a.s.
100 % VESPER SPACE Inc.
100 % Národní rozvojová banka, a.s.
bezúplatný převod akcií v dosavadním držení MPO a České republiky – Ministerstva pro místní rozvoj na Českou republiku – Ministerstvo financí 29. 8. 2025
100 % Národní rozvojová investiční, a.s., osoba rizikového kapitálu
100 % Národní rozvojový fond a.s., v likvidaci
vstup do likvidace 1. 8. 2025

Stát
Česká republika
Česká republika
Nizozemsko
Turecko
Turecko
Turecko
Turecko
Nizozemsko
Maďarsko
Nizozemsko
Polsko
Polsko
Polsko
Polsko
Polsko
Polsko
Polsko
Nizozemsko
Polsko
Polsko
Polsko
Polsko
Polsko
Polsko
Polsko
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Čína
Maďarsko
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Malajsie
Polsko
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Španělsko
Španělsko
Španělsko
Španělsko
Španělsko
Španělsko
Španělsko
Španělsko
Polsko
Polsko
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Itálie
Rumunsko
Rakousko
Rakousko
Rakousko
Rakousko
Rakousko
Nizozemsko
Nizozemsko
Nizozemsko
Izrael
Francie
Velká Británie
Nizozemsko
Německo
Německo
Francie
Francie
Francie
Francie
Francie
Francie
Francie
Francie
Francie
Francie
Francie
Francie
Francie
Francie
Francie
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Německo
Malta
Lucembursko
Lucembursko
Česká republika
Česká republika
Česká republika
8 %
29,28 %
0,01 %
1 akcie
1 akcie
1 akcie
1 akcie
25,50 %
Příloha 1 Schéma struktury vztahů v období od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2025
IČO
00006947
45274649
24426342
255005
736921
745367
512971
865516923
01-09-739572
24301380
0000568025
0000321795
0000266114
0000038504
0001117714
0000541490
0000627827
65782267
0000678975
0000994045
0000616808
0000788905
0001036856
0000417798
0000071593
HRA 504526
HRB 513963
HRB 45601
HRB 504087
HRB 110468
HRB 41069
HRB 4993
HRB 10376
HRB 4844
HRB 509730
91310115791438905Y
01-09-469090
HRB 508518
HRB 9535
HRB 3996
HRB 16037
HRB 4187
717709-H
0000243856
HRB 43510
HRB 3217
HRB 2326
HRB 108754
HRB 106308
HRB 200647 B
HRB 155983 B
HRB 148661 B
HRB 149310 B
HRB 159001 B
HRB 9187
HRA 10311
HRB 8312
HRA 10187
HRA 10340
HRB 8668
HRA 10443
HRB 8959
HRB 9138
HRA 10510
HRB 739111
HRB 12561
HRB 8588
HRB 208712 B
HRB 225124
HRB 278660
HRB 5161
HRA 10310
HRB 8580
HRA 10314
HRB 8582
HRA 10184
HRB 6255
HRA 9465
HRA 2504 NP
HRB 9623 NP
HRB 8313
HRA 10508
HRB 9141
HRA 10507
HRB 9140
HRA 10506
HRB 9137
HRA 10511
HRB 9136
B70680624
B67276519
B65855926
B30925630
B30747620
B21703699
B21703707
B21703681
0000958590
0001075401
HRB 93521
HRB 56186
HRB 212358
HRB 200590
HRB 101114
HRB 204945
HRB 29426 HB
HRB 1861
HRB 32783
HRB 260102 B
02936810213
01749660211
02936480215
02296040229
03139141208
02825841204
02523770218
02969370986
04132601206
04720920166
04749280238
01722820337
02406930590
03038000596
03165520598
03160180596
03177320599
03153720598
03240560593
03240600597
01375070321
16645925
FN 529923 z
FN 252904 v
FN 199510 y
FN 377866 k
FN 348462 w
82236690
54074851
58668217
514481241
514456078
07462075
77019717
HRB 141626
HRB 157136
830572699
813057817
797909546
807395454
813057981
811797331
807395512
819459017
820979540
819576075
813057445
814322012
805011715
538265000
797909637
HRB 183059
HRA 10139 FL
HRB 141607
HRA 28356 HB
HRB 30409 HB
HRA 26112 HB
HRA 26116 HB
HRA 26699 HB
HRB 30201 HB
HRA 27087 HB
HRA 24214 HB
HRA 25725 HB
HRA 25228 HB
HRB 28044 HB
HRA 24600 HB
HRA 28452 HB
HRA 29626 HB
HRA 28344 HB
HRA 10375 FL
HRB 140377
C 99826
B231767
B233444
24310573
27295567
27935311
Adresa sídla
Praha 1, Letenská 525/15, Malá Strana, PSČ 118 10
Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53
Amsterdam, Herikerbergweg 157, PSČ 1101CN
İstanbul, Miralay Şefik Bey Sokak, Akhan No. 15, Gumuşsuyu Beyoğlu, PSČ 34437
İstanbul, Miralay Şefik Bey Sokak, No. 15, Kat: 1, Oda: 1, Gumuşsuyu Beyoğlu, PSČ 34437
İstanbul, Miralay Şefik Bey Sokak, Akhan No. 15, Kat: 3, Oda: 3, Gumuşsuyu Beyoğlu, PSČ 34437
İstanbul, Miralay Şefik Bey Sokak, Akhan No. 15, Kat: 3–4, Oda: 2, Gumuşsuyu Beyoğlu, PSČ 34437
Hilversum, Koninginneweg 31, PSČ 1217KR
Budapest, 76 Váci út, Capital Square, 6. torony, fszt., PSČ 1133
Amsterdam, Herikerbergweg 157, PSČ 1101CN
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 63, PSČ 00-697
Chorzów, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30, PSČ 41-503
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 63, PSČ 00-697
Skawina, ul. Piłsudskiego 10, PSČ 32-050
Skawina, ul. Piłsudskiego 10, PSČ 32-050
Chorzów, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30, PSČ 41-503
Chorzów, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30, PSČ 41-503
Amsterdam, Herikerbergweg 157, PSČ 1101CN
Chorzów, ul. Składowa 17, PSČ 41-500
Chorzów, ul. Składowa 17, PSČ 41-500
Poznań, Piątkowska 212A, PSČ 61-693
Suchy Las, Obornicka 68, PSČ 62-002
Skórzewo, Kokosowa 2, PSČ 60-185
Żelechlinek, ul. Łódzka nr. 5C, PSČ 97-226
Czarnków, ul. Kościuszki 97, PSČ 64-700
Jena, Göschwitzer Str. 56, PSČ 07745
Jena, Am Zementwerk 4, PSČ 07745
Jena, Am Zementwerk 4, PSČ 07745
Jena, Göschwitzer Straße 56, PSČ 07745
Magdeburg, Umfassungsstraße 84, PSČ 39124
Dietzenbach, Dieselstraße 8, PSČ 63128
Eppstein, Burgstraße 81–83, PSČ 65817
Eppstein, Burgstraße 81–83, PSČ 65817
Essen, Holzstr. 7–9, PSČ 45141
Schnaittenbach, Am Scherhübel 14, PSČ 92253
Shanghai, Wuxing Road No. 385, Building 4, Pudong District
Budapest, Rétköz utca 5. 3. em. 4., PSČ 1118
Rüsselsheim am Main, Hans-Sachs-Straße 19, PSČ 65428
Magdeburg, Joseph-von-Fraunhofer Straße 2, PSČ 39106
Mistelgau, Gartenstraße 19, PSČ 95490
Dresden, Hamburger Straße 65, PSČ 01157
Mistelgau, Gartenstraße 19, PSČ 95490
Selangor Darul Ehsan, Petaling Jaya, 8 Avenue, Jalan Sg. Jernih 8/1, Seksyen 8, PSČ 46050
Lesnica, ul. Powstanców Slaskich, lok. 1, PSČ 47150
Rohr, Gewerbering Nord 11, PSČ 91189
Rohr, Gewerbering Nord 11, PSČ 91189
Mistelgau, Gartenstraße 19, PSČ 95490
Karlsruhe, An der RaumFabrik 31B, PSČ 76227
Karlsruhe, An der RaumFabrik 31B, PSČ 76227
Berlin, Geneststraße 5, PSČ 10829
Berlin, Geneststraße 5, PSČ 10829
Berlin, Geneststraße 5, PSČ 10829
Berlin, Geneststraße 5, PSČ 10829
Berlin, Geneststraße 5, PSČ 10829
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Heidelberg, Sickingenstraße 39, PSČ 69126
Gütersloh, Am Anger 35, PSČ 33332
Gütersloh, Am Anger 35, PSČ 33332
Berlin, Landsberger Allee 117 A, PSČ 10407
München, Landsberger Straße 396, PSČ 81241
München, Landsberger Straße 396, PSČ 81241
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Templin-Groß Dölln, Zum Flugplatz 9, PSČ 17268
Templin-Groß Dölln, Zum Flugplatz 9, PSČ 17268
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Kolitzheim, Wadenbrunner Straße 10, PSČ 97509
Madrid, Paseo de Recoletos 5, PSČ 28004
Madrid, Paseo de Recoletos 5, PSČ 28004
Madrid, Paseo de Recoletos 5, PSČ 28004
Cartagena (Murcia), Camino de los Gutiérrez 25, PSČ 30330
Cartagena (Murcia), Camino de los Gutiérrez 25, PSČ 30330
Madrid, Paseo de Recoletos 5, PSČ 28004
Madrid, Paseo de Recoletos 5, PSČ 28004
Madrid, Paseo de Recoletos 5, PSČ 28004
Łabiszyn, Szubińskiej 10, PSČ 89-210
Łabiszyn, Szubińskiej 10, PSČ 89-210
Rüsselsheim, Heinrich-Lersch-Straße 3, PSČ 65428
Berlin, Geneststraße 5, PSČ 10829
Lingen, Friedrich-Ebert-Straße 125, PSČ 49811
Rockstedt, Ostereistedter Straße 6, PSČ 27404
Lingen, Friedrich-Ebert-Straße 125, PSČ 49811
Zeven, Ludwig-Elsbett-Straße 1, PSČ 27404
Bremerhaven, Barkhausenstraße 60, PSČ 27568
Mengkofen, Ettenkofen 20, PSČ 84152
Magdeburg, c/o Campus Tower, Universitätsplatz 1, PSČ 39106
Berlin, Mauerstraße 77, PSČ 10117
Peschiera Borromeo (MI), Via G. Di Vittorio 24, PSČ 20068
Peschiera Borromeo (MI), Via G. Di Vittorio 24, PSČ 20068
Peschiera Borromeo (MI), Via G. Di Vittorio 24, PSČ 20068
Peschiera Borromeo (MI), Via G. Di Vittorio 24, PSČ 20068
Peschiera Borromeo (MI), Via G. Di Vittorio 24, PSČ 20068
Peschiera Borromeo (MI), Via G. Di Vittorio 24, PSČ 20068
Peschiera Borromeo (MI), Via G. Di Vittorio 24, PSČ 20068
Peschiera Borromeo (MI), Via G. Di Vittorio 24, PSČ 20068
Peschiera Borromeo (MI), Via G. Di Vittorio 24, PSČ 20068
Peschiera Borromeo (MI), Via G. Di Vittorio 24, PSČ 20068
Peschiera Borromeo (MI), Via G. Di Vittorio 24, PSČ 20068
Sarmato (PC), Berlasco Snc, PSČ 29010
Latina (LT), Via Pontinia 50, PSČ 04100
Latina (LT), Via Pontinia 50, IV Piano, Interno 13, PSČ 04100
Latina (LT), Via Pontinia 50, IV Piano, Interno 13, PSČ 04100
Latina (LT), Via Pontinia 50, PSČ 04100
Latina (LT), Via Pontinia 50, IV Piano, Interno 13, PSČ 04100
Latina (LT), Via Pontinia 50, IV Piano, Interno 13, PSČ 04100
Latina (LT), Via Pontinia 50, PSČ 04100
Latina (LT), Via Pontinia 50, PSČ 04100
Trieste (TS), Via San Lazzaro 4/1, PSČ 34122
Popeşti-Leordeni, 11 Șos. Berceni, Jud. Ilfov, PSČ 077160
Absam, Salzbergstraße 13a, PSČ 6067
Absam, Salzbergstraße 13, PSČ 6067
Absam, Salzbergstraße 13a, PSČ 6067
Absam, Salzbergstraße 13, PSČ 6067
Absam, Salzbergstraße 13a, PSČ 6067
Barneveld, Zwolleweg 9, PSČ 3771NR
Barneveld, Zwolleweg 9, PSČ 3771NR
Barneveld, Zwolleweg 9, PSČ 3771NR
Omer, 15 Omarim St., PSČ 8500778
Vendres, ZAE Via Europe Est Rue de Stockholm, PSČ 34350
Chippenham, 11/12 Callow Hill, Callow Park, Brinkworth, PSČ SN15 5FD
Amsterdam, Herikerbergweg 157, PSČ 1101CN
Hamburg, Am Sandtorkai 74, PSČ 20457
Hamburg, Am Sandtorkai 74, PSČ 20457
Toulouse 8 Esplanade Compans Caffarelli, Immeuble Astria, PSČ 31000
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Toulouse, 1 Rue de la Soufflerie, PSČ 31500
Hamburg, Am Sandtorkai 74, PSČ 20457
Reußenköge, Cecilienkoog 16, PSČ 25821
Hamburg, Am Sandtorkai 74, PSČ 20457
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Bremen, Stephanitorsbollwerk 3, PSČ 28217
Reußenköge, Cecilienkoog 16, PSČ 25821
Hamburg, Am Sandtorkai 74, PSČ 20457
Qormi, The Landmark, Level 1, Suite 2, Triq L- Iliun, PSČ QRM 3800
Luxembourg, 15 Boulevard F.W. Raiffeisen, PSČ 2411
Luxembourg, 15 Boulevard F.W. Raiffeisen, PSČ 2411
Praha 9, Prosecká 855/68, Prosek, PSČ 190 00
Ústí nad Labem, Klíšská 940/96, Klíše, PSČ 400 01
Brno, Plynárenská 499/1, Zábrdovice, PSČ 602 00
Název/výše podílu
Česká republika – Ministerstvo financí
69,78 % ČEZ, a. s.
100 % CEZ MH B.V.
37,36 % Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.
100 % AK-EL Kemah Elektrik Üretim A.Ş.
100 % Akenerji Doğalgaz Ithalat Ihracat ve Toptan Ticaret A.Ş.
100 % Akenerji Elektrik Enerjisi Ithalat Ihracat ve Toptan Ticaret A.Ş.
100 % Aken Europe B.V.
100 % CEZ Hungary Ltd.
100 % CEZ Holdings B.V.
100 % Baltic Green Construction sp. z o.o. w likwidacji

vstup do likvidace 6. 2. 2025, zánik společnosti likvidací 31. 12. 2025
100 % CEZ Produkty Energetyczne Polska sp. z o.o.

převod 100% podílu na společnosti formou poskytnutí nepeněžitého příplatku do vlastního kapitálu mimo základní kapitál ze společnosti ČEZ, a. s., do společnosti CEZ Holdings B.V. 31. 1. 2025, zánik majetkové účasti v důsledku prodeje celého podílu 6. 2. 2025
100 % CEZ Polska sp. z o.o.

převod 0,67% podílu na společnosti formou poskytnutí nepeněžitého příplatku do vlastního kapitálu mimo základní kapitál ze společnosti ČEZ, a. s., do společnosti CEZ Holdings B.V. 31. 1. 2025, zánik majetkové účasti v důsledku prodeje celého podílu 6. 2. 2025
100 % CEZ Skawina S.A.

zánik majetkové účasti v důsledku prodeje celého podílu 6. 2. 2025
100 % CEZ Skawina II sp. z o.o.

zánik majetkové účasti v důsledku prodeje celého podílu 6. 2. 2025
100 % CEZ Chorzów S.A.

zánik majetkové účasti v důsledku prodeje celého podílu 6. 2. 2025
100 % CEZ Chorzów II sp. z o.o. w likwidacji

zánik majetkové účasti v důsledku prodeje celého podílu 6. 2. 2025
100 % Elevion Group B.V.
100 % OEM Energy sp. z o.o.
100 % HPMP SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
100 % E-City Polska sp. z o.o.
100 % Euroklimat sp. z o.o.
100 % TRIM-TECH TECHNIKA INSTALACJI sp. z o. o.
100 % Instal Bud Pecyna Sp. z o.o.

změna sídla 20. 8. 2025 (původně Żelechlinek, ul. Rawska nr. 12, PSČ 97-226)
100 % Metrolog sp. z o.o.
67,40 % Elevion Co-Investment GmbH & Co. KG

zvýšení podílu o 1,85 % na 63,16 % 20. 1. 2025 (původně 61,31 %), zvýšení podílu o 4,24 % 16. 12. 2025 (původně 63,16 %)
92 % Elevion Deutschland Holding GmbH
100 % Elevion GmbH
100 % D-I-E Elektro AG
100 % INC Innovative Netzconzepte GmbH

akvizice společnosti 22. 1. 2025
100 % EAB Elektroanlagenbau GmbH Rhein/Main
100 % AMPRO Medientechnik GmbH
100 % Ampro Projektmanagement GmbH

zánik společnosti fúzí s AMPRO Medientechnik GmbH na základě zápisu do obchodního rejstříku dne 30. 7. 2025 s rozhodným dnem fúze 1. 1. 2025
100 % Elektro-Decker GmbH
100 % ETS Efficient Technical Solutions GmbH
100 % ETS Efficient Technical Solutions Shanghai Co. Ltd.
100 % ETS Engineering Kft.
100 % Rudolf Fritz GmbH
100 % En.plus GmbH
100 % Hermos AG
100 % Hermos Systems GmbH
70,72 % HERMOS International GmbH
100 % HERMOS SDN. BHD
100 % Hermos sp. z o.o.
100 % Hofmockel Automatisierungs- und Prozesstechnik GmbH
100 % Elektro Hofmockel Verwaltungsgesellschaft mit beschränkter Haftung

zánik společnosti fúzí s Hofmockel Automatisierungs- und Prozesstechnik GmbH na základě zápisu do obchodního rejstříku dne 8. 7. 2025 s rozhodným dnem fúze 1. 1. 2025
100 % Hermos Schaltanlagen GmbH
100 % Alexander Ochs Wärmetechnik GmbH
100 % Bechem & Post Wärmetechnik Kundendienst GmbH
100 % Elevion Energy & Engineering Solutions GmbH
100 % Kofler Energies Ingenieurgesellschaft mbH
100 % Elevion Energy Solutions GmbH

změna názvu společnosti 26. 2. 2025 (původně Entract Energy GmbH)
100 % NEK Facility Management GmbH
100 % Hybridkraftwerk Culemeyerstraße Projekt GmbH
100 % BELECTRIC Greenvest GmbH
100 % Solarkraftwerk Deubach GmbH & Co. KG
100 % Belectric Asset Verwaltungs-GmbH
100 % Solarkraftwerk Reddehausen GmbH & Co. KG
99 % Solarkraftwerk Herleshof GmbH & Co. KG
100 % Solarkraftwerk Herleshof Verwaltungs-GmbH
100 % Umspannwerk Herleshof GmbH & Co. KG
100 % Umspannwerk Herleshof Verwaltungs-GmbH
100 % BESS Asset Verwaltungs-GmbH

změna názvu společnosti (původně Belectric SP 105 Verwaltungs-GmbH) a převod 100% podílu ze společnosti BELECTRIC GmbH na společnost BELECTRIC Greenvest GmbH, to vše 1. 4. 2025
100 % BESS Kolitzheim 1 GmbH & Co. KG.

změna názvu společnosti (původně Belectric SP 105 GmbH & Co. KG) a převod 100% komanditního podílu ze společnosti BELECTRIC GmbH na společnost BELECTRIC Greenvest GmbH, to vše 1. 4. 2025
100 % SYNECOTEC Deutschland GmbH
100 % GWE Wärme- und Energietechnik GmbH
100 % GWE Verwaltungs GmbH

zánik společnosti fúzí s Pantegra Ingenieure GmbH na základě zápisu do obchodního rejstříku dne 20. 8. 2025 s rozhodným dnem fúze 1. 1. 2025
100 % Peil und Partner Ingenieure GmbH
100 % IBP Verwaltungs GmbH

zánik společnosti fúzí s IBP Ingenieure GmbH na základě zápisu do obchodního rejstříku dne 11. 7. 2025 s rozhodným dnem fúze 1. 1. 2025
100 % IBP Ingenieure GmbH
100 % BELECTRIC GmbH
100 % Belectric SP Solarprojekte 100 GmbH & Co. KG
100 % Belectric SP Solarprojekte 100 Verwaltungs-GmbH
100 % Belectric SP Solarprojekte 104 GmbH & Co. KG
100 % Belectric SP Solarprojekte 104 Verwaltungs-GmbH
100 % Belectric SP Solarprojekte 18 GmbH & Co. KG
100 % Climagy PV-Sonnenanlage Verwaltungs-GmbH
100 % Climagy Stromertrag GmbH & Co. KG

zánik společnosti dne 8. 1. 2025 v důsledku vystoupení jediného komanditisty, tj. společnosti BELECTRIC GmbH, a převodu jmění na jediného společníka, čímž byla společnost ze zákona zrušena bez likvidace
100 % Photovoltaikkraftwerk Groß Dölln Infrastruktur GmbH & Co. KG
100 % Photovoltaikkraftwerk Groß Dölln Infrastruktur Verwaltungs-GmbH
100 % SP Solarprojekte 18 Verwaltungs-GmbH
100 % Belectric SP 106 GmbH & Co. KG
100 % Belectric SP 106 Verwaltungs-GmbH
100 % Belectric SP 107 GmbH & Co. KG
100 % Belectric SP 107 Verwaltungs-GmbH
100 % Belectric SP 108 GmbH & Co. KG
100 % Belectric SP 108 Verwaltungs-GmbH
100 % Belectric SP 109 GmbH & Co. KG
100 % Belectric SP 109 Verwaltungs-GmbH
100 % BELECTRIC ESPAÑA, S.L.
100 % PROYECTOS SOLARES IBERIA IV, S.L.U.
100 % BE Catala FV, S.L.U.

akvizice společnosti 3. 4. 2025
100 % TREXCOM ENERGÍAS RENOVABLES, S.L.

akvizice společnosti 8. 5. 2025
100 % BELECTRIC ESPAÑA CONSTRUCTION S.L.

akvizice společnosti 8. 5. 2025, změna názvu společnosti 22. 9. 2025 (původně REVISIONES Y CONTROL DE CARTAGENA, S.L.)
100 % BE ORRENTE SL

vznik společnosti 16. 4. 2025
100 % BE VARELA FV SL

vznik společnosti 21. 4. 2025
100 % BE ZURBARAN FV SL

vznik společnosti 25. 4. 2025
100 % Rawicom PV 15 sp. z o.o.
100 % Rawicom PV 55 sp. z o.o.
100 % GESPA GmbH

zvýšení podílu o 24,90 % 9. 8. 2025 (původně 75,10 %)
100 % Pantegra Ingenieure GmbH
100 % SERCOO Group GmbH
100 % Brandt GmbH
100 % Bücker & Essing GmbH
100 % MT Energy Service GmbH
100 % MWB Power GmbH
100 % SERCOO ENERGY GmbH
51 % Elevion Energy Efficiency GmbH

změna názvu společnosti 3. 3. 2025 (původně GEE - Green Energy Efficiency GmbH)
100 % Elevion Green GmbH
100 % Elevion Holding Italia Srl

změna sídla 24. 2. 2025 (původně Bolzano [BZ], Via Galileo Galilei 10, PSČ 39100)
100 % inewa consulting Srl

změna sídla 24. 2. 2025 (původně Bolzano [BZ], Via Galileo Galilei 10, PSČ 39100)
100 % inewa Srl

změna sídla 24. 2. 2025 (původně Bolzano [BZ], Via Galileo Galilei 10, PSČ 39100)
100 % SYNECO PROJECT S.r.l.

změna sídla 24. 2. 2025 (původně Bolzano [BZ], Via Galileo Galilei 10, PSČ 39100)
100 % BUDRIO GFE 312 SOCIETA' AGRICOLA S.R.L.

změna sídla 24. 2. 2025 (původně Monghidoro [BO], Via Provinciale 31, PSČ 40063)
100 % AxE AGRICOLTURA PER L'ENERGIA SOCIETA' AGRICOLA A R.L.

změna sídla 24. 2. 2025 (původně Bologna [BO], Via delle Lame 118, PSČ 40122)
100 % SOCIETA' AGRICOLA DEF S.R.L.

změna sídla 24. 2. 2025 (původně Casaleone [VR], Via San Michele 3, PSČ 37052)
85 % SOCIETA' AGRICOLA B.T.C. S.R.L.

změna sídla 24. 2. 2025 (původně Chiari [BS], Via San Monticelli 4, PSČ 25032)
85 % Societa' Agricola Falgas S.r.l.

změna sídla 24. 2. 2025 (původně Bologna [BO], Via Alfonso Rubbiani 6/2, PSČ 40124)
70 % Horti Padani Energia Srl Società Agricola

akvizice společnosti 11. 4. 2025
100 % E.C. Project Srl

akvizice společnosti 29. 4. 2025, změna sídla 14. 11. 2025 (původně Villafranca di Verona, Via Cavour 38, Dossobuono, PSČ 37062)
70 % Maserati Energia S.r.l.

akvizice společnosti 18. 11. 2025
100 % Belectric Italia Srl
100 % CDR MP S.R.L.
100 % MP SOLAR 4 S.R.L.
100 % MP SOLAR 2 S.R.L.
100 % MP SOLAR 5 S.R.L.
100 % UNISOLAR S.R.L.
100 % BAINSIZZA SOLARE 1 S.R.L.

zánik majetkové účasti v důsledku prodeje celého podílu 30. 12. 2025
100 % BAINSIZZA SOLARE 2 S.R.L.
70 % Project X S.r.l.
99,99 % High-Tech Clima S.A.
100 % Elevion Österreich Holding GmbH
100 % Moser & Partner Ingenieurbüro GmbH
100 % Syneco tec GmbH
100 % M&P Real GmbH
100 % Wagner Consult GmbH
100 % ZOHD Groep B.V.

zvýšení podílu o 34 % 19. 11. 2025 (původně 66 %)
100 % Energy Shift B.V.
100 % Energy Shift Installaties B.V.
100 % Belectric Israel Ltd.
100 % Belectric France S.A.R.L.
100 % Belectric Solar Ltd.
100 % CEZ RES International B.V.
100 % CEZ Erneuerbare Energien Verwaltungs GmbH
100 % CEZ Erneuerbare Energien Beteiligungs II GmbH
100 % CEZ France SAS
100 % Ferme Eolienne de la Piballe SAS
100 % Ferme Eolienne de Neuville-aux-Bois SAS
99 % Ferme Eolienne de Saint-Laurent-de-Céris SAS, société en liquidation

převod 1 kusu akcie na společnost CEZ Erneuerbare Energien Beteiligungs II GmbH 31. 10. 2025, vstup do likvidace 1. 11. 2025, zánik společnosti likvidací 16. 12. 2025
99 % Ferme Eolienne de Thorigny SAS, société en liquidation

převod 1 kusu akcie na společnost CEZ Erneuerbare Energien Beteiligungs II GmbH 1. 9. 2025, vstup do likvidace 2. 9. 2025, zánik společnosti likvidací 23. 10. 2025
100 % Ferme Eolienne des Breuils SAS
100 % Ferme Eolienne des Grands Clos SAS
99 % Ferme Eolienne de Seigny SAS, société en liquidation

převod 1 kusu akcie na společnost CEZ Erneuerbare Energien Beteiligungs II GmbH 1. 6. 2025, vstup do likvidace 2. 6. 2025, zánik společnosti likvidací 30. 6. 2025
100 % Ferme Eolienne d’Andelaroche SAS
100 % Ferme éolienne de Feuillade et Souffrignac SAS
100 % Ferme éolienne du Blessonnier SAS
100 % Ferme éolienne de Genouillé SAS
99 % Ferme éolienne de la Petite Valade SAS, société en liquidation

převod 1 kusu akcie na společnost CEZ Erneuerbare Energien Beteiligungs II GmbH 1. 9. 2025, vstup do likvidace 2. 9. 2025, zánik společnosti likvidací 23. 10. 2025
100 % Ferme éolienne des Besses SAS
100 % Ferme éolienne de Nueil-sous-Faye SAS
100 % CEZ Erneuerbare Energien Projektentwicklung Verwaltungs GmbH
100 % Windpark Nortorf GmbH & Co. KG
100 % CEZ Erneuerbare Energien Beteiligungs GmbH
100 % Windpark FOHREN-LINDEN GmbH & Co. KG
100 % CEZ Windparks Lee GmbH
100 % Windpark Frauenmark III GmbH & Co. KG
100 % Windpark Cheinitz-Zethlingen GmbH & Co. KG
100 % Windpark Zagelsdorf GmbH & Co. KG
100 % CEZ Windparks Luv GmbH
100 % Windpark Gremersdorf GmbH & Co. KG
100 % Windpark Mengeringhausen GmbH & Co. KG
100 % Windpark Baben Erweiterung GmbH & Co. KG
100 % Windpark Naundorf GmbH & Co. KG
100 % CEZ Windparks Nordwind GmbH
100 % Windpark Badow GmbH & Co. KG
100 % CASANO Mobiliengesellschaft mbH & Co. KG
25,50 % juwi Wind Germany 100 GmbH & Co. KG
100 % BANDRA Mobiliengesellschaft mbH & Co. KG
100 % Windpark Datteln GmbH & Co. KG
100 % CEZ Deutschland GmbH
100 % CE Insurance Limited
55,21 % Czech Gas Networks S.à r.l.
100 % Czech Gas Networks Investments S.à r.l.
100 % Czech Grid Holding, a.s.
100 % GasNet, s.r.o.
100 % GasNet Služby, s.r.o.
Česká republika – Ministerstvo financí ČR
dceřiné společnosti Ministerstva financí ČR (ČEZ, a. s.)
dceřiné společnosti ČEZ, a. s.
vnučky ČEZ, a. s.
pravnučky ČEZ, a. s.
prapravnučky ČEZ, a. s.
praprapravnučky ČEZ, a. s.
prapraprapravnučky ČEZ, a. s.
praprapraprapravnučky ČEZ, a. s.
člen Koncernu ČEZ
zaniklá/prodaná společnost





Příloha 2 Šablona pro pravidelné zveřejňování informací u finančních produktů uvedených v čl. 8 odst. 1, 2 a 2a
nařízení (EU) 2019/2088 a v čl. 6 prvním pododstavci nařízení (EU) 2020/852

Název produktu: ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.
Identifikační kód právnické osoby: 3157009245HIH3020636 (LEI), IČO: 24135780

Environmentální a/nebo sociální vlastnosti




Do jaké míry byly naplněny environmentální a/nebo sociální vlastnosti
prosazované tímto finančním produktem?
Fond posuzuje environmentální, sociální a governance důsledky svých investičních
rozhodnutí a vyhodnocuje dopady svých investic na udržitelnost také pomocí metodiky
vyhodnocování hlavních nepříznivých dopadů předepsané SFDR a RTS. Ke sběru
relevantních údajů Fond spolupracuje napříč celým dodavatelským řetězcem, především
se společnostmi ve Skupině ČEZ. Prohlášení o Hlavních nepříznivých dopadech
investičních rozhodnutí na Faktory udržitelnosti Fond zveřejňuje na svých webových
stránkách www.cez.cz/cezozuif
Měl tento finanční produkt za cíl udržitelné investice?
Ano
Ne
Prováděl udržitelné investice
s environmentálním cílem ve výši:
___%

do hospodářských činností,
které se podle taxonomie EU
kvalifikují jako
environmentálně udržitelné
do hospodářských činností,
které se podle taxonomie EU
nekvalifikují jako
environmentálně udržitelné
Prosazoval environmentální/sociální (E/S)
vlastnosti, a
přestože nesledoval cíl udržitelných investic, měl
udržitelné investice ve výši 100 %, a to

investice s environmentálním cílem do
hospodářských činností, které se podle
taxonomie EU kvalifikují jako
environmentálně udržitelné
investice s environmentálním cílem do
hospodářských činností, které se podle
taxonomie EU nekvalifikují jako
environmentálně udržitelné

investice se sociálním cílem

Prováděl udržitelné investice se
sociálním cílem ve výši ___%
Prosazoval E/S vlastnosti, ale neprováděl žádné
udržitelné investice

Udržitelnou investicí
se rozumí investice do
hospodářské činnosti,
která přispívá k
environmentálnímu
nebo sociálnímu cíli,
přičemž žádný
environmentální nebo
sociální cíl významně
nepoškozuje a
společnosti, do nichž
je investováno,
dodržují postupy
řádné správy a řízení.






Taxonomie EU je
klasifikační sysm
stanovený v nařízení
(EU) 2020/852, kterým
se stanoví seznam
environmentálně
udržitelných
hospodářských
činností. Uvedené
nařízení neobsahuje
seznam sociálně
udržitelných
hospodářských
činností. Udržitelné
investice s
environmentálním
cílem mohou, ale
nemusí být v souladu
s taxonomií.





Zásada “významně nepoškozovat” se uplatňuje pouze u podkladových investic finančního
produktu, jež zohledňují kritéria EU pro enviromentálně udržitelné hospodářské činnosti.
Podkladové investice zbývající části tohoto investičního produktu nezohledňují kritéria EU
pro enviromentálně udržitelné hospodářské činnosti.
Fond prosazuje environmentální a sociální vlastnosti prostřednictvím investic do
energetických zařízení, která přispívají k dlouhodobé udržitelnosti energetické infrastruktury.
Fond skrze podkladové udržitelné investice přispěl cíli zmírňování změny klimatu.
Prosazované E/S vlastnosti spočívají zejména v climate change mitigation (CCM), tj. snížení
emisí skleníkových plynů a zpomalení globálního oteplování. Fond skrze podkladové
udržitelné investice přispěl k cíli zmírňování změny klimatu.

V referenčním období byly tyto vlastnosti naplněny zejména tím, že portfoliová aktiva
splňovala požadavky na bezpečný a efektivní provoz, požadavky na hospodárnou výrobu a
řízení provozních rizik. U všech aktiv byly zohledněny aspekty bezpečnosti, ochrany životního
prostředí a souladu s technickými a provozními standardy.

Jaké výsledky měly ukazatele udržitelnosti?
Fond nesleduje ukazatele udržitelnosti; Fond pouze obecně zahrnuje ESG faktory do
investičního rozhodování a neuvádí žádné měřitelné závazky.
Jaké byly cíle udržitelných investic, které finanční produkt částečně prováděl, a jak
dané udržitelné investice k těmto cílům přispěly?
Fond nemá stanoven žádný cíl udržitelných investic, nicméně podkladové udržitelné investice
jsou v souladu s EU taxonomií a přispívají k cíli zmírňování změny klimatu.
Fond prosazuje environmentální a sociální vlastnosti prostřednictvím investic do
energetických zařízení, která přispívají k dlouhodobé udržitelnosti energetické infrastruktury.

Jak významně udržitelné investice, které finanč produkt částečně prováděl,
nepoškozovaly žádný environmentální ani sociální cíl udržitelných investic?

Jak byly zohledněny ukazatele nepříznivých dopadů na faktory udržitelnosti?
Fond neměl v Účetním období formálně stanovený cílový poměr udržitelných
investic. Přesto však podkladová aktiva Fondu splňovala kritéria
environmentálně udržitelných hospodářských činností dle čl. 9 Nařízení (EU)
2020/852, zejména ve vztahu k cíli zmírňování změny klimatu (Climate
Change Mitigation). Prohlášení o hlavních nepříznivých dopadech
investičních rozhodnutí za rok 2024 je zveřejněno na webových stránkách
Fondu: 2024_prohlaseni-o-hlavnich-nepriznivych-dopadech-investicnich-
rozhodnuti.pdf
Ukazatele
udržitelnosti měří, jak
jsou dosaženy
environmentální nebo
sociální vlastnosti
prosazované
finančním produktem.








Aktuální prohlášení o hlavních nepříznivých dopadech investičních
rozhodnutí bude každoročně zveřejňováno nejpozději do konce června
následujícího roku.
Byly udržitelné investice v souladu s pokyny OECD pro nadnárodní společnosti
a s obecnými zásadami OSN v oblasti podnikání a lidských práv? Podrobnosti:
Záměrem Fondu nebylo provádět udržitelné investice, proto Fond neprovádí
samostatné posouzení souladu s pokyny OECD pro nadnárodní společnosti ani
s obecnými zásadami OSN v oblasti podnikání a lidských práv.
Nicméně provozovatel aktiv (ČEZ, a.s.) posuzuje soulad s EU taxonomií, včetně
souladu s těmito pokyny. Toto posouzení taktéž každoročně od roku 2022
uveřejňuje ve Zprávě o udržitelném rozvoji Supiny ČEZ. A od roku 2024
v souladu s §32k zákona o účetnictví ve Výroční finanční zprávě Skupiny ČEZ i s
ověřením poskytující omezenou jistotu.
Fond prosazuje environmentální a sociální vlastnosti prostřednictvím
odpovědného provozování energetických zařízení a řízení relevantních
environmentálních a sociálních rizik.







Taxonomie EU stanoví zásadu „významně nepoškozovat”, podle níž by investice,
které jsou v souladu s taxonomií, neměly významně poškozovat cíle taxonomie EU,
a je doplněna zvláštními kritérii Unie.

Zásada „významně nepoškozovat” se uplatňuje pouze u těch podkladových
investic finančního produktu, které zohledňují kritéria EU pro environmentálně
udržitelné hospodářské činnosti. Podklado investice zbývající části tohoto
finančního produktu kritéria EU pro environmentálně udržitelné hospodářské
činnosti nezohledňují.

Ani jiné udržitelné investice nesmějí významně poškozovat environmentální nebo
sociální cíle.












Jak tento finanční produkt zohledňoval hlavní nepříznivé dopady na faktory
udržitelnosti?
Fond zohledňoval nepříznivé dopady svých investic na faktory udržitelnosti. V červnu
2025 publikoval Fond na svých webových stránkách Prohlášení o hlavních nepříznivých
dopadech investičních rozhodnutí za rok 2024“ podle přílohy 1 Nařízení Komise
v přenesené pravomoci Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/1288 (RTS):
2024_prohlaseni-o-hlavnich-nepriznivych-dopadech-investicnich-rozhodnuti.pdf
Aktuální prohlášení o hlavních nepříznivých dopadech investičních rozhodnutí bude
každoročně zveřejňováno nejpozději do konce června následujícího roku.
Fond zohledňuje následující nepříznivé dopady:
Emise skleníkových plynů, Biodiverzita, Voda, Odpady, Sociální a zaměstnanecké
záležitosti, korupce a úplatkářství.


Jaké byly největší investice tohoto finančního produktu?
Fond aktuálně investuje přímo do technologických celků (především fotovoltaických,
větrných a malých vodních elektráren), neinvestuje do derivátů ani jiných finančních
nástrojů.
Největšími investicemi fondu byly dlouhodobé hmotné investice do energetických zařízení
využívaných k výrobě energie. Tato zařízení představují hlavní část portfolia a podporují
environmentální vlastnosti prosazované finančním produktem, zejména prostřednictvím
modernizace energetické infrastruktury a efektivního provozu.
Další významnou položku tvoří finanční aktiva související s provozem energetických
zařízení, zejména pohledávky a cash-pooling v rámci skupiny. Tato aktiva podporují
stabilitu financování a provozní řízení portfoliových aktiv.



Největší investice
Odvětví
Aktiva v %
Země
Fotovoltaické elektrárny
Energetika
63%
ČR
Malé vodní elektrárny
Energetika
31%
ČR
Vodní elektrárna
Energetika
4%
ČR
Větrné elektrárny
Energetika
2%
ČR








Hlavní nepříznivé
dopady jsou
nejvýznamnější
negativní dopady
investičních
rozhodnutí na
faktory udržitelnosti
týkající se
environmentálních,
sociálních a
zaměstnaneckých
otázek, dodržování
lidských práv a boje
proti korupci a
úplatkářství.
Seznam zahrnuje
investice, které
představují největší
podíl investic daného
finančního produktu
během referenčního
období, jímž je:
1.1.2025-31.12.2025








Jaký byl podíl investic souvisejících s udržitelností?
Podíl investic Fondu souvisejících s udržitelnosti byl v referenčním období 100 %
Jaká byla alokace aktiv?

Majetek Fondu byl alokován do dlouhodobého hmotného majetku, který
představují technologické celky (elektrárny) pro výrobu energie z obnovitelných
zdrojů. Fond vlastní 30 elektráren, z toho: 17 malých vodních, 10 fotovoltaických,
2 větrné, 1 vodní, o celkovém instalovaném výkonu 202 MW.V jakých
hospodářských odvětvích byly investice provedeny?
Investice fondu byly uskutečněny v odvětví energetiky.

Do jaké míry byly udržitelné investice s environmentálním cílem v souladu
s taxonomií EU?

Fond nemá stanovený závazný cíl udržitelných investic v rámci svého portfolia, ale
podkladová aktiva byla ve sledovaném období ze 100 % v souladu s taxonomií EU a
to především s ohledem na použité technologie pro výrobu elektrické energie.

Účelem těchto investic je dlouhodobé zajištění provozu energetických zařízení,
podpora stability jejich fungování a dosažení finanční výkonnosti fondu. Investice
přispívají k environmentálním a sociálním vlastnostem prosazovaným fondem
zejména prostřednictvím odpovědného provozování energetické infrastruktury,
Alokace aktiv
popisuje podíl
investic do
konkrétních
aktiv.


Kategorie #1 V souladu s E/S vlastnostmi zahrnuje investice finančního produktu, které se používají k
dosažení environmentálních nebo sociálních vlastností prosazovaných finančním produktem.

Kategorie #2 Jiné zahrnuje zbývající investice finančního produktu, které nejsou v souladu s
environmentálními nebo sociálními vlastnostmi nebo je nelze považovat za udržitelné investice.

Do kategorie #1 V souladu s E/S vlastnostmi patří:
- podkategorie #1A Udržitelné zahrnující environmentálně a sociálně udržitelné investice,
- podkategorie #1B Jiné E/S vlastnosti zahrnující investice, které jsou v souladu s environmentálními nebo
sociálními vlastnostmi a nekvalifikují se jako udržitelné investice.

Investice
#1 V souladu s
E/S vlastnostmi =
100%#1A Udržitelné V souladu s
taxonomií = 100%
#2 Jiné = 0%
V zájmu souladu s
taxonomií EU
zahrnují kritéria
pro fosilní plyn
omezení emisí a
přechod na energii
z obnovitelných
zdrojů nebo
nízkouhlíková
paliva do konce
roku 2035. Pokud
jde o jadernou
energii, kritéria
zahrnují komplexní
pravidla
bezpečnosti a
nakládání s
odpady.

Podpůrné činnosti
přímo umožňují,
aby jiné činnosti
významně
přispívaly k
enviromentálnímu
cíli.
Přechodné činnosti
jsou činnosti, pro
než dosud nejsou k
dispozici
nízkouhlíkové
alternativy a mimo
jiné platí, že jejich
úrovně emisí
skleníkových plynů
odpovídají nejlepším
výsledkům.







efektivního řízení zdrojů a zohledňování provozních, environmentálních a
sociálních rizik v rámci správy aktiv.

Investoval finanční produkt do činností souvisejících s fosilním plynem a/nebo
jadernou energií, které jsou v souladu s taxonomií EU
12
?

Ano
Fosilní plyn Jaderná energie
Ne

Fond aktuálně investuje přímo do technologických celků (především fotovoltaických,
větrných a malých vodních elektráren), které jsou v souladu s taxonomií, nikoliv do
společností.


12
Činnosti související s fosilním plynem a/nebo jadernou energií budou v souladu s taxonomií EU pouze tehdy,
pokud přispějí k omezení změny klimatu („zmírňování změny klimatu”) a významně nepoškozují žádný cíl
taxonomie EU viz vysvětlující poznámka na levém okraji. Úplná kritéria pro hospodářské činnosti v oblasti
fosilního plynu a jaderné energie, které jsou v souladu s taxonomií EU, jsou stanovena v nařízení Komise v
přenesené pravomoci (EU) 2022/1214.
Níže uvedené grafy zeleně znázorňují procentní podíl investic, které byly v souladu s taxonomií EU. Vzhledem
k tomu, že neexistuje vhodná metodologie pro určení souladu s taxonomií u státních dluhopisů*, znázorňuje
první graf soulad s taxonomií ve vztahu ke všem investicím finančního produktu včetně státních dluhopisů,
zatímco druhý graf znázorňuje soulad s taxonomií pouze ve vztahu k investicím finančního produktu do jiných
než státních dluhopisů.


* Pro účely těchto grafů představují „státní dluhopisy“ všechny státní expozice.
x%
x%
x%
x%
x%
x%
x%
x%
OpEx
CapEx
Obrat
0% 50% 100%
1. Soulad s taxonomií u investic včetně
státních dluhopisů*
V souladu s taxonomií: fosilní plyn
V souladu s taxonomií: jaderná energie
V souladu s taxonomií (bez fosilního plynu a jaderné energie)
V nesouladu s taxonomií
100%
100%
100%
Činnosti v souladu s
taxonomií jsou
vyjádřeny jako podíl
na:
- obratu představující
podíl příjmů z
ekologických činnos
společností, do nichž
je investováno,
- kapitálových
výdajích (CAPEX)
znázorňující zelené
investice společnos,
do nichž je
investováno,
např. do přechodu
na zelenou
ekonomiku,
- provozních
nákladech (OPEX)
představující zelené
provozní činnosti
společností, do nichž
je investováno.

x%
x%
x%
x%
x%
x%
x%
x%
x%
OpEx
CapEx
Obrat
0% 50% 100%
2. Soulad s taxonomií u investic kromě
státních dluhopisů*
V souladu s taxonomií: fosilní plyn
V souladu s taxonomií: jaderná energie
V souladu s taxonomií (bez fosilního plynu a jaderné energie)
V nesouladu s taxonomií
100%
100%
100%






Jaký byl podíl investic do přechodných a podpůrných činností?
Fond neinvestuje do hospodářských činností klasifikovaných jako přechodné ani
podpůrné podle Taxonomie EU. Podíl investic do přechodných a podpůrných
činností je proto 0 %.

Jaký byl procentní podíl investic, které byly v souladu s taxonomií EU, ve srovnání
s předchozími referenčními obdobími?
Beze změny.
Jaký byl podíl udržitelných investic s environmentálním cílem, které nebyly
v souladu s taxonomií EU?
Podíl takových investic je nulový.


Jaký byl podíl sociálně udržitelných investic?


Fond nesleduje cíl sociálně udržitelných investic a žádné takové investice neproběhly.

Jaké investice byly zahrnuty do položky „Jiné“, jaký byl jejich účel a byly u nich
nějaké minimální environmentální nebo sociální záruky?
N/A
Jaká opatření byla přijata k naplnění environmentálních a/nebo sociálních
vlastností během referenčního období?
V referenčním období Fond prováděl několik opatření zaměřených na podporu
environmentálních a sociálních vlastností, které prosazuje jako finanční produkt dle
článku 8 SFDR. Tato opatření se týkala zejména způsobu provozování energetických
zařízení v portfoliu a řízení rizik souvisejících s jejich činností.
V rámci investičního procesu Fond nastavený proces pro aplikaci ESG screeningu,
respektive vyhodnocení ESG rizikových faktorů, v souladu s nastavenými pravidly pro
posuzování investic.
Fond spolupracoval s provozními partnery na zajištění dodržování příslušných
environmentálních a bezpečnostních standardů, průběžně sledoval provozní parametry
související s efektivním výrobou energie a respektováním požadavků v oblasti ochrany
životního prostředí.
Opatření zaměřená na podporu sociálních vlastností, které Fond prosazuje jako finanční
produkt dle článku 8 SFDR, pak spočívala zejména v opatření řádné správy a řízení
(zejména spravedlivé odměňování a vztahy se zaměstnanci, pracovní podmínky, daňová





transparentnost). V referenčním období došlo k aktivnímu zapojení akcionářů při tvorbě
investiční strategie Fondua při předkládání námětů nových investičních příležitostí.

Jak si tento finanční produkt vedl ve srovnání s referenční hodnotou?
Pro tento finanční produkt nebyl stanoven žádný referenční index pro účely posouzení
dosažení environmentálních nebo sociálních vlastností, ktefond prosazuje. Fond proto
neprovádí srovnání svého výkonu s referenční hodnotou. Environmentální a sociální
vlastnosti jsou naplňovány prostřednictvím správy a provozu portfoliových aktiv a nelze
je přímo porovnat s žádným specifickým indexem.
Jak se referenční hodnota liší od širokého tržního indexu?
Pro tento finanční produkt nebyl stanoven žádný referenční index pro účely posuzování
naplňování environmentálních nebo sociálních vlastností. Z tohoto vodu není možné
stanovit rozdíl mezi referenční hodnotou a širokým tržním indexem. Environmentální a
sociální vlastnosti fondu jsou sledovány prostřednictvím procesů řízení aktiv a provozních
ukazatelů, nikoli porovnáváním s tržními indexy.
Jak si tento finanční produkt vedl, pokud jde o ukazatele udržitelnosti s cílem určit
soulad referenční hodnoty s prosazovanými environmentálními nebo sociálními
vlastnostmi?
Fond nemá stanoven žádný referenční index pro účely sledování environmentálních nebo
sociálních vlastností, a proto není možné provést vyhodnocení souladu ukazatelů
udržitelnosti s referenční hodnotou. Naplňování environmentálních a sociálních vlastností
je sledováno prostřednictvím provozních a ESG-relevantních ukazatelů vztahujících se k
energetickým zařízením v portfoliu, nikoli porovnáním s referenčním indexem.
Jak si tento finanční produkt vedl ve srovnání s referenční hodnotou?
Fond nemá stanovený referenční index pro účely hodnocení environmentálních nebo
sociálních vlastností, a proto není k dispozici žádné srovnání s referenční hodnotou.
Výkonnost fondu v oblasti prosazovaných environmentálních a sociálních vlastností je
posuzována na základě interních procesů řízení aktiv a provozních ukazatelů, nikoli relativně
vůči referenčnímu indexu.
Jak si tento finanční produkt vedl ve srovnání s širokým tržním indexem?
Fond nemá stanovený referenční index. Srovnání s širokým tržním indexem proto není
relevantní



60

Individuální účetní závěrka k 31. 12. 2025

ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.

61

ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.




VÝKAZ FINANČNÍ POZICE K 31. 12. 2025




v tis. Kč





Bod
K 31. 12. 2025

K 31. 12. 2024
Aktiva




Dlouhodobý hmotný majetek:




Dlouhodobý hmotný majetek, brutto

12 732 257

12 267 225
Dlouhodobý hmotný majetek, brutto – práva k užívání

340 168

340 168
Oprávky a opravné položky

-6 882 822

-6 178 410
Oprávky a opravné položky – práva k užívání

-153 937

-129 042
Dlouhodobý hmotný majetek, netto

6 035 666

6 299 941
Nedokončené hmotné investice, netto

16 804

13 013
Dlouhodobý hmotný majetek, celkem
5
6 052 470

6 312 954





Ostatní stálá aktiva:




Ostatní dlouhodobá finanční aktiva
6
905 141

322 050
Goodwill, netto
8
1 525 693

2 545 061
Dlouhodobý nehmotný majetek, netto
7
0

0
Ostatní stálá aktiva celkem

2 430 834

2 867 111





Oběžná aktiva:




Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty
9
5 019

5 004
Pohledávky, netto
10
3 288 002

3 258 114
Pohledávky z titulu daně z příjmu
4
11 376

0
Ostatní oběžná aktiva
11
1 441

1 248
Oběžná aktiva celkem

3 305 838

3 264 366





Aktiva celkem

11 789 142

12 444 431










62


ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.
VÝKAZ FINANČNÍ POZICE K 31. 12. 2025
v tis. Kč

POKRAČOVÁNÍ


Bod
K 31. 12. 2025

K 31. 12. 2024
Pasiva




Vlastní kapitál:




Základní kapitál

1 062 100

1 062 100
Nerozdělené zisky, kapitálové fondy a emisní ážio

9 181 133

10 611 357
Vlastní kapitál celkem
12
10 243 233

11 673 457





Dlouhodobé závazky:




Rezervy
14
899 514

338 145
Závazky z leasingu dlouhodobé
15
162 097

183 984
Odložený daňový závazek
4
87 807

103 127
Ostatní dlouhodobé závazky

704

704
Dlouhodobé závazky celkem

1 150 122

625 960





Krátkodobé závazky:




Obchodní a jiné závazky
16
276 718

11 790
Závazky z leasingu – krátkodobé
15
29 763

29 763
Závazek z titulu daně z příjmů
4
0

1 754
Ostatní pasiva
17
89 306

101 707
Krátkodobé závazky celkem

395 787

145 014





Pasiva celkem

11 789 142

12 444 431





63


ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.




VÝKAZ ZISKU A ZTRÁTY K 31. 12. 2025




v tis. Kč





Bod
2025

2024
Tržby z nájemného
3.1
2 020 213

2 131 996
Ostatní provozní výnosy
3.2
60 089

49 733
Provozní výnosy celkem

2 080 302

2 181 729





Opravy a údržba

-116 366

-110 534
Odpisy - dlouhodobý hmotný majetek
5, 6
-729 335

-719 690
Změna hodnoty dlouhodobého hmotného majetku
5, 6
-72 782

62 696
Snížení hodnoty goodwill
7
-1 019 367

-589 321
Osobní náklady
3.6
-3 696

-2 918
Ostatní provozní náklady
3.3
-112 875

-98 296
Zisk před zdaněním a ostatními náklady a výnosy

25 881

723 666





Výnosové úroky
3.4
105 838

145 038
Nákladové úroky z dluhů
3.5
-8 477

-9 380
Ostatní finanční náklady
3.5
-55

-35
Ostatní náklady a výnosy celkem

97 306

135 623
Zisk (ztráta) před zdaněním

123 187

859 289
Daň z příjmů
4
-54 480

-71 649
Zisk (ztráta) po zdanění

68 707

787 640
Čistý zisk (ztráta) na akcii (Kč na akcii)




Základní

1,941

22,25
Zředěný

1,941

22,25





ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.




VÝKAZ O ÚPLNÉM VÝSLEDKU K 31. 12. 2025




v tis. Kč





Bod
2025

2024
Zisk po zdanění

68 707

787 640
Ostatní úplný výsledek – položky, které nemohou být




v budoucnu přeúčtovány do výsledku hospodaření:
Změna reálné hodnoty dlouhodobého majetku účtovaná do vlastního kapitálu

5
-87 156

69 530
Odložená daň z příjmů související s ostatním úplným výsledkem
4
4 358

-3 476
Celkový ostatní úplný výsledek po zdanění položky, které nemohou být
v budoucnu přeúčtovány do výsledku hospodaření

82 798

66 054
Úplný výsledek po zdanění celkem

-14 091

853 694



64



ČEZ OZ uzavřený investiční fond
a.s.







VÝKAZ O ZMĚNÁCH VLASTNÍHO
KAPITÁLU K 31. 12. 2025







v tis. Kč









Bod
Základní
kapitál
Emisní
ážio
Ostatní
kapitálové
fondy
Fond z
přecenění
Nerozdělené
zisky
Vlastní
kapitál
celkem
Stav k 1. 1. 2024

1 062 100
4 417 044
3 688 884
1 586 645
2 118 483
12 873 156
Zisk/ztráta po zdanění

-
-
-
-
787 640
787 640
Ostatní úplný výsledek po zdanění
12
-
-
-
66 054
-
66 054
Dividendy
12
-
-
-928 629
-
-1 124 764
-2 053 393
Převod zisku do ostatních
kapitálových fondů

-
-
345

345
-
Stav k 31. 12. 2024
12
1 062 100
4 417 044
2 760 600
1 652 699
1 781 014
11 673 457

Stav k 1. 1. 2025

1 062 100
4 417 044
2 760 600
1 652 699
1 781 014
11 673 457
Zisk/ztráta po zdanění

-
-
-
-
68 707
68 707
Ostatní úplný výsledek po zdanění
12
-
-
-
-82 798
-
-82 798
Dividendy
12
-
-

-
-1 416 133
-1 416 133
Stav k 31. 12. 2025
12
1 062 100
4 417 044
2 760 600
1 569 901
433 588
10 243 233













65


ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.




VÝKAZ O PENĚŽNÍCH TOCÍCH K 31. 12. 2025




v tis. Kč

2025

2024





Provozní činnost:









Zisk před zdaněním

123 187

859 289





Úpravy o nepeněžní operace:




Odpisy
5,6
729 335

719 690
Nákladové a výnosové úroky, přijaté dividendy, netto
3.3,3.4
-97 361

-135 658
Změna stavu rezervv
14
-50 021

-46 952
Změna hodnoty dlouhodobého hmotného a nehmotného
majetku včetně goodwillu
8
1 092 149

526 625
Změna stavu aktiv a pasiv:




Pohledávky
10
-83 282

39 096
Ostatní oběžná aktiva
11
-193

-121
Obchodní a jiné závazky
16
264 928

-17 060
Ostatní pasiva
16
-12 401

30 078
Peněžní prostředky vytvořené provozní činností

1 966 341

1 974 987





Přijatá a zaplacená daň z příjmů
4
-78 571

-90 091
Placené úroky s výjimkou kapitalizovaných úroků
3.3, 14
-8 477

-9 380
Přijaté úroky
3,4
105 838

145 038





Čistý peněžní tok z provozní činnosti

1 985 131

2 020 554





Investiční činnost:









Výdaje na nabytí stálých aktiv
5,6
-600 490

-324 895
Peněžní prostředky použité na investiční činnost

-600 490

-324 895




66


ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.




VÝKAZ O PENĚŽNÍCH TOCÍCH K 31. 12. 2025




v tis. Kč









POKRAČOVÁNÍ






2025

2024
Finanční činnost:




Zaplacené závazky z leasingu
15
-21 887

-20 219
Změna stavu závazků / pohledávek ze skupinového cashpoolingu
10
53 394

377 952
Dividendy zaplacené akcionářům společnosti
12
-1 416 133

-2 053 393
Čistý peněžní tok z finanční činnosti

-1 384 626

-1 695 659







-

-
Čistý úbytek peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů

15

0





Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty na počátku obdo

5 004

5 004





Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty ke konci období

5 019

5 004





67


Příloha individuální účetní závěrky k 31. 12. 2025
Pro účely účetní závěrky mají níže uvedené pojmy následující význam:
Pro účely účetní závěrky mají níže uvedené právní předpisy následující význam:


AMISTA IS
AMISTA investiční společnost, a.s., IČO: 274 37 558, se sídlem Sokolovská 700, Praha 8,
PSČ 180 00
ČNB
Česká národní banka
Den ocenění
Poslední den Účetního období
Fond/ Společnost/ Investiční Fond
ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s., IČO: 241 35 780, se sídlem Praha 4, Duhová 1444/2,
PSČ 14053, obchodní společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským
soudem v Praze pod sp. zn. B 17323

Účetní období
Období od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2025
Dohoda FATCA
Dohoda mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zlepšení dodržování
daňových předpisů v mezinárodním měřítku a s ohledem na právní předpisy Spojených
států amerických o informacích a jejich oznamování obecně známá jako Foreign
Account Tax Compliance Act, vyhlášená pod č. 72/2014 Sb.m.s.
Zákon o auditorech
zákon č. 93/2009 Sb., o auditorech a o změně některých zákonů (zákon o auditorech),
ve znění pozdějších předpisů
Zákon o daních z příjmů
zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon o účetnictví
zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
ZISIF
zákon č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění
pozdějších předpisů

ZMSSD
zákon č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších
souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
ZOK
zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních
korporacích), ve znění pozdějších předpisů
ZPKT
zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška TRP
Vyhláška č. 234/2009 Sb., o ochraně proti zneužívání trhu a transparenci



68


1. Všeobecné informace
ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s. („společnost“, „Investiční Fond“ nebo „Fond“), IČ 241 35 780, byl
založen podle zakladatelské listiny ze dne 9. března 2011, v souladu se zákonem č. 513/1991 Sb.,
obchodním zákoníkem a se zákonem č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování v platném znění.
Investiční Fond vznikl zápisem do obchodního rejstříku dne 30. června 2011.
Povolení k činnosti investičního fondu obdržela společnost od České národní banky (dále jen „ČNB“)
na základě rozhodnutí č.j. 2011/7365/570 Sp.2011/678/571 ze dne 27. června 2011, které nabylo právní
moci dne 27. června 2011. Týmž rozhodnutím byl schválen statut Fondu. Poslední verze statutu
společnosti je ze dne 22. 10. 2025.
Fond je samosprávným speciálním investičním fondem kvalifikovaných investorů.
Předmětem podnikání společnosti je kolektivní investování.
Společnost je součástí Skupiny ČEZ. Mateřskou společností Skupiny je ČEZ, a.s. se sídlem Duhová
2/1444, 140 53 Praha 4, 452 74 649. Společnost je součástí konsolidačního celku mateřs
společnosti. Konsolidovaná účetní závěrka je k dispozici na https://www.cez.cz/cs/pro-
investory/hospodarske-vysledky/vyrocni-zpravy. Ovládající osobou společnosti ČEZ, a. s. je
Ministerstvo financí České republiky.

Sídlo Investičního Fondu:
Praha 4, Duhová 1444/2
PSČ 140 53
Česká republika

Struktura akcionářů k 31. prosinci 2025:
Jméno
IČO
Počet akcií
Podíl na Fondu (%)
ČEZ, a. s.
45274649
35 252 780
99,57
ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o.
25938924
136 544
0,39
Ostatní

14 000
0,04
Celkem

35 403 324
100,00

Členové statutárního a dozorčího orgánu k 31. prosinci 2025:
Představenstvo


Předseda představenstva
Mgr. Petr Jirouš
předseda od 22.7.2025 a člen od 27.6.2025
Místopředseda představenstva
Mgr. Tomáš Petráň
znovu zvolen od 1. července 2021
místopředseda od 28. července 2021
Člen představenstva
Ing. Andrea Rottenbornová
člen od 24. července 2024







69


Dozorčí rada


Předseda dozorčí rady
Ing. Jan Kalina
člen od 1. července 2021
předseda od 3. srpna 2021
Místopředseda dozorčí rady
Ing. Martin Novák, MBA
znovu zvolen od 1. července 2021
místopředseda od 3. srpna 2021

Člen dozorčí rady
JUDr. Marek Šlégl
člen od 30. června 2021

K 24. 7. 2024 byla zvolena členem představenstva Ing. Andrea Rottenbornová, tato změna byla
zapsána do obchodního rejstříku 28. srpna 2024.
K 11. 9. 2024 zaniklo členstv představenstvu Andrzejovi Martynkovi, tato změna byla zapsána do
obchodního rejstříku 4. října 2024.
Dne 27.6.2025 bylo členem představenstva zvolen Mgr. Petr Jirouš a od 22.7.2026 byl zvolen
předsedou představenstva, tato změna byla zapsána do obchodního rejstříku 1. října 2025.
Investičním cílem Fondu je dosahovat stabilního zhodnocování majetkových hodnot nad úrovní
výnosu dlouhodobých úrokových sazeb prostřednictvím dlouhodobých investic do technologických
celků pro výrobu energií z obnovitelných zdrojů, akcií a podílů, resp. jiných forem účastí
na obchodních společnostech především v oblasti energetiky a doplňkových majetkových hodnot
tvořených standardními nástroji kapitálových a finančních trhů. Fond je za předpokladu ekonomické
výhodnosti oprávněn provádět rovněž krátkodobé investice či transakce s uvedenými majetkovými
hodnotami.
Zaknihované akcie Fondu v počtu 5 310 498 ks a odpovídající 15% podílu na základním kapitálu Fondu
jsou přijaty k obchodování na regulovaném trhu, tzn. jsou kótovány na Burze cenných papírů Praha,
a.s. Akcie Fondu v počtu 30 092 826 ks a odpovídající 85% podílu na základním kapitálu Fondu nejsou
registrovány či přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu, tzn. uvedený počet akcií
Fondu není přijat ani k obchodování na evropském regulovaném trhu, ani k obchodováv žádném
mnohostranném obchodním systému. K obchodování na Regulovaném trhu burzy byly akcie
společnosti přijaty s účinností od 31. 12. 2015.
Česká spořitelna, a.s., vykonává funkci depozitáře a poskytuje služby podle Smlouvy o výkonu
funkce depozitáře ze dne 18. července 2014 („depozitář“).
Administrátorem Fondu je obchodní společnost AMISTA investiční společnost, a.s.
2. Nejdůležitější účetní zásady
2.1. Účetní závěrka
Tato nekonsolidovaná účetní závěrka Fondu byla zpracována v souladu s účetními standardy IFRS
ve znění přijatém Evropskou unií.
Účetní závěrka byla zpracována podle zásady účtování v historických pořizovacích cenách
s výjimkou použití reálné hodnoty pro ocenění dlouhodobého hmotného majetku, jak je uvedeno
níže.

2.2. Tržby a výnosy
Fond realizuje zejména výnosy z titulu pronájmu dlouhodobého majetku a o těchto tržbách účtuje
na základě smluvních podmínek jako o podmíněném nájemném (operativní leasing). Toto



70


podmíněné nájemné je navázáno na výnosy provozovatele z prodeje elektrické energie a související
podpory obnovitelných zdrojů energie.

O podmíněných výnosech z nájmů se účtuje v okamžiku, kdy dojde k výrobě a prodeji elektrické
energie provozovatelem a společnost má nepodmíněný nárok obdržet platbu. Tržby se vykazují bez
daně z přidané hodnoty, snížené o případné slevy.

2.3. Dlouhodobý hmotný majetek
Dlouhodobý hmotný majetek tvoří především energetická zařízení a s nimi související majetek. Jedná
se o pozemky, stavby, technologická zařízení elektráren, která jsou pronajímána a nájemcem
používána k výro elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Majetek se oceňuje za použití
přeceňovacího modelu dle IAS 16.

Počáteční ocenění
Dlouhodobý hmotný majetek se prvotně oceňuje v pořizovacích cenách, které zahrnují cenu
pořízení, náklady na dopravu, clo a další náklady s pořízením související. Dlouhodobý hmotný majetek
nabytý v rámci přeměn společnosti byl oceněn reálnými hodnotami stanovenými na základě
posudku znalce.

Následné oceňování
K datu účetní závěrky je dlouhodobý hmotný majetek oceněn reálnou hodnotou, tj. ve kazu
finanční pozice je vykázán v reálné hodnotě platné k rozvahovému dni. Úbytek majetku se vykáže v
příslušné položce výkazu zisku a ztráty.
Náklady na technické zhodnocedlouhodobého hmotného majetku zvyšují jeho účetní hodnotu.
Běžné opravy a údržba se účtují do nákladů. Úbytek majetku se vykáže v příslušné položce výkazu
zisku a ztráty. Účetní hodnota se zvyšuje i o rezervu na likvidaci dlouhodobého majetku dle IAS 37.
K rozvahovému dni Fond následně po prvotním uznání dlouhodobého hmotného majetku vykazuje
v přeceněné částce, která odpoví reálné hodnotě k datu přecenění po odečtení následných
oprávek a následných kumulovaných ztrát ze snížení hodnoty. Přecenění je prováděno minimálně
jedenkrát ročně na základě posudku znalce. Fond zpravidla přeceňuje majetek na reálnou hodnou
k 31. 12., tj. ke konci finančního roku (pokud to okolnosti nevyžadují jinak). O změnu reálné hodnoty
je upravena brutto účetní hodnota a oprávky nejsou upravovány.
Jestliže se účetní hodnota aktiva v důsledku jeho přecenění zvýší, je toto zvýšení zachyceno v
ostatním úplném výsledku a kumulováno ve vlastním kapitálu v položce fond z přecenění. Toto
zvýšení bude však zachyceno ve výsledovce v rozsahu, ve kterém se ruší snížení účethodnoty
téhož aktiva, které bylo výsledkem předcházejícího přecenění, jak bylo zaznamenáno ve výsledovce.
Jestliže se účetní hodnota aktiva v důsledku jeho přecenění sníží, uznává se toto snížení ve
výsledovce. Snížení se však zachyv ostatním úplném výsledku v položce fond z přecenění, a to
nejvýše v rozsahu existujícího zůstatku fondu z přecenění, týkajícího se téhož aktiva. Snížení
vykázané v ostatním úplném výsledku v položce fond z přecenění snižuje částku kumulovanou ve
vlastním kapitálu.
Přírůstek z přecenění zahrnutý do vlastního kapitálu vztahující se k položce pozemků, budov a
zařízení může být převeden přímo do nerozděleného zisku, a to tehdy, když je aktivum vyřazeno.



71


Fond odpisuje upravenou pořizovací cenu sníženou o zbytkovou hodnotu dlouhodobého hmotného
majetku rovnoměrně po předpokládanou dobu životnosti příslušného majetku. Každá část
dlouhodobého hmotného majetku významná ve vztahu k celkové hodnotě aktiva je evidována
a odpisována samostatně. Předpokládaná doba životnosti je u dlouhodobého hmotného majetku
stanovena takto:



Doba životnosti
(v letech)

Budovy a stavby
12 až 50

Energetická zařízení
3 až 40

Doby odpisování, zbytkové hodnoty a metody odpisování jsou každoročně revidovány a v případě
potřeby upraveny.

2.4. Dlouhodobý nehmotný majetek
Dlouhodobý nehmotný majetek se oceňuje pořizovací cenou, která zahrnuje cenu pořízení a náklady
s pořízením související. Dlouhodobý nehmotný majetek se odpisuje rovnoměrně po předpokládanou
dobu životnosti, která činí 3 6 let. Doby odpisování, zbytkové hodnoty a metody odpisování jsou
každoročně revidovány a v případě potřeby upraveny. Technické zhodnocení se aktivuje.
Ke dni Výkazu finanční pozice Fond posuzuje, zda existují indikátory možného snížení hodnoty
dlouhodobého nehmotného majetku (goodwill viz bod 2.5). Dále Fond posuzuje, zda existují
indikátory, že snížení hodnoty aktiv s výjimkou goodwillu, které bylo zaúčtováno v minulosti, již není
opodstatněné nebo by mělo být sníženo. Pokud takové indikátory existují, Fond stanoví zpětně
získatelnou hodnotu dlouhodobého majetku. Dříve zaúčtované snížení hodnoty je zúčtováno
ve prospěch nákladů, pouze pokud došlo ke změně předpokladů na základě, kterých byla při
posledním zaúčtování snížení hodnoty v minulosti odhadnuta zpětně získatelná hodnota
dlouhodobého majetku. V takovém případě je zůstatková hodnota majetku se zahrnutím opravné
položky zvýšena na novou zpětně získatelnou hodnotu. Nová zůstatkohodnota nesmí být větší,
než by byla současná účetní hodnota majetku po odečtení oprávek, kdyby žádné snížení hodnoty
nebylo v minulosti zaúčtováno. Zrušení dříve zaúčtovaného snížení hodnoty se účtuje do výsledku
hospodaření a je vykázáno na řádku Opravné položky k dlouhodobému hmotnému a nehmotnému
majetku včetně goodwillu.

2.5. Goodwill
Goodwill se prvotně oceňuje částkou odpovídající rozdílu mezi uhrazenou protihodnotou a mezi
čistou částkou nabytých identifikovatelných aktiv a převzatých závazků.
Po prvotním zaúčtování se goodwill vykazuje v pořizovací ceně snížené o kumulované ztráty ze
snížení hodnoty. U vykázaného goodwillu je testováno možné snížení hodnoty. Pro účely
vyhodnocení možného snížení hodnoty goodwillu se využívá metoda diskontovaných peněžních
toků. Tento test je prováděn alespoň jednou ročně nebo častěji, pokud existují indikátory možného
snížení hodnoty goodwillu.
Snížení hodnoty goodwillu se zjišťuje stanovením zpětně získatelné hodnoty těch ekonomických
jednotek, ke kterým byl goodwill alokován. Ekonomické jednotky tvoří jednotlivé elektrárny ve
vlastnictví společnosti. Pokud je zpětně získatelná hodnota ekonomické jednotky nižší než její




72


účetní hodnota, je zaúčtováno snížení hodnoty. Zaúčtované ztráty ze snížení hodnoty goodwillu
není možné později stornovat. V případě, že dochází k částečnému prodeji ekonomické jednotky, ke
které byl alokován goodwill, je zůstatková hodnota goodwillu vztahující se k prodávané části
zahrnuta do zisku nebo ztráty při prodeji. Výše takto odúčtovaného goodwillu je stanovena na
základě poměru hodnoty prodávané části ekonomické jednotky a hodnoty části, která zůstává ve
vlastnictví Fondu.
Zpětně získatelná hodnota ekonomických jednotek je citlivá na změny diskontních sazeb použitých
v modelu diskontovaných peněžních toků. Analýza citlivosti je zdokumentovaná v bodě 5.

2.6. Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty
Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty zahrnují hotovost, běžné účty u bank a krátkodobá
finanční depozita se splatností nepřekračující 3 měsíců. Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty
v cizí měně se přepočítávají na české koruny kurzem platným k rozvahovému dni.

2.7. Pohledávky, závazky a časové rozlišení
Pohledávky se prvotně oceňují reálnou hodnotou, která u krátkodobých pohledávek odpovídá
nominální hodnotě, a následně se vykazují snížené o opravné položky stanovené zjednodušeně a
paušálně neboť nejsou významné.
Závazky se s ohledem na jejich charakter běžných závazků oceňují nominální hodnotou.

2.8. Daň z příjmů
Náklad na daň z příjmů se počítá za pomoci platné daňové sazby z účetního zisku zvýšeného nebo
sníženého o trvale nebo dočasně daňově neuznatelné náklady a nezdaňované výnosy (např. tvorba
a zúčtování ostatních rezerv a opravných položek, náklady na reprezentaci, rozdíl mezi účetními a
daňovými odpisy atd.)
Výpočet odložené da je založen na závazkové metodě vycházející z rozvahového přístupu.
Odložená daň je vypočtena z přechodných rozdílů mezi oceněním z hlediska účetnictví a oceněním
pro účely stanovení základu daně z příjmů. Odložená daň je stanovena za použití sazeb a zákonů,
které byly schváleny k rozvahovému dni a u nichž se předpokládá, že budou aplikovány v době, kdy
dojde k realizaci odložené daňové pohledávky nebo k úhradě odloženého daňového závazku.
Odložená daňová pohledávka nebo závazek se zaúčtují bez ohledu na to, kdy bude přechodný rozdíl
pravděpodobně zrušen. Odložená daňová pohledávka nebo závazek se nediskontují. O odloženém
daňovém závazku se účtuje u všech přechodných rozdílů, které jsou předmětem daně, kromě
případů, kdy:
- odložený daňový závazek vzniká z prvotního zaúčtování goodwillu nebo aktiv a závazků
v transakci, která není podnikovou kombinací a v době transakce neovlivní ani účetní
zisk, ani zdanitelný zisk či daňovou ztrátu, nebo
- zdanitelné přechodné rozdíly souvisejí s investicemi do dceřiných podniků a mateřský
podnik je schopen načasovat zrušení přechodných rozdílů a je pravděpodobné, že
přechodné rozdíly nebudou realizovány v dohledné budoucnosti.
Odložená daňová pohledávka je vyčíslena pro všechny odčitatelné přechodné rozdíly, nevyužité
daňové odpočty a nepoužité daňové ztráty. O odložené daňové pohledávce se účtuje v případě, kdy
je pravděpodobné, že společnost v budoucnu vytvoří dostatečný zdanitelný zisk, proti němuž bude
moci odečitatelné přechodné rozdíly, nevyužité daňové odpočty a nepoužité daňové ztráty uplatnit,
kromě případů, kdy:



73


- odložená daňová pohledávka související s odečitatelnými přechodnými rozdíly vzniká
z prvotního zaúčtováaktiv a závazků v transakci, která není podnikovou kombinací a
v době transakce neovlivní ani vykázaný zisk po zdanění, ani zdanitelný zisk či daňovou
ztrátu
- odečitatelné přechodné rozdíly souvisejí s investicemi do dceřiných, přidružených a
společných podniků a je pravděpodobné, že přechodné rozdíly nebudou zrušeny a že
nebude dostatečný zdanitelný zisk, proti němuž bude moci odčitatelné přechodné
rozdíly uplatnit
Účetní hodnota odložené daňové pohledávky se reviduje vždy k rozvahovému dni a v případě
potřeby je účetní hodnota odložené daňo pohledávky snížena v tom rozsahu, v jakém je
nepravděpodobné, že bude dosaženo dostatečného zdanitelného zisku, který by umožnil využití
části nebo celé odložené daňové pohledávky.
V případě, že se splatná a odložená daň týká položek, které se v daném nebo jiném zdaňovacím
období účtují přímo na vrub nebo ve prospěch vlastního kapitálu, účtuje se tato daň rovněž přímo do
vlastního kapitálu.
Změny odložené daně z titulu změny daňových sazeb jsou účtovány do výsledku hospodaření
s výjimkou položek účtovaných v daném nebo jiném zdaňovacím období přímo na vrub nebo ve
prospěch vlastního kapitálu, u kterých se tato změna účtuje rovněž do vlastního kapitálu.
Fond je poplatníkem dorovnávací daně. Dorovnávací daň nebyla zohledněna při výpočtu odložené
daně Fondu. Fond neměl v roce 2025 žádné daňové náklady ve spojitosti s dorovnávací daní.

2.9. Rezervy
Rezerva představuje pravděpodobné plnění s nejistým časovým rozvrhem a výší. Rezerva se tvoří
v případě, pro který platí následující kritéria:
- existuje povinnost (právní nebo věcná) plnit, která je výsledkem minulých událostí,
- je pravděpodobné, že plnění nastane a vyžádá si odliv prostředků představujících
ekonomický prospěch, přičemž pravděpodobně znamená pravděpodobnost vyšší n
50 %,
- je možné provést přiměřeně spolehlivý odhad plnění.
Ocenění rezervy je nejlepším odhadem výdajů potřebných k vyrovnání současného závazku.
Společnost dále tvoří rezervu na likvidaci dlouhodobého hmotného majetku v souladu s IAS37 dle
nejlepšího odhadu výdajů na vyrovnání současného závazku k rozvahovému dni. Tento odhad
vyjádřený v cenové úrovni k datu provedení odhadu je diskontován za použití odhadované
dlouhodobé bezrizikové reálné úrokové míry tak, aby se zohlednilo časové rozložení výdajů. i
stanovení odhadu budoucích výdajů je zohledněno riziko, které je s těmito odhadovanými budoucími
výdaji spojeno. Dopad zohlednění rizika lze vyjádřit jako snížení použité diskontní míry. Počáteční
diskontované náklady se aktivují jako součást dlouhodobého hmotného majetku a poté jsou
odpisovány po dobu, po kterou bude v elektrárnách probíhat výroba elektřiny.
Přehled úrokových měr použitých pro výpočet rezerv k 31. 12. 2025:
Bezriziková reálná úroková míra 2,0 %
Zohlednění rizika 1,8 %
Odhadovaná míra inflace 2,3 %



74


Rezervy budou každoročzvyšovány o odhadovanou míru inflace a reálnou úrokovou míru. Tyto
náklady budou ve výkazu zisku a ztráty zachyceny na řádku Nákladové úroky z rezerv. Změny odhadů
těchto rezerv, ke kterým dojde v důsledku nových odhadů objemu nebo načasování peněžních toků
nutných pro vyrovnání těchto závazků nebo v důsledku změny diskontní sazby, budou připočítávány
k částce, resp. odečítány od částky, zaúčtované v rozvaze jako aktivum. Pokud by hodnota aktiva
měla být záporná, tj. odečítaná částka převyšuje hodnotu aktiva, rozdíl se zaúčtuje přímo do
výsledku hospodaření.

2.10. Leasing
Rozhodnutí o tom, zda smlouva je leasingem nebo leasing obsahuje, je založeno na ekonomické
podstatě transakce a vyžaduje posouzení toho, zda splnění závazku ze smlouvy je závislé na použití
konkrétního aktiva nebo aktiv a zda smlouva převádí právo užívat toto aktivum.
Společnost jako nájemce
Společnost používá jednotný přístup k vykazování a oceňování ech leasingů, s výjimkou
krátkodobých nájmů a nájmů aktiv s nízkou hodnotou. Společnost účtuje o závazcích z leasingu
za účelem provádění leasingových plateb a o aktivech z užívání, která představují právo používat
podkladová aktiva. Leasingové splátky u krátkodobých leasingů a leasingů aktiv s nízkou hodnotou
se vykazují jako náklad rovnoměrně po dobu nájmu.

a) Závazek z leasingu
K datu zahájení leasingu společnost vykáže leasingové závazky oceněné současnou hodnotou
leasingových plateb, které mají být provedeny po dobu trvání leasingu. Leasingové splátky zahrnují
fixní platby očištěné o veškeré pohledávky z leasingových pobídek, variabilní leasingové platby,
které závisí na indexu nebo sazbě, a částky, u nichž se očekává, že budou vyplaceny na základě
záruk zbytkové hodnoty. Variabilní splátky leasingu, které nezávisí na indexu nebo sazbě, se vykazují
jako náklady v období, ve kterém nastane událost nebo stav, který tuto platbu zapříčiní.
Při výpočtu současné hodnoty leasingových plateb společnost používá přírůstkovou výpůjční sazbu
k datu zahájení leasingu, protože implicitní úroková sazba z leasingu není snadno stanovitelná. Po
datu zahájení se částka leasingových závazků zvyšuje o naběhlé úroky a snižuje o provedené
leasingové platby. Kromě toho je účetní hodnota leasingových závazků přehodnocována, pokud
dojde k modifikaci leasingu (tj. dojde ke změně doby nájmu anebo leasingových splátek), ke změně
v posouzení možnosti kupu podkladového aktiva nebo ke změnám budoucích plateb vyplývajících
ze změny indexu nebo sazby, které jsou použité k určení výše leasingové splátky.
Přírůstková výpůjční sazba je úroková sazba, kterou by společnost musela zaplatit v případě, že by
si na obdobně dlouhé období a s obdobným zajištěním vypůjčila finanční prostředky nezbytné pro
získání aktiva obdobné hodnoty jako aktivum z práva k užívání v obdobném ekonomickém prostředí.
Skupina odhaduje přírůstkovou úrokovou sazbu za použití pozorovatelných vstupů, jako jsou tržní
úrokové sazby. U smluv, které jsou uzavřeny na dobu neurčitou, společnost uplatňuje úsudek pro
stanovení očekávané doby nájmu podle doby životnosti technologie, tj. přibližně 20 let.

b) Aktiva z práva k užívání
Skupina vykazuje aktiva z práva k užívání k datu zahájení leasingu (tj. k datu, kdy je podkladové
aktivum k dispozici k použití). Aktiva s právem k užívání jsou oceněna pořizovací cenou sníženou o
oprávky a ztráty ze snížení hodnoty a jsou upravena o ípadné přehodnocení leasingových
závazků. Náklady na aktiva s právem k užívání zahrnují částku vykázaných leasingových závazků,
počáteční přímé náklady a leasingové platby provedené k datu zahájení nebo před datem zahájení



75


mínus veškeré přijaté leasingové pobídky. Aktiva s právem užívání se odepisují rovnoměrně po dobu
trvání leasingu nebo odhadovanou dobu životnosti aktiv takto:


Doba odepisování (roky)




Pozemky
5-38

Budovy a stavby
14

Účtování leasingu, z pohledu pronajímatele, tj. výnosů je blíže popsáno v bodě 2. 2.

2.11. Transakce v cizích měnách
Účetní závěrka je prezentována v českých korunách (Kč), které jsou funkční a prezentační měnou
společnosti. Údaje v účetní závěrce jsou uváděny v tis. Kč, není-li uvedeno jinak.
Transakce v cizích měnách jsou přepočteny do funkční měny (Kč) v kurzu platném ke dni transakce.
Kurzové rozdíly vzniklé z vypořádání takovýchto transakcí a v důsledku přepočtů aktiv a pasiv
peněžního charakteru v cizích nách jsou zaúčtovány do výsledku hospodaření s výjimkou
případů, kdy kurzové rozdíly vznikají v souvislosti se závazkem, který je klasifikován jako efektivní
zajištění peněžních toků. Takové kurzové rozdíly jsou vykázány přímo ve vlastním kapitálu.

2.12. Segmenty
Fond dle definice provozních segmentů podle IFRS 8 má jenom jeden segment, jelikož jeho aktivity
se v současné době týkají pronajímání aktiv a veškeré tyto aktivity jsou provozovány v České
republice. Hlavními odběrateli jsou společnosti ČEZ, a. s. a ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o.

2.13. Odhady
Pro přípravu účetzávěrky podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví bylo nutné, aby
vedení Fondu provedlo odhady a určilo předpoklady, které ovlivňují vykazovanou výši aktiv a pasiv
k rozvahovému dni, zveřejnění informací o podmíněných aktivech a podmíněných závazcích a výši
výnosů a nákladů vykázaných za účetní období. Vedení Fondu stanovilo tyto odhady a předpoklady
na základě všech dostupných relevantních informací. Nicméně, jak vyplývá z podstaty odhadu,
skutečné hodnoty v budoucnu se mohou od těchto odhadů lišit.
Významné odhady a předpoklady, které mohou mít vliv na aktiva a závazky společnosti se týkají
zejména:
- stanovení reálných hodnot majetku (viz bod 5)
- posouzení snížení hodnoty majetku (viz bod 5)
- posouzení snížení hodnoty goodwillu (viz bod 8)
- stanovení rezerv (viz bod 14 a bod 20)
- stanovení splatné a odložené daně v souladu s IFRIC 23 (viz bod 4)

2.14. Reálná hodnota
Reálná hodnota představuje tržní hodnotu, která je vyhlášena na tuzemské či zahraniční burze,
případně ocenění kvalifikovaným odhadem nebo posudkem znalce, není-li tržní hodnota k dispozici.
V případě ocenění znalcem se pro stanovení reálné hodnoty dlouhodobého hmotného majetku



76


využívá substanční metoda ocenění majetku. Dále se využívá metoda diskontovaných peněžních
toků pro účely vyhodnocení možného snížení hodnoty položek majetku a goodwillu.

2.15. Finanční nástroje
Fond za finanční nástroje považuje:
- zůstatky na bankovních účtech
- pohledávek (kromě pohledávek z nájemného)
- obchodní závazky
- ostatní závazky.

2.16. Nové a novelize účetní standardy IFRS, které jsou v účinnosti v běžném období
V běžném období Fond poprvé aplikoval úpravy IAS 21 Nesměnitelnost, které byly vydány Radou pro
mezinárodní účetní standardy (IASB) a schváleny pro použití v EU a jsou povinně účinné pro účetní
období začínající 1. ledna 2025 nebo později. Zahájení dodržování těchto úprav nemělo žádný
významný dopad na zveřejnění či částky uvedené v této účetní závěrce.

2.17. Nové a novelizované účetní standardy IFRS vydané IASB a přijaté EU, které zatím nejsou
účinné
K datu schválení to účetní závěrky Fond neaplikoval následující nový standard a úpravy stávajících
účetních standardů IFRS, které byly vydány radou IASB a schváleny pro použití v EU, ale dosud
nenabyly účinnosti:
Standard
Název
Datum účinnosti
IFRS 18
Prezentace a zveřejňování v účetní závěrce
1. ledna 2027
Úpravy IFRS 9 a IFRS 7
Úpravy klasifikace a oceňování finančních
nástrojů
1. ledna 2026
Úpravy IFRS 9 a IFRS 7
Smlouvy odkazující na elektřinu závislou na
přírodě
1. ledna 2026
Úpravy IFRS 1, IFRS 7,
IFRS 9, IFRS 10 a IAS 7
Roční zdokonalení účetních standardů IFRS (11.
díl)
1. ledna 2026

Fond posuzuje dopad vlivu nového standardu IFRS 18 na účetní závěrku. Fond nepředpokládá, že
přijetí výše uvedených úprav stávajících standardů bude mít znamný vliv na účetní závěrku
společnosti.

2.18. Nové a novelizované účetní standardy IFRS vydané IASB, ale dosud nepřijaté EU
V současné době se podoba účetních standardů IFRS přijatá Evropskou unií výrazně neliší od podoby
standardů schválených radou IASB. Výjimkou jsou následující nový standard a úpravy stávajících
standardů, které nebyly k datu schválení účetní závěrky schváleny k použití v EU:
Standard
Název
Stav schvalování v EU
IFRS 19 a následné
úpravy
Dceřiné podniky bez veřejné odpovědnosti:
Zveřejňování (datum účinnosti dle IASB: 1. ledna
2027)
V EU dosud nepřijato



77


Dobrovolné použití pro způsobilé dceřiné podniky
Úpravy IAS 21
Převod do hyperinflační měny vykazování
(datum účinnosti dle IASB: 1. ledna 2027)
V EU dosud nepřijato
Úpravy IFRS 10 a IAS
28
Prodej nebo vklad aktiv mezi investorem a
přidruženým nebo společným podnikem a další
úpravy (datum účinnosti bylo radou IASB odloženo
na neurčito, ale je možné dřívější přijetí)
Schvalování pro použití
v EU bylo odloženo do
doby, až bude dokončen
projekt na ekvivalenční
metodu
Fond neočekává, že přijetí nového standardu a úprav stávajících standardů bude mít významný dopad na účetní
závěrku v budoucích obdobích.

3. Ostatní výnosy a náklady
3.1. Tržby z nájemného
Fond vlastní energetická zařízení obnovitelných zdrojů, tedy fotovoltaické, vodní a větrné
elektrárny. Tyto elektrárny Fond na základě nájemních smluv pronajímá, což Fondu generuje tržby
ve formě nájemného. Nájemné je hrazeno měsíčně a je počítáno dle skutečně dosažených tržeb
elektráren, upravených o nájemní procento.
V roce 2025 činily tržby z nájemného 2 020 213 tis. Kč (2 131 996 tis. Kč v roce 2024).
Tržby z nájemného mohou meziročně kolísat, a to především z důvodu proměnlivé povahy výroby
elektrické energie z obnovitelných zdrojů a dále z důvodu vývoje cen silové elektřiny některé
zdroje jsou vystaveny pohybům cen silové elektřiny.
3.2. Ostatní provozní výnosy
Ostatní provozní výnosy zahrnují:
tis. Kč
2025
2024
Rozpuštění rezerv
50 021
46 951
Náhrady od pojišťoven
9 212
-
Výnosy z prodeje dlouhodobého majetku
641
2 170
Ostatní
215
612
Celkem ostatní provozní výnosy
60 089
49 733

V roce 2025 ostatní provozní výnosy zahrnují především rozpuštění rezerv týkající FVE Čekanice (viz
bod 20) a náhrady od pojišťovny za poškozené FVE panely.
V roce 2024 ostatní provozní výnosy zahrnují především rozpuštění rezerv týkající FVE Čekanice (viz
bod 20) a výnosy z prodeje dlouhodobého hmotného majetku MVE Mělník.





78


3.3. Ostatní provozní náklady
Ostatní provozní náklady zahrnují:
tis. Kč
2025
2024
Náklady na údržbu, provoz elektráren, technickou pomoc a další obdobné
náklady
-81 420
-70 428
Náklady na depozitáře
-1 440
-1 440
Náklady na auditorské, účetní a poradenské služby
-4 431
-4 265
Náklady na administraci Fondu
-2 400
-2 400
Právní poradenství
-244
-89
Pojištění
-17 451
-14 292
Dary
-625
-625
Daně z nemovitých věcí
-925
-950
Tvorba opravných položek
-485
-125
Odvod za odnětí zemědělské půdy
-696
-696
Ostatní
-2 757
-2 986
Celkem ostatní provozní náklady
-112 874
-98 296
Odměna účtovaná externími auditory za účetní období byla v roce 2025 ve výši 879 tis. Kč, v roce
2024 ve výši 831 tis. Kč, z toho náklady na audit účetní závěrky činily 879 tis. Kč v roce 2025 a 831 tis.
v roce 2024. Odměny za jiné ověřovací služby, daňové poradenství a odměny za jiné neauditorské
služby činily 0 tis. Kč v roce 2025 a 0 tis. Kč v roce 2024.
Náklady na administraci Fondu činily v roce 2025 a 2024 2 400 tis. Kč a 2 400 tis. Kč.
Subjektem vykonávajícím některé činnosti související s obhospodařováním a administrací Fondu v
souladu s ust. § 23 a násl. a § 50 násl. ZISIF je obchodní společnost AMISTA investiční společnost,
a.s., IČO: 274 37 558, se sídlem Sokolovská 700, Praha 8, PSČ 180 00, zapsaná v obchodním rejstříku
vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 10626.
Vybranými činnostmi jsou: administrace Fondu, vč. zajišťová odborných a administrativních
činností v oblastech agendy cenných papírů a investorů, agendy spojené se statutem Emitenta,
agendy transakcí, správy a evidence majetku, agendy informačního systému, agendy ve vztahu k
České národní bance a depozitáři, agendy účetnictví a výkaznictví, které jsou zajišťovány
subdodavatelem WTS Alfery s.r.o. (viz bod 20 - Rizika, Riziko outsourcingu).
Informace o nákladech vůči spřízněným osobám jsou uvedeny v bodě 18.
3.4. Výnosové úroky
tis. Kč
2025
2024
Výnosové úroky z cashpoolingu
69 700
137 062
Výnosové úroky z půjček
36 138
7 976
Výnosové úroky celkem
105 838
145 038



79



Informace o výnosových úrocích vůči spřízněným osobám jsou uvedeny v bodě 18.
3.5. Ostatní finanční náklady
Ostatní finanční náklady zahrnují:
tis. Kč
2025
2024
Nákladové úroky – leasing
-8 477
-9 380
Kurzové ztráty
-11
0
Poplatky finančním institucím
-44
-35
Finanční náklady celkem
-8 532
-9 415

Informace o nákladových úrocích z leasingu vůči spřízněným osobám jsou uvedeny v bodě 18.
3.6. Osobní náklady

2025
2024
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců
1
1
Průměrný počet členů představenstva
2
2
Průměrný počet členů dozorčí rady
3
3

tis. Kč
2025
2024
Mzdy
-548
-448
Odměny členů statutárních a dozorčích orgánů
-2 210
-1 731
Náklady na sociální zabezpečení
-939
-739
Osobní náklady celkem
-3 696
-2 918

Zaměstnanci ani členové statutární a dozorčích orgánů nepobírají kromě odměn na základě
pracovních smluv a smluv o výkonu funkce žádné jiné výhody či benefity. Odměny členů dozorčí rady
činily za rok 2025 418 tis. Kč a za rok 2024 činily 432 tis. Kč.
4. Daň z příjmů
Daň z příjmů v roce 2025 a 2024 zahrnuje:
tis. Kč
2025
2024
Splatná daň za běžné období
-65 469
-72 553
Úpravy splatné daně za minulé období
28
25
Odložená daň
10 962
879



80


Daň z příjmů celkem
-54 479
-71 649

Výpočet efektivní daně z příjmů
Výpočet efektivní daně z příjmů (v tis. Kč):
2025
2024
Zisk před zdaněním
123 187
859 289
Zákonná sazba daně z příjmu
5 %
5 %
„Předpokládaný” náklad na daň z příjmů
-6 160
-42 964
Úpravy:
-48 319
-28 685
Snížení hodnoty goodwillu
-50 968
-29 466
Tvorba a rozpuštění rezerv bez dopadu do odložené daně
2 501
2 347
Ostatní (např. náklady na reprezentaci, manka a škody, odpisy)
120
31
Vliv účtování odložené daně do vlastního kapitálu
-
--1 572
Daň z příjmu vztahující se k předchozím obdobím korekce odhadu
daně za předchozí období
28
-25
Daň z příjmu
-54 480
-71 649
Efektivní daňová sazba
44,22 %
8,34 %
Efektivní daňová sazba se v roce 2025 i 2024 liší od aplikované sazby daně z příjmu, rozdíl je
způsoben snížením hodnoty goodwillu, na které se neaplikuje ani splatná ani odložená daň.

Odložená daň z příjmů
Odložená daň z příjmu vyplývá z rozdílu mezi účet a daňovou hodnotou majetku (s výjimkou
goodwillu), který k 31. 12. 2025 a k 31. 12. 2024 byl ve výši 2 786 120 tis. Kč., resp. 2 062 540 tis. Kč.
Společnost vyčíslila odložený daňový závazek ve výši 87 807 tis. Kč., resp. 103 127 tis. Kč.

K 31. 12. 2025
K 31. 12. 2024
Položky odložené daně
Odložený daňový
závazek
Odložený daňový
závazek
Rozdíl mezi účetní a daňovou zůstatkovou cenou dlouhodobého
majetku
-87 807
-103 127
Netto
-87 807
-103 127

Pohyby odloženého daňového závazku (v tis. Kč):
tis. Kč
2025
2024
Zůstatek k 1. 1.
-103 127
-100 530
Odložená daň účtovaná do výsledku hospodaření za obdo
10 962
879



81


Odložená daň účtovaná do ostatního úplného výsledku
4 358
-3 476
Zůstatek k 31. 12.
-87 807
-103 127





82


5. Dlouhodobý hmotný majetek
a) Dlouhodobý hmotný majetek oceňovaný reálnou hodnotou
Pořizovací cena a přeceně
Pozemky
Stavby
Energetická
zařízení
Nedokončený
dlouhodobý hmotný
majetek
Celkem
Zůstatek k 1. 1. 2024
1 203 492
3 410 325
7 564 066
10 190
12 188 073
Přírůstky
2 860
14 408
6 766
3 714
27 748
Úbytky

-37 970
-29 840

-67 810
Změna reálné hodnoty
-44 538
40 560
137 095
-890
132 227
- z toho zvýšení hodnoty
vykazované
do výsledku hospodaře
112
2 034
69 417

71 563
- z toho zvýšení hodnoty
vykazované do vlastního
kapitálu
97 623
40 287
75 978

213 888
- z toho snížení hodnoty
vykazované
do výsledku hospodaře
-1 292
-44
-6 640
-890
-8 866
- z toho snížení hodnoty
vykazované
do vlastního kapitálu
-140 981
-1 717
-1 660

-144 358
Zůstatek k 31. 12. 2024
1 161 814
3 427 323
7 678 087
13 014
12 280 238
Přírůstky - nákup

6 613
3 798
6 961
17 372
Přírůstky - rezerva na likvidaci

122 278
489 112

611 390
Změna reálné hodnoty
38 807
-87 575
-108 000
-3 171
-159 939
- z toho zvýšení hodnoty
vykazované
do výsledku hospodaře
194
1 568
45 595

47 357
- z toho zvýšení hodnoty
vykazované do vlastního
kapitálu
38 613
21 997
33 992

94 602
- z toho snížení hodnoty
vykazované
do výsledku hospodaře
-
-568
-116 400
-3 171
-120 139
- z toho snížení hodnoty
vykazované
do vlastního kapitálu

-110 572
-71 187

-181 759
Zůstatek k 31. 12. 2025
1 200 621
3 468 639
8 062 997
16 804
12 749 061




83


Položky majetku, u kterých došlo v roce 2025 k nejvýznamnějšímu snížení hodnoty z titulu přeceně
majetku byly pozemky u FVE Ralsko, FVE Ševětín a FVE Buštěhrad.
Položky majetku, u kterých došlo v roce 2024 k nejvýznamnějšímu snížení hodnoty z titulu
přecenění majetku byly stavební a technologická část u MVE Kníničky a MVE Mělník. Položky majetku,
u kterých došlo v roce 2024 k nejvýznamnějšímu zvýšení hodnoty z titulu přecenění majetku, byly
pozemky FVE Ralsko, FVE Ševětín, technologická a stavební část FVE Ralsko, FVE Ševětín a FVE
Vranovská Ves.
Ocenění dlouhodobého hmotného majetku bylo provedeno znalcem k 31. 12. 2025, resp. 31. 12. 2024.
Oprávky
Pozemky
Stavby
Energetická
zařízení
Nedokončený
dlouhodobý hmotný
majetek
Celkem
Zůstatek k 1. 1. 2024

-1 519 276
-4 032 145

-5 551 421
Odpisy
-
-229 946
-464 853

-694 799
Úbytky
-
37 970
29 840

67 810
Zůstatek k 31. 12. 2024

-1 711 252
-4 467 158
-
-6 178 410
Odpisy
-
-220 319
-484 093

-704 412
Úbytky
-




Zůstatek k 31. 12. 2025

-1 931 571
-4 951 251
-
-6 882 822

Zůstatková hodnota
Pozemky
Stavby
Energetická
zařízení
Nedokončený
dlouhodobý hmotný
majetek
Celkem
k 1. 1. 2024
1 203 492
1 891 046
3 531 920
10 236
6 636 694
k 31. 12. 2024
1 161 814
1 716 071
3 210 929
13 014
6 101 828
k 31. 12. 2025
1 200 621
1 537 066
3 111 746
16 806
5 866 239

Zůstatková hodnota dlouhodobého hmotného majetku, která by byla vykázána v případě, že by byl
použit model oceňování pořizovacími náklady.
Zůstatková hodnota
Pozemky
Stavby
Energetická
zařízení
Nedokončený
dlouhodobý
hmotný majetek
Celkem
k 1. 1. 2024
354 643
1 891 049
3 531 921
10 190
5 787 803
k 31. 12. 2024
357 503
1 029 656
3 232 970
14 035
4 634 164
k 31. 12. 2025
357 503
868 775
2 768 271
20 988
4 015 537






84


b) Dlouhodobý hmotný majetek práva k užívání
Společnost aplikovala standard IFRS 16 k 1. 1. 2020. Následující tabulka uvádí vybrané informace
k 31. 12. 2025, resp. za rok 2025 a k 31. 12. 2024, resp. za rok 2024, které se týkají aktiv z práv k užívání.

Pořizovací hodnota a přecenění
Pozemky
Stavby
Celkem energetická zařízení
Zůstatek k 1. 1. 2024
251 134
85 301
336 435
Změna pořizovací hodnoty
v důsledku indexace nájemného
3 733

3 733
Zůstatek k 31. 12. 2024
254 867
85 301
340 168
Změna pořizovací hodnoty
v důsledku indexace nájemného



Zůstatek k 31. 12. 2025
254 867
85 301
340 168

Oprávky
Pozemky
Stavby
Celkem energetická zařízení
K 1. 1. 2024
-77 910
-26 964
-104 874
Odpisy aktiv z práv k užívání
-17 687
-6 482
-24 169
K 31. 12. 2024
-95 597
-33 446
-129 043
Odpisy aktiv z práv k užívání
-18 412
-6 482
-24 894
K 31. 12. 2025
-114 009
-39 928
-153 937

Zůstatková hodnota
Pozemky
Stavby
Celkem energetická zařízení
K 1. 1. 2024
173 224
58 337
231 561
K 31. 12.2024
159 270
51 855
211 125
K 31. 12.2025
140 858
45 373
186 231
5.1 Ocenění dlouhodobého hmotného majetku reálnou hodnotou
Ocenění dlouhodobého hmotného majetku je provedeno na bázi reálné hodnoty za použití metod, u
kterých nejsou významná vstupdata odvozená z informací pozorovatelných na aktivních trzích
(úroveň 3) a je připraveno na základě posudku nezávislého soudního znalce (znalecké kanceláře).
Pro majetek a závazky, které se v účetních výkazech vyskytují pravidelně či opakovaně, společnost
posoudí klasifikaci v úrovních hierarchie reálných hodnot (dle nejnižší úrovně vstupu, která je
významná pro stanovení reálné hodnoty jako celku) vždy ke konci každého vykazovaného období,
aby se určilo, zda došlo k přesunům mezi úrovněmi hierarchie reálných hodnot.
V roce 2025 a 2024 neproběhly žádné přesuny mezi jednotlivými úrovněmi aktiv oceňovanými
reálnou hodnotou.



85


Vzhledem ke skutečnosti, že dlouhodobý hmotný majetek povahu unikátního majetku, sloužícího
k výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů, pro nějž neexistuje dostatečně likvidní trh,
ze kterého by bylo možné získat dostatečmnožstrealizovaných transakcí pro metodu tržního
porovnání, byly použity následující oceňovací metody:
a) Metoda nákladová pro stanove hodnoty jednotlivých majetkových položek dlouhodobého
majetku, zejména budov, staveb a technologií. Tato metoda vychází z předpokladu vynaložení
nákladů na znovupoříze majetku ve stejné kvalitě a technickém stavu jako aktivum
oceňované.

b) Porovnávací metoda, která byla použita pro ocenění pozemků.

c) Metoda diskontovaných peněžních toků („DCF“), která byla použita pro výpočet hodnot
výnosového potenciálu jednotlivých energetických zařízení („EZ“) a jako test příp. ekonomické
nevyužití majetku. Hodnoty tohoto potenciálu byly následně použity pro korekci hodnot
jednotlivých položek dlouhodobého majetku dle jednotlivých EZ, pokud čistá hodnota majetku
v jednotlivých EZ převyšovala celkovou hodnotu jeho výnosového potenciálu. Pokud hodnota
výsledku DCF po odečtení hodnoty pozemků, které snižovány nebyly, byla záporná, činila výše
srážky na případné ekonomické nevyužití příslušného dlouhodobého aktiva maximálně jeho
zůstatkovou hodnotu. Dále také byly tyto hodnoty použity pro účely testování případného
snížení hodnoty goodwillu (viz bod 8).
5.1.1 Položkové ocenění dlouhodobého hmotného majetku
Veškerý majetek ČEZ OZ UIF byl rozdělen na jednotlivá energetická zařízení. Pro každou kategorii
majetku byla zvolena metoda ocenění s přihlédnutím k jeho povaze a dostupnosti dat. Pro účely
ocenění jednotlivých kategorií hmotného majetku byl tento majetek rozdělen do skupin:
Pozemky
Stavby
Movitý majetek a technologie (“energetická zařízení”)
- Fotovoltaické panely
- Ostatní movitý majetek a technologie
5.1.1.1 Ocenění pozemků
Komerční pozemky
Pozemky byly oceněny metodou tržního porovnání, přičemž ocenění bylo založeno na stávajícím,
managementem deklarovaném předpokladu využití jako stavební pozemky pro komerční výstavbu.
Změna způsobu využiby mohla mít dopad do hodnoty. Jako zdroj porovnatelných transakcí byly
zvoleny jednotkové ceny (Kč/m2) stavebních pozemků, pravidelně publikované Českým
statistickým úřadem („ČSÚ“) v členění dle okresů a obcí. Tyto ceny vycházejí z uskutečněných
transakcí v daném roce. Pro ocenění pozemků jsme zvolili ceny na úrovni 25% kvantilu. V době
zpracování Posudku byly nejaktuálnějšími daty k dispozici informace z roku 2019. Jednotkové ceny
z tohoto roku jsme proto dále upravili předpokládanou meziroční změnou cen stavebních pozemků
mezi roky 2019 a 2020 (nárůst plošně o 10,1 % dle indexu růstu cen samostatných stavebních
pozemků v roce 2020 publikovaného ČSÚ), mezi roky 2020 a 2021 (nárůst plošně o 16,1 % dle indexu
růstu cen samostatných stavebních pozemků v roce 2021 publikovaného ČSÚ), mezi roky 2021 a
2022 (nárůst plošně o 26,1 % dle indexu růstu cen samostatných stavebních pozemků v roce 2022
publikovaného ČSÚ), mezi roky 2022 a 2023 (nárůst plošně o 16,9 % dle indexu růstu cen
samostatných stavebních pozemků publikovaného ČNB v systému ARAD), mezi roky 2023 a 2024



86


nárůst plošně o 6,2 % dle indexu růstu cen samostatných stavebních pozemků publikovaného ČNB
v systému ARAD) a mezi roky 2024 a 2025 nárůst plošně o 5,0 % dle indexu růstu cen samostatných
stavebních pozemků publikovaného ČNB v systému ARAD)Pro vybrané pozemky byla dále
stanovena jednotková cena na základě tržních dat upravená o cenovou hladinu k Datu ocenění.
Vodní plochy
Pozemky vedené jako vodní plochy byly nezávislým znalcem oceněny jednotkovou cenou 10 Kč/m2.
Senzitivita
Hodnota pozemků je přímo ovlivněna změnami v ceně pozemků za m2, přičemž ceny pozemků se
odvíjí dle situace na realitním trhu a trhu souvisejících služeb.
5.1.1.2 Ocenění staveb
Stavby byly oceněny na základě metody reprodukčních nákladů, která vychází z nákladů, které by
bylo potřeba vynaložit na znovuvybudování dané stavby. Při ocenění jsme vycházeli převážně z
ceníkových cen za měrnou jednotku dle databáze ÚRS PRAHA, a.s. (dále v Posudku také „ÚRS
Praha“). Vynásobením počtu měrných jednotek jednotkovou cenou jsme stanovili přímé stavební
náklady, ke kterým byly připočítány vedlejší stavební náklady ve výši 10 %. Tímto způsobem byla
stanovena reprodukční cena stavby. Po zohlednění lineárního opotřebení byla získána věcná
hodnota stavby, která byla následně upravena koeficientem funkční využitelnosti.
Položky, ke kterým nebyla dostupná potřebná technická data, byly oceněny na základě
vynaložených pořizovacích nákladů.
Senzitivita
Výše reprodukčních nákladů a uvažované opotřebení přímo ovlivňují hodnotu staveb. Při vyšších
reprodukčních nákladech a nižším opotřebení bude hodnota staveb vyšší a opačně.
5.1.1.3 Ocenění movitého majetku a technologií
Movitý majetek a technologie byly oceněny na základě kalkulace nákladů vynaložených na
znovupořízení/znovuvybudování majetku, a to po zohlednění technického stavu a opotřebení
oceňovaného majetku.
Při ocenění se vycházelo z účetní pořizovací hodnoty, která byla pomocí vhodného indexu
průmyslových výrobců evedena na cenovou hladinu k Datu Ocenění. Od Klienta jsme měli k
dispozici hodnoty technického zhodnocení pro roky 2012 2025. Tyto hodnoty byly pro účely
indexace (a odepisování) od pořizovací ceny odečteny a následně byly přičteny zvlášť. Pro
předcházející roky nebyly hodnoty jednotlivých technických zhodnocení k dispozici.
Pro potřeby indexace byl majetek rozdělen podle charakteru a funkčního využití na kategorie indexů
průmyslových výrobců dle klasifikace CZ-CPA, pro kterou ČSÚ pravidelně publikuje indexy změn cen
od roku 1991. Pro období let 1961 až 1967 byla doplněna časová řada indexem spotřebitelských cen,
pro období 1968 1990 byl použit index průmyslových výrobců. Tímto způsobem vznikla souvislá
časová řada změn cen od roku 1961 do roku 2025. Publikované řetězové indexy byly převedeny na
bazické indexy tak, aby rok 2025 odpovídal 100 %.




87


Fotovoltaické panely
Speciální předpoklad byl stanoven u fotovoltaických panelů a střídačů, které tvoří nejvýznamnější
část technologie fotovoltaických elektráren. Tato technologie zaznamenala v posledních letech
významný pokles cen (viz kapitola 6.1.1 Solární energie). V době pořízení však cena reflektovala
tehdejší specifické dotační podmínky, které jsou po určitou dobu garantovány, a prostý přepočet
indexem cen na dnešní cenovou hladinu neodpovídá tehdejšímu tržnímu prostředí. Z tohoto důvodu
nebyla pořizovací cena fotovoltaických panelů a střídačů pro následně ocenění upravována
indexem změny cen, ale byla ponechána na historické úrovni (tedy index změny cen je roven 1).
Indexací pořizovací ceny byla stanovena výchozí hodnota majetku, na kterou bylo aplikováno
procento opotřebení v závislosti na zbytkové ekonomické životnosti.
Pro účely zpřesnění ocenění bylo technické zhodnocení pro roky 20122024 odepisováno odděle
od výchohodnoty, na základě životnosti, přičemž zbytková životnost byla stanovena maximálně
ve výši podkladového aktiva.
Opotřebení pro položky s celkovou životností do 50 let jsme stanovili na základě metody Vogelsovy,
která představuje progresivní metodu se zbytkovou hodnotou aktiva (lze předpokládat, že i po
ekonomické životnosti má aktivum určitou zbytkovou hodnotu, např. náhradní díly, sběrné suroviny
apod.). Zbytková hodnota byla stanovena na 10 % pořizovací ceny. Opotřebení bylo vypočítáno
podle následujícího vzorce:

Senzitivita
Hodnota movitého majetku je sensitivní na vývoj indexu cen průmyslových výrobců, na uvažovanou
(zbytkovou) životnost a odpisovou metodu.
5.1.2 Výnosový přístup
Při respektování specifik podniku a jeho podnikatelského prostředí byla v rámci výnosového
přístupu, využitého pro test ekonomické nevyužiti, použita metoda diskontovaných peněžních toků
(„DCF“).
Diskontováním peněžních toků, které jsou po uspokojení provozních potřeb Společnosti k dispozici
poskytovatelům vlastního i cizího kapitálu, tj. vlastníkům a věřitelům, zjistíme hodnotu celkového
kapitálu oceňované společnosti (CGU). Pro stanovení tržní hodnoty Společnosti byla aplikována
metoda DCF Entity za účelem zohlednění hlavních generátorů hodnoty podniku, které zahrnují
zejména:
tržby – ovlivněné výší výkupních cen elektřiny a objemem produkce jednotlivých energetických
zařízení
marže (náklady) ovlivněna klady na údržbu, náklady na provoz elektráren, náklady na
pojistné a tržbami z nájemného
investice do dlouhodobého majetku ovlivněné životností a stářím majetku jednotlivých
energetických zařízení
diskontní míra – ovlivněna rizikovostí odvětví a samotné Společnosti, respektive energetických
zařízení



88


Pro účely ocenění pomocí DCF byly použity finanční plány jednotlivých EZ. Jednotlivá EZ byla podle
technických a dalších specifik rozdělena do následujících skupin:
vodní elektrárny
solární elektrárny
větrné elektrárny

5.1.2.1 Vstupy pro ocenění
Tržby Společnosti jsou generovány zejména tržbami z nájmu EZ a z ostatních tržeb.
Společnost dne 17. 9. 2012 uzavřela nájemní smlouvu na dobu neurčitou se společností ČEZ
Obnovitelné zdroje, s.r.o. (k 1. 10. 2023 došlo k přeměně společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje,
s.r.o. jejím rozdělením a sloučením odštěpené části se společnosti ČEZ, a. s., a tím část této
smlouvy byla postoupena ČEZ, a. s. V rámci této smlouvy vystupuje Fond jako pronajímatel,
zatímco ČEZ, a. s. a ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o. jsou nájemci předmětných energetických
zařízení a zabezpečují jejich provoz a údržbu. Tržby z nájmu se skládají z procentní části
z tržeb z prodané elektřiny, kde tržby z prodané elektřiny jsou ovlivněny výší výkupních cen
za elektřinu, přičemž ty jsou ovlivněny státní podporou obnovitelných zdrojů energií, a
objemem produkce jednotlivých EZ. Procentní sazba nájemného je stanovena dle
v současnosti platné nájemní smlouvy, je stejná pro jednotlivá EZ a v jednotlivých letech
plánovaného období se pohybuje v rozmezí 88,58 % - 92,01 % tržeb ČEZ, a. s. a ČEZ
Obnovitelné zdroje, s.r.o.
Opravy a údržba v projektovaném období byly stanoveny ve finančním plánu jednotlivých EZ.
Pro účely ocenění jednotlivých EZ byla provedena alokace režijních a dalších nákladů fondu,
a to dle tržeb za rok 2025 nebo výkonu jednotlivých elektráren. V případě, kdy byla zjištěna
skutečná příslušnost jednotlivých nákladů, byly tyto náklady přiřazeny přímo (např. u
bioplynové stanice).
Pracovní kapitál byl vypočten jako procento z tržeb. Do roku 2026 bylo toto procento stanoveno
dle plánu Společnosti a pohybuje se v rozmezí od 10,53 % - 12,32 %. Od roku 2027 dále je
procento z tržeb stanoveno jako průměr procenta pracovního kapitálu z tržeb v letech 2022 až
2026 ve výši 12,23 %.

Plán jednotlivých EZ byl dále upraven o dobu životnosti, která byla stanovena s přihlédnutím
k budoucí výnosnosti EZ. Životnost podle jednotlivých typů EZ byla uvažována následovně:
- vodní elektrárny: různé zůstatkové životnosti, které se pohybují v rozmezí let 2030-
2062 (s výjimkou VE Střekov, pro kterou byla stanovena neomezená životnost).
- solární elektrárny: životnost do roku 2035, s výjimkou FVE Pánov, pro kterou byla
stanovena živonost do 2040.
- větrné elektrárny: životnost do roků 2029 a 2035.
Výše daňové sazby pro daň z příjmů právnických osob 5 % (viz bod 4).
Vzhledem k odlišné uznatelnosti daňových nákladů byla efektivní daňová sazba pro jednotlivá
EZ stanovena ve stejném poměru k EBITDA, jako tomu bylo na úrovni celého fondu
v jednotlivých letech po zohlednění statutární sazby daně v daném roce.
5.1.2.2 Výpočet volných peněžních toků
Tržby byly vypočteny dle plánované ročprodukce elektřiny v MWh vynásobené použitou cenou
pro daný rok a konkrétní elektrárnu v za MWh. Plánování produkce probíhá na základě průměru
historicky dosažených hodnot s přihlédnutím k odstávkám a dalším faktorům.



89


EBITDA byla stanovena jako součet všech tržeb snížených o režijní náklady. Po odečtení daně z
příjmů, změny pracovního kapitálu a investic na udržení provozu od EBITDA byla vypočtena výše
volných peněžních toků.
5.1.2.3 Diskontní faktor
Diskontní míra byla uvažována na úrovni WACC, který je kalkulován jako vážený průměr nákladů
vlastního kapitálu a nákladů dluhu. Náklady vlastního kapitálu byly vypočteny pomocí CAPM modelu.
Náklady dluhu byly vypočteny jako součet základní swapové úrokové sazby a rizikové přirážky
očištěné o daňový štít. Diskontní míra (WACC) byla při stanovení reálných hodnot výnosovým
přístupem k 31. 12. 2025 a 31. 12. 2024 stanovena na 7,52 % a 7,02 %. Meziroční změna je způsobena
hlavně změnou (i) rizikové prémie trhu, (ii) výnosnosti bezrizikových aktiv a (iii) podílu vlastního
kapitálu na celkovém kapitálu.
5.1.2.4 Současná hodnota peněžních toků, terminální hodnota
Propočty současné hodnoty peněžních toků byly provedeny pro jednotlivá EZ s využitím
jednofázového modelu na explicitní projektované období vyjadřující zbývající dobu životnosti aktiv,
s výjimkou VE Střekov, u které byl využit dvoufázový model oceňování (explicitobdobí a výpočet
současné hodnoty terminální hodnoty), která byla vypočtena k 1. lednu roku následujícího po konci
příslušného explicitního období.
Peněžní toky v jednotlivých letech explicitně projektovaného období byly převedeny na jejich
současnou hodnotu k Datu Ocenění.
Výpočet volného peněžního toku pro terminální hodnotu u VE Střekov, u které byl využit dvoufázový
model, vychází z hodnot pro poslední rok explicitního období. Volný peněžní tok pro terminální
hodnotu byl spočítán inflačním upravením jednotlivých položek posledního roku explicitního období.
Nekonečné období nastává po roce 2054.
Terminální hodnota byla stanovena k 1. lednu roku následujícího po konci explicitního období pomocí
Gordonova vzorce. Nominální dlouhodobý růst volných peněžních toků v perpetuitě byl uvažován ve
výši 1,0 %. Terminální hodnota byla poté diskontována na současnou hodnotu k Datu Ocenění za
použití diskontní míry ve výši 7,52 %.
Výpočty současných hodnot budoucích peněžních toků jednotlivých EZ jsou obsahem jednotlivých
tabulek Přílohy A. 20 tohoto Posudku. V tabulce v následující kapitole uvádíme kromě jiného přehled
výsledků současných hodnot peněžních toků dle jednotlivých EZ.
Senzitivita
Hodnota Společnosti je ovlivněna zejména tržbami (výkupní cena elektřiny, objem produkce) a
diskontní rou. Při vyšší diskontní míře bude za jinak stejných okolností hodnota určená touto
metodou Společnosti nižší, při zvýšení cen elektřiny a nárůstu produkce dojde ke zvýšení tržeb, což
bude mít za následek vyšší hodnotu volných peněžních toků, které budou reflektovány ve vyšší
hodnotě Společnosti (za předpokladu ceteris paribus).



90


6. Ostatní dlouhodobá finanční aktiva
Ostatní finanční aktiva zahrnují poskytnutou půjčku společnosti ČEZ Teplárenská, a.s.
Půjčka ČEZ Teplárenská a.s.
Jistina
Úroky
Celkem
Zůstatek 1.1.2024
25 000
344
25 344
Přírůstky
297 000
7 739
304 739
Splátky

-8 034
-8 034
Zůstatek k 31. 12. 2024
322 000
49
322 049
Přírůstky
583 000
36 139
619 139
Splátky

-36 048
-36 048
Zůstatek k 31. 12. 2025
905 000
140
905 140
7. Dlouhodobý nehmotný majetek
Pořizovací cena

Software
Ocenitelná
práva
Ostatní
nehmotný
majetek
studie
Celkem
Zůstatek k 1. 1. 2024
1 051
17 791
375
19 217
Zůstatek k 31. 12. 2024
1 051
17 791
375
19 217
Zůstatek k 31. 12. 2025
1 051
17 791
375
19 217

Oprávky a opravné položky
Oprávky a opravné položky
Software
Ocenitelná
práva
Ostatní
nehmotný
majetek
studie
Celkem
Zůstatek k 1. 1. 2024
-1 051
-17 507
-375
-18 933
Odpisy
-
-29
-
-29
Změny opravných položek
-
-255
-
-255
Zůstatek k 31. 12. 2024
-1 051
-17 791
-375
-19 217
Odpisy
-
-29
-
-29
Změna opravných položek
-
29
-
29
Zůstatek k 31. 12. 2025
-1 051
-17 791
-375
-19 217




91


Zůstatková hodnota
Zůstatková hodnota
Software
Ocenitelná
práva
Ostatní
nehmotný
majetek
studie
Celkem
k 1. 1. 2024
-
284
-
284
k 31. 12. 2024
-
-
-
-
k 31. 12. 2025
-
-
-
-
8. Goodwill
K 1. 1. 2012 došlo k odštěpení vymezené části jmění společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, s. r. o. a jeho
přechodu na Fond. Dále k tomuto dni došlo ke sloučení Fondu jako nástupnické společnosti
se společnostmi eEnergy Ralsko a.s., eEnergy Ralsko Kuřívody a.s., eEnergy Hodonín a.s., FVE
Vranovská Ves a.s., GENTLEY a.s., 3 L invest a.s., AREA-GROUP CL a.s., DOMICA FPI s.r.o., Bohemian
Development, a.s., Bioplyn technologie s.r.o., FVE Buštěhrad a.s. a KEFARIUM, a.s., jako zanikajícími
společnostmi. Celková hodnota odštěpované části obchodního jmění rozdělované společnosti a
obchodního jmění zanikajících společností, která byla znalcem stanovena ke dni 1. 1. 2012 se
zahrnutím eliminací při fúzi, činila 9 068 034 tis. Kč.
Rozdíl mezi
hodnotou odštěpované části jmění rozdělované společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, s. r. o., která
činila 5 527 275 tis. a hodnotou jmění některých zanikajících společností (3 L invest a.s., AREA
GROUP-CL a.s., Bioplyn technologie s.r.o., DOMICA FPI s.r.o., FVE Buštěhrad a.s. a GENTLEY a.s.)
stanovenou znalcem k 1. lednu 2012 v celkové hodnotě 3 814 249 tis. Kč na jedné straně a souhrnem
individuálně přeceněných složek aktiv snížených o převzaté závazky v celkové hodnotě
3 953 115 tis. na straně druhé, a dále snížený o eliminaci odložené daně ve výši 10 707 tis. Kč, činí
5 377 702 tis. Kč. V zahajovací rozvaze Fondu byl tento rozdíl vykázán jako goodwill.

Ke každému rozvahovému dni byla hodnota goodwillu snížena na základě porovnání hodnoty
diskontovaných peněžních toků dle ocenění znalce k rozvahovému dni a účet hodnoty
souvisejících aktiv včetně goodwill následovně (v tis. Kč):
Hodnota k 1. 1. 2012
5 377 702
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2012
-249 357
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2013
-156 460
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2014
-3
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2015
-
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2016
-293 277
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2017
-271 384
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2018
-116 688
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2019
-7 485
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2020
-409 016
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2021
-90 620
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2022
-152 625
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2023
-496 405



92


Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2024
-589 321
Snížení hodnoty v roce 31. 12. 2025
-1 019 367
Netto
1 525 693

Goodwill společnosti je testován na potenciální snížení hodnoty. Snížení hodnoty goodwillu se
zjišťuje stanovením zpětně získatelné hodnoty těch ekonomických jednotek, ke kterým byl goodwill
alokován. Pro tento účel byl využitý test ekonomické zastaralosti popsaný v bodě 5.1.2. nosový
přístup. Penězotvorné jednotky tvoří jednotlivé elektrárny ve vlastnictví společnosti.
K 31. 12. 2025 a k 31. 12. 2024 byl goodwill alokován následujícím penězotvorným jednotkám
(elektrárnám) (v tis. Kč):
Elektrárna
31. 12. 2025
31. 12. 2024
FVE Ševětín
115 286
265 408
VE Střekov
-
483 691
MVE Vydra
335 369
335 369
FVE Ralsko (I a III)
3
218 733
MVE Hracholusky
173 137
200 673
MVE Obříství
176 344
192 297
MVE Práčov
57 745
77 052
MVE Les Království
122 001
137 643
MVE Předměřice
132 999
132 999
FVE Žabčice
39 670
93 816
MVE Spytihněv
127 172
127 172
FVE Hrušovany
67 721
71 433
MVE Přelouč
75 847
78 906
MVE Pardubice
81 587
81 587
MVE Pastviny
20 812
20 812
Ostatní
-
27 468
Celkem
1 525 693
2 545 061
Společnost v roce 2025 vykázala výrazné snížení hodnoty goodwillu u tšiny zdrojů z důvodů
vyšších WACC, změny doby provozování EZ, zohlednění nákladů na likvidaci FVE a VTE, ukončení
státní podpory obnovitelných zdrojů u FVE v letech 2029 a 2030.
Společnost v roce 2024 vykázala snížení hodnoty goodwillu u FVE Ševětín ve výši 290 857 tis. Kč a u
MVE Vydra ve výši 122 763 tis. Kč, u FVE Ralsko 53 383 tis. Kč, u FVE Žabčice 31 845 tis. Kč, u MVE
Hracholusky 31 606 tis. Kč MVE Obříství 25 075 tis. Kč a nižší hodnoty u dalších 5 zdrojů.




93


Senzitivita
V tabulce jsou uvedeny elektrárny, u kterých byla hodnota goodwillu u snížena přesně na zpětně
získatelnou hodnotu a zvýšení WACC by znamenalo další snížení hodnoty goodwillu a dopad do
hospodářského výsledku je uveden v tabulce níže. U ostatních zdrojů o víc než 5 % hodnoty
jednotlivých EZ vypočtených na základě výnosové metody.

Elektrárna
31. 12. 2025
31. 12. 2024
MVE Práčov
1 844
0
MVE Spálov
0
3 188
MVE Pastviny
0
4 400
MVE Přelouč
1 121
0
MVE Obříství
2 455
12 825
MVE Hracholusky
2 933
6 956
MVE Vydra
0
33 328
MVE Les Království
1 407
0
FVE Žabčice
545
703
FVE Hrušovany
465
0
FVE Bežerovice
0
340
FVE Ralsko
0
8 886
FVE Ševětín
4 293
4 817
Celkem
15 063
75 443
9. Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty
Peněžní prostředky jsou zejména drženy u Komerční banka, a.s.. Společnost ukládá prostředky
pouze u bank s vysokou úvěrovou kvalitou (investiční stupeň) a průběžně sleduje kreditní riziko
protistrany. Komerční banka, a.s. takovou bankou je.
Peněžní prostředky zahrnují:
tis. Kč
31. 12. 2025
31. 12. 2024
Zůstatky na běžných účtech
5 019
5 004
Celkem
5 019
5 004

Zůstatky na vázaných účtech začala společnost od roku 2024 vykazovat jako ostatní aktiva.
10. Pohledávky
Pohledávky zahrnují:
tis. Kč
31. 12. 2025
31. 12. 2024
Pohledávky z nájemného apod., netto
191 682
197 465
Pohledávka z cash-poolingu
2 923 893
2 977 287
Stát – daňové pohledávky (DPH)
42 415
-



94


Dohadné účty aktivní
133 893
86 743
Jiné pohledávky
238
224
Opravná položka k pohledávkám
-4 119
-3 605
Celkem
3 288 002
3 258 114

Fond je součástí systému „cash-poolingu spravovaného pro některé společnosti Skupiny ČEZ
Českou spořitelnou, a.s. Kreditní úroková sazba byla od 1. 4. 2020 stanovena jako O/N PRIBOR - 0,4
% p.a. a debetní úroková sazba byla stanovena jako O/N PRIBOR +0,4 % p.a. Od 1. 11. 2022 je
stanovena kreditní úroková sazba jako O/N PRIBOR - 1,40 % p.a. a debetní úroková sazba je
stanovena jako O/N PRIBOR +0,55 % p.a.
Pohyby účtu cash-pooling jsou tvořeny zejména přijatými platbami z titulu výnosů společnosti
z pronájmu elektráren a vrácení daně od finančního úřadu z titulu aplikace nižší daňové sazby a
snížené zejména o výplatu dividend.
Pohledávky z nájemného k 31. 12. 2025 i k 31. 12. 2024 jsou splatné do 3 měsíců. K 31. 12. 2025
a i k 31. 12. 2024 byla část pohledávek z nájemného vykázána jako dohadná položka.
Všechny pohledávky k 31. 12. 2025 a 31. 12. 2024 jsou ve lhůtě splatnosti.
Společnost vytvořila v souladu s IFRS 9 opravnou položku k pohledávkám k 31. 12. 2025 a 31. 12. 2024
ve výši 4 119 tis. a 3 605 tis. Kč. Peněžní prostředky na bankovní účtech a pohledávky v rámci
cashpoolingu Fond oceňuje nominální hodnotou, která se snižuje o opravnou položku na
potencionální selhání. Opravné položky se tvoří dle ratingu protistrany (tzv. pravděpodobnosti
defaultu) násobeného koeficientem LGD (Loss Given Default) ve výši 45 %, pokud není v konkrétním
případě určeno jinak. Aktuálnost ratingu protistrany se prověřuje minimálně jednou ročně. V roce
2025 i 2024 bylo stanoveno procento opravné položky ve výši 0,1 %.
Dohadné účty aktivní k 31. 12. 2025 a 31. 12. 2024 zahrnují zejména dohad na pojistné plnění
v souvislosti živelnou události FVR Ševětín a na úrok z cashpoolingu a dohad na zúčtování
nájemného z pronájmu energetických zařízení týkajícího se roku 2025 a 2024 vyplývajícího z nájemní
smlouvy se společností ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o. a ČEZ a.s.
Informace o pohledávkách vůči spřízněným osobám jsou uvedeny v bodě 18.
11. Ostatní oběžná aktiva
Ostatní oběžná aktiva zahrnují:
tis. Kč
31. 12. 2025
31. 12. 2024
Náklady příštích období
388
377
Poskytnuté krátkodobé zálohy
349
167
Peněžní prostředky na vázaných účtech
704
704
Celkem
1 441
1 248
Náklady příštích období k 31. 12. 2025 a 31. 12. 2024 zahrnují především nájemné uhrazené předem.



95


12. Vlastní kapitál
Základní kapitál Fondu se skládá z:
- 30 092 826 ks kmenových akcií na jméno v listinné podobě o jmenovité hodnotě 30 Kč,
odpovídající 85% podílu na základním kapitálu,
- 5 310 498 ks kmenových akcií na jméno v zaknihované podobě o jmenovité hodnotě 30
Kč, odpovídající 15% podílu na základním kapitálu, akcie jsou přijaty k obchodování na
evropském regulovaném trhu,
S akciemi je spojeno právo akcionáře podílet se na řízení Fondu, na jeho zisku a na likvidačním
zůstatku při jeho zrušení s likvidací. S akciemi je vždy spojeno hlasovací právo, nestanoví-li zákon
jinak. Akcie Fondu jsou neomezeně převoditelné. S akciemi není spojeno právo na jejich odkoupení
na účet Fondu, ani žádné jiné zvláštní právo.
Přecenění dlouhodobého majetku na základě posudku znalce k 31. 12. 2025, resp. 2024, ve výši -87
156 tis. (2024: 69 530 tis. Kč) korigovao 4 358 tis. (2024: -3 476 tis. Kč) z titulu odložené
daně (viz bod 4) je dle postupu popsaného v bodě 2.3. a 2.8. vykázáno ve vlastním kapitálu v řádku
Fond z přecenění.
Dne 27. 6. 2025 rozhodla valná hromada o vyplacení dividend ve výši 40 na akcii. Celková výše
schválených dividend činila 1 416 133 tis. Kč z Nerozděleného zisku.
Valná hromada schválila rozdělení zisku společnosti ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s., za rok
2024 ve výši 787 639 789,22 Kč a části nerozděleného zisku minulých let ve výši 628 493 170,78 Kč,
podíl na zisku k rozdělení mezi akcionáře (dále jen „dividenda“) tak činí 1 416 132 960,00 Kč, což
před zdaněním představuje 40 Kč / 1 akcie.
Dne 27. 6. 2024 rozhodla valná hromada o vyplacedividend ve výši 58 na akcii. Celková výše
schválených dividend činila 2 053 393 tis. Kč z Nerozděleného zisku a Ostatních kapitálových fondů.
Společnost předpokládá výplatu čistého zisku za rok 2025 i části nerozdělených zisků event.
i kapitálových fondu v roce 2026.
Hodnota vlastního kapitálu na akcii k 31. 12. 2025 a k 31. 12. 2024 činila 289,3297 Kč a 329,7277 Kč.
Zisk na akcii je stanoven jako podíl účetního zisku a počtu akc(s ohledem na jeden druh akcí a
konstantní počet):

2025
2024
Účetní ziskv tis.
68 707
787 640
Čistý zisk po úpravách (čitatel) – základní a zředěný v tis.
68 707
787 640
Počet akcií (jmenovatel) základní
a zředěný v ks
35 403 324
35 403 324
Čistý zisk (ztráta) na akcii – základní v Kč
1,941
22,25
Čistý zisk (ztráta) na akcii – zředěný v Kč
1,941
22,25
13. Řízení kapitálové struktury
Společnost je financována výhradně vlastním kapitálem a s výjimkou závazků z titulu leasingu nemá
dlouhodobé vazky, které by byly jiného než provozního charakteru. Společnost tak v mci
kapitálové struktury řídí pouze položky vlastního kapitálu.



96


Společnost vyplácí vytvoře zisky akcionářům ve formě dividendy. Jako fond kvalifikovaných
investorů společnost dle zákona č. 240/2013 Sb. o investičních společnostech a investičních
fondech povinnost mít základní kapitál v minimální výši ekvivalentní k 1 250 tis. EUR. Společnost tuto
povinnost v roce 2025 a 2024 plní a plnila.
14. Rezervy
Změny na účtech rezerv (v tis. Kč):
Rezervy
Rezerva na právní vady
Rezerva na likvidaci
Celkem
Zůstatek k 1. 1. 2024
385 097

385 097
Tvorba rezerv
-

-
Čerpání rezervy
-46 952

-46 952
Zůstatek k 31. 12. 2024
338 145

338 145
Tvorba rezerv

611 390
611 390
Rozpuštění rezervy
-50 021

-50 021
Zůstatek k 31. 12. 2025
288 124
611 390
899 514

Rezerva na likvidaci solárních a větrných elektráren
Společnost s ohledem na technický stav elektráren, jejich ekonomickou životnost a další vývoj
v oblasti energetiky začala tvořit rezervu, dle IAS 37, na likvidaci energetických zařízení Fondu.
Společnost v předchozích letech neměla dostatečně důvěryhodné informace pro objektivní
stanovení rezerv, z toho důvodu byla rezerva vykázána k 31.12.2025 poprvé.
Přestože společnost provedla nejlepší odhad výše rezervy, za uvažování následujících předpokladů:
potenciální změny technologie, změny bezpečnostních a ekologických požadavků, změny
legislativy, nárůst osobních nákladů a nákladů na materiál a zařízení, změny doby realizace těchto
aktivit mohou způsobit, že skutečné klady se budou od současných odhaspolečnosti lišit.
Společnost bude pravidelně vyhodnocovat výše uvedené předpoklady a rezerva bude pravidelně
upravována.
Další informace k rezervám jsou uvedeny v bodě 20. Rizika, v části Riziko právních vad.

15. Závazky vyplývající z leasingových smluv
Společnost uzavřené nájemní smlouvy na pozemky a stavby sloužící k umístění vlastních
energetických zařízení.
Společnost uzavřené leasingové smlouvy s fixními i variabilními platbami. Variabilní platby jsou
pravidelně upravovány podle indexu inflace. Leasingové závazky jsou úročeny implicitní úrokovou
sazbou ve výši 3,94 % 4,60 %.
Společnost dále nájem pozemků s nízkou hodnotou. Společnost uplatňuje výjimku vykazování
krátkodobého leasingu a leasingu aktiv s nízkou hodnotou jako leasingu. Výše těchto plateb v roce
2025 a 2024 činila 58 tis. Kč a 169 tis. Kč.
Zůstatková cena aktiv z práv k užívání je uvedena v bodu 5.b). Úroky z leasingových smluv jsou
uvedeny v bodě 3.4.





97


V následující tabulce jsou uvedeny celkové peněžní toky z leasingových plateb:
Tis. Kč.
2025
2024
Splátky jistiny
21 637
20 799
Splátky úroků
8 677
9 371
Celkový peněžní výdaj související s leasingy
30 314
30 170

Dlouhodobé dluhy vyplývají z leasingových smluv.

Informace o leasingových platbách a dluzích ve skupině jsou uvedeny v bodě 18.

Přehled splatnosti dlouhodobých dluhů (diskontované hodnoty):
Tis. Kč.
2025
2024
Splátky během jednoho roku
29 763
29 763
Splátky od 1 do 2 let
28 542
28 542
Splátky od 2 do 3 let
26 979
27 371
Splátky od 3 do 4 let
25 853
25 871
Splátky od 4 do 5 let
24 725
24 791
V dalších letech
55 998
77 407
Dluhy celkem
191 860
213 745

Přehled splatnosti dlouhodobých dluhů (nediskontované hodnoty):
Tis. Kč.
2025
2024
Splátky během jednoho roku
30 314
30 314
Splátky od 1 do 2 let
30 314
30 314
Splátky od 2 do 3 let
29 884
30 314
Splátky od 3 do 4 let
29 864
29 864
Splátky od 4 do 5 let
29 786
29 884
V dalších letech
75 992
105 759
Dluhy celkem
226 154
256 469
16. Obchodní a jiné závazky a ostatní pasiva
Obchodní a jiné závazky zahrnují:
tis. Kč
31. 12. 2025
31. 12. 2024
Závazky vůči dodavatelům
-276 404
-667
Závazky vůči zaměstnancům a z titulu odměn členům statutárních orgánů
-174
-134
Stát – daňové závazky (DPH, daň ze závislé činnosti)
-35
-10 906
Závazky z titulu sociálního zdravotního pojiště
-105
-83
Celkem
-276 718
-11 790



98


K 31. 12. 2025 a k 31. 12. 2024 Fond neměl krátkodobé závazky vůči dodavatelům více než 90 dnů po
lhůtě splatnosti.
Ostatní pasiva zahrnují:
tis. Kč
31. 12. 2025
31. 12. 2024
Dohadné účty pasivní
-89 306
-101 707
Celkem
-89 306
-101 707
Dohadné účty pasivní k 31. 12. 2025 a 31. 12. 2024 obsahují dohady na náklady za měsíce listopad
a prosinec roku 2025 a 2024 vyplývající se smlouvy o poskytování služeb týkajících se provozu
energetických zařízení a další dohady na náklady na opravy FVE Ševětín v roce 2024 a FVE Pánov
v roce 2022.
17. Finanční nástroje
V následující tabulce jsou uvedeny jednotlivé úrovně reálných hodnot finančních nástrojů
K 31. 12. 2025
Úroveň 1
Úroveň 2
Úroveň 3
Celkem
Aktiva




Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty

5 019

5 019
Pohledávky z cashpoolingu

2 923 893

2 923 893
Ostatní pohledávky

364 109

364 109
Pasiva




Ostatní dlouhodobé závazky

-704

-704
Obchodní a jiné závazky

-276 718

-276 718
Ostatní pasiva

-89 306

-89 306

K 31. 12. 2024
Úroveň 1
Úroveň 2
Úroveň 3
Celkem
Aktiva




Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty

5 004

5 004
Pohledávky z cashpoolingu

2 977 287

2 977 287
Ostatní pohledávky

280 827

280 827
Pasiva




Ostatní dlouhodobé závazky

-704

-704
Obchodní a jiné závazky

-11 790

-11 790
Ostatní pasiva

-101 707

-101 707
V průběhu roku 2025 ani roku 2024 nedošlo k žádným přesunům mezi úrovní 1, úrovní 2 a úrovní 3.
18. Informace o spřízněných osobách
Pohledávky a ostatní aktiva vůči spřízněným osobám k 31. 12. (v tis. Kč):
Spřízněná osoba
Typ spřízněné osoby
31. 12. 2025
31. 12. 2024
ČEZ, a. s.
Mateřská společnost
3 098 461
3 182 380
ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o.
Sesterská společnost
112 237
37 156



99


Telco Pro Services a.s.
Sesterská společnost
75
76
ČEZ Distribuce, a. s
Sesterská společnost
298
291
ČEZ Teplárenská a.s.
Sesterská společnost
905 140
322 050
Celkem

4 116 211
3 541 953
Pohledávka vůči společnosti ČEZ, a. s., k 31. 12. 2025 a k 31. 12. 2024 zahrnuje zejména pohledávku z
cash-poolingu (viz bod 10).
Fond přijal patronátní záruku od společnosti ČEZ, a. s. za pohledávku vůči ČEZ Teplárenské a.s. na
celý úvěrový rámec.
Závazky a ostatní pasiva vůči spřízněným osobám v tis. Kč:
Spřízněná osoba
Typ spřízněné osoby
31. 12. 2025
31. 12. 2024
ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o.
Sesterská společnost
-14 555
-90 398
Energotrans, a.s.
Sesterská společnost
0
-436
ČEZ, a. s.
Mateřská společnost
-347 244
-7 676
Celkem

-361 799
-98 510
Závazek vůči společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o. a ČEZ, a. s. k 31. 12. 2025 a k 31. 12. 2024
zahrnuje zejména dohad na náklady za měsíce listopad a prosinec roku 2025 a 2024 vyplývající se
smlouvy o poskytování služeb týkajících se provozu energetických zařízení (viz bod 16).

Celkové peněžní toky z leasingových plateb vůči sesterské společnosti ČEZ Distribuce, a.s.:
Tis. Kč.
2025
2024
Splátky jistiny
158
167
Splátky úroků
200
191
Celkový peněžní výdaj související s leasingy
358
358

Výše dlouhodobých dluhů (diskontované hodnoty) vůči sesterské společnosti ČEZ Distribuce, a.s.:
Tis. Kč
2025
2024
Splátky během jednoho roku
353
353
Splátky od 1 do 2 let
336
336
Splátky od 2 do 3 let
319
319
Splátky od 3 do 4 let
287
304
Splátky od 4 do 5 let
272
272
V dalších letech
2 065
2 208
Dluhy celkem
3 632
3 792




100


Přehled nákladů a výnosů vůči spřízněným osobám v tis. Kč:
Spřízněná osoba
Typ spřízněné osoby
Náklady
Výnosy
2025
2024
2025
2024
ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o.
Sesterská společnost
42 787
46 746
815 226
718 581
ČEZ, a. s.
Mateřská společnost
172 867
181 775
1 200 949
1 409 396
ČE ESCO, a.s.
Sesterská společnost

14


ČEZ Teplárenská, a.s.
Sesterská společnost

-
36 048
8 088
ČEZ Distribuce, a. s.
Sesterská společnost

524
2 954
2 884
Energotrans, a.s.
Sesterská společnost



2 170
Telco Pro Services a.s.
Sesterská společnost

-
117
61
Celkem

215 654
229 059
2 055 294
2 141 180
Výnosy jsou realizovány zejména z titulu pronájmu energetických zařízení společnosti ČEZ
Obnovitelné zdroje, s.r.o. a ČEZ, a. s. Vliv rizik spojených s právními vadami na výnosy Fondu v roce
2025 a 2024 je popsán v bodě 20. v části Riziko právních vad a v bodě 3.1 Tržby z nájemného.

19. Majetek a závazky nevykázané v rozvaze
Společnost k 31. 12. 2025 ani k 31. 12. 2024 neeviduje žádný majetek ani závazky nevykázané
v rozvaze s výjimkou přijaté záruky od ČEZ a.s.
20. Rizika
Kapitolu rizik je třeba posuzovat v kontextu ostatních čás výroč zprávy, zejména vymezení
finančních nástrojů v bodě 17.

1
Tržní rizika

Tržní rizika přestavují možnost nepříznivé změny hodnoty aktiv Fondu v důsledku vývoje
cenových faktorů na finančních trzích, zejména úrokových sazeb, směnných kurzů, cen akcií,
dluhopisů, komodit a dalších finančních nástrojů.
Dluhopisy, resp. obdobné CP, tuzemské a zahraniční akcie, depozitní certifikáty a ostatní
nástroje peněžního trhu Fond aktuálně nevlastní z pohledu těchto druhů aktiv je tržní riziko
v současné době nulové.
Aktuálně je majetek Fondu tvořen převážně technologií na výrobu elektrické energie z
obnovitelných zdrojů, dále stavbami a pozemky. Nejvýznamnější kategorií majetku je
dlouhodobý hmotný majetek, jehož největší část tvoří movitý majetek a technologie sloužící
k výrobě elektrické energie.
Zbývající účetní hodnotu majetku tvoří převážně goodwill a ostatní aktiva, která se na celkové
účetní hodnotě majetku podílejí nevýznamně.



101


Generování výnosů Fondu není primárně závislé na kolísání cen jednotlivých kategorií
majetku. Výnosy Fondu jsou stanoveny primárně dotačními podmínkami k jednotlivým
energetickým zařízením, které ovlivňují jejich výnosnost.
Tržní riziko je Fondem posuzováno velmi detailně vždy i schvalování kaž transakce
Fondu.Fonsd při obhospodařování svého majetku dodržuje veškerá nařízení stanovená
Statutem.
a
Úrokové riziko
Představuje možnost nepříznivého dopadu změn úrokových sazeb na hodnotu portfolia, a to
jak prostřednictvím kolísání tržní ceny úročených nástrojů, tak prostřednictvím změny
diskontních sazeb aplikovaných při oceňování investic.
Fond je součástí systému „cash-poolingu“ spravovaného pro některé společnosti Skupiny
ČEZ Českou spořitelnou, a.s. Kreditní úroková sazba je stanovena jako O/N PRIBOR – 1,4 % p.a.
a debetní úroková sazba je stanovena jako O/N PRIBOR +0,55 % p.a. Fond se po tšinu roku
nachází v kreditní pozici a pouze ve výjimečných případech (výplata dividendy) se krátkodobě
může dostat do debetu.
Fond je dále vystaven riziku z pohledu změn úrokových sazeb u leasingu, tedy pronájmu
majetku za účelem realizace podnikatelské činnosti Fondu. Vzhledem k tomu, že majetek,
který Fond v pronájmu (leasingu) představuje jednotky procent celkového majetku Fondu,
je toto riziko zanedbatelné.
Riziko vzhledem k povaze Fondu hodnotíme jako nízké.
Úrokově citlivá aktiva

Fond nemá žádná úrokově citlivá pasiva k 31. 12. 2025 ani k 31. 12. 2024.

Do 3 měs.
3 měs. – 1
rok
1 rok -5
let
Nad 5 let
Nespecifikováno
K
31. 12. 2025
Pohledávky
z cashpoolingu
2 923 898




2 923 898
Ostatní aktiva




704

704
Aktiva celkem
2 923 898


704

2 924 602

Do 3 měs.
3 měs. – 1
rok
1 rok -5 let
Nad 5 let
Nespecifikováno
K
31. 12. 2024
Pohledávky
z cashpoolingu
2 977 287




2 977 287
Ostatní aktiva




704

704
Aktiva celkem
2 977 287


704

2 977 991
b
Riziko koncentrace
Geografické koncentrace: Pokud společnost investuje nebo provozuje většinu svých aktiv v
jediné geografické oblasti a tato oblast čelí hospodářským nebo politickým problémům
(například přírodní katastrofy, ekonomická krize, politická nestabilita), může se stát, že utrpí
významné ztráty.



102


Fond vlastní aktiva pouze v České republice a je tak vystaven vyšší míře rizika geografické
koncentrace, aktiva jsou ak rozprostřena po celé republice a celkově tak riziko hodnotíme
jako střední.
Odvětvové koncentrace: Investice do jednoho konkrétního odvětví nebo sektoru může být
rizikové, pokud se toto odvětví dostane do problémů (například pokles poptávky po
produktech či službách daného sektoru).
Většina tržeb Fondu je přímo závislá na energetickém sektoru a je do malé míry závislá také
na ceně silové elektřiny.
S ohledem na nezastupitelnou roli elektrické energie pro moderní společnost a regulované
výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů (povinný výkup) toto riziko hodnotíme jako
nízké.
Koncentrace v portfoliu: Investoři by li dbát na rozmanitost svého portfolia, aby
minimalizovali riziko. Pokud mají většinu svých investic koncentrovaných do jedné akcie,
aktiva nebo třídy aktiv, jsou více zranitelní v případě významného poklesu hodnoty těchto
aktiv.
Fond má v portfoliu zastoupeny elektrárny fotovoltaické, vodní a v malé míře také větrné. Díky
této diverzifikace napříč technologiemi hodnotíme riziko koncentrace v portfoliu jako nízké.
Koncentrace v klientech nebo dodavatelích: Pro podniky může být rizikové, pokud jsou příliš
závislé na jediném velkém klientovi nebo dodavateli. Ztráta takového klienta nebo dodavatele
by mohla vážně ovlivnit jejich finanční stabilitu.
V otázce klientů i dodavatelů Fond úzce spolupracuje se společnostmi ze Skupiny ČEZ. Ke
snížení tohoto rizika přispívá fakt, že Fond do těchto smluvních vztahů promítá veškeré
zákonné povinnosti a oplývá tak potřebou míru kontroly.
Riziko koncentrace v klientech a dodavatelích hodnotíme jako střední.
c
Riziko spojené s investicemi do akcií, podílů, resp. jiných forem účastí na obchodních
společnostech
Dle investiční strategie může Fond nabývat akcie, podíly, resp. jiné formy účasti na
obchodních společnostech, které:
- se zaměřují na výrobu elektrické energie či tepla, zejména z tzv. obnovitelných zdrojů či
za pomoci kogenerace (společná výroba elektrické energie a tepla);
- vlastní akcie, podíly, resp. jiné formy účasti na obchodních společnostech zaměřujících
se na výrobu elektrické energie či tepla, zejména z tzv. obnovitelných zdrojů či za
pomoci kogenerace (společná výroba elektrické energie a tepla);
- vlastní nemovité věci.
Tyto obchodní společnosti mohou mít také charakter dočasných účelových společností
zřízených za účelem možnosti získání bankovního nebo mimobankovního financování a
diverzifikaci rizik, včetně možnosti Fondu uskutečnit:
- proces přeměny, v níž budou Emitent a obchodní společnost zúčastněnými
společnostmi, a to v souladu s příslušnými právními předpisy;
- převzetí jmění obchodní společnosti, kdy účast Emitenta představuje 100% podíl na
základním kapitálu obchodní společnosti.

Za předpokladu, že v majetku Fondu bude účast v takovéto obchodní společnosti
představující 100% podíl na základním kapitálu, pak na základě rozhodnutí valné hromady
Fondu může dojít k jejímu zrušení a k převodu jmění do majetku Fondu.



103


V důsledku podnikatelského rizika může dojít k poklesu trž ceny podílů v obchodní
společnosti či k úplnému znehodnoce(úpadku) obchodní společnosti, resp. nemožnosti
prodeje podílu v obchodní společnosti.
Aktuálně Fond nevlastní žádné podíly v obchodních společnostech.
Riziko spojené s investicemi do účastí v obchodních společnostech hodnotíme jako nízké.
d
Měnové riziko
Spočívá v možnosti nepříznivého dopadu změn směnných kurmezi domácí měnou Fondu
a měnami, ve kterých jsou denominovány jeho investice či závazky. Kolísání kurzů může
ovlivnit jak tržní hodnotu aktiv, tak výnosy z nich plynoucí, a tím i celkovou výkonnost Fondu.
Veškeré položky aktiv a pasiv ve finančních výkazech společnosti jsou aktuálně
denominované pouze v českých korunách. Vzhledem k této struktuře aktiv a pasiv Fond není
aktuálně vystaven měnovému riziku.
Měnové riziko může vzniknout v okamžiku budoucích investic, u kterých Fond předpokládá,
že mohou být realizovány kromě CZK částečně i v EUR.
Měnové riziko hodnotíme jako nízké.
e
Komoditní riziko
Riziko změny hodnoty portfolia v důsledku kolísání cen komodit.
Na nákladové straně hodnotí Fond komoditní riziko jako nízké s tím, že se může projevit
především zprostředkovaně v ceně náhradních dílů a při modernizaci energetických zařízení.
Na výnosové straně je pro Fond relevantní komoditou silová elektřina. Fond toto komoditní
riziko hodnotí jako nízké s ohledem na skutečnost, že převážná většina tržeb Fondu je
realizována prostřednictvím provozní podpory a naplno se projevu jen u některých elektráren.
Výhledově, s koncem provozní podpory, však Fond předpokládá, že komoditní riziko nabude
na významu.
2
Kreditní rizika

Představují riziko finanční ztráty v důsledku selhání protistrany splnit své závazky a projevuje
se především rizikem nesplacení jistiny nebo úroků.
Fond v souladu se svým statutem může přijímat a poskytovat krátkodobé úvěry v rámci cash-
poolingu společnostem ve Skupině ČEZ. Cílem zapojení Fondu do struktury cash-poolingu je
optimalizovat úrokové zatížení. Pohledávky Fondu jsou převážně za společnostmi Skupiny
ČEZ.
a
Riziko vypořádání
Riziko zmařetransakce s majetkem Fondu v sledku neschopnosti protistrany obchodu
dostát svým závazkům a dodat předmětné aktivum nebo zaplatit ve sjednaném termínu.
Riziko vypořádání je posuzováno i schvalování každé transakce Fondu (obchodní a
živnostenský rejstřík, insolvenční rejstřík, compliance check).
Riziko vypořádání, vzhledem k transakčhistorii Fondu a povaze majetku hodnotíme jako
nízké.






104


b
Riziko ztráty majetku svěřeného do úschovy (nebo jiného opatrování)
Riziko ztráty majetku svěřeného do úschovy (nebo jiného opatrování) může být zapříčiněno
zejména insolventností, nedbalostním nebo úmyslným jednáním osoby, která v úschově
nebo v jiném opatrování majetek Fondu.
Riziko ztráty majetku svěřeného do úschovy hodnotíme jako nízké, protože Fond neměl
v úschově žádný majetek.
3
Operační rizika

Obě společnosti, které provozují energetická zařízení v majetku Fondu (ČEZ, a. s. a ČEZ
Obnovitelné zdroje, s.r.o.) jsou členy koncernu ČEZ, byly založeny podle českého práva a řídí
se českými právními předpisy, zejména ZOK. Regulačním statusem uvedených společností je
status standardní obchodní společnosti, obě společnost provádějí svoji podnikatelskou
činnost na základě živnostenských oprávnění a le na základě licencí na výrobu elektřiny
vydanými Energetickým regulačního úřadem. Obě uvedené obchodní společnosti mají
zkušenosti s provozováním energetických zařízení tohoto typu.
a
Riziko outsourcingu
Riziko, že Fond nesplní některé s povinnosti v důsledku toho, že část svých činností
outsourcuje.
Finanční služby a interní audit
Poskytovatelem služeb je ČEZ, a. s. a jedná se o služby interního auditu a další finanční služby,
které nesplňují podmínky Pověřejiného, definovaných ve čl. 1.3 vnitřního předpisu Interní
pravidla pro pověření jiného (pověřeného dodavatele) např. metodické řízení financí,
finanční reporting, zabezpečení bezhotovostního platebního styku a administrace
cashpoolingu, umisťování volných prostředků, zajištění financování, zabezpečení pojištění,
ostatní poskytované finanční služby, finanční konzultační služby.
Administrátor
Dne 26. 2. 2019 uzavřel Fond se společností Amista (AMISTA investiční společnost, a.s.)
smlouvu o administraci, společnost Amista se tak stala administrátorem Fondu. Na základě
této smlouvy přešla povinnost provádění činností, které jsou součástí administrace
investičních fondů, mimo jiné vedení účetnictví a plnění povinnosti vztahující se k daním,
poplatkům nebo jiným obdobným peněžitým plněním, na společnost AMISTA investiční
společnost, a.s. Současně byla 26. 2. 2019 podepsána smlouva o spolupráci při
obhospodařování. V souladu s § 59 zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech
investičních fondech ve znění pozdějších předpisů uzavřel fond dne 30. 7. 2019 Prováděcí
smlouvu ke Smlouvě o administraci.
Oceňování majetku a dluhů bylo dále postoupeno na společnost KPMG Česká republika, s.r.o.,
která je znaleckým ústavem v oboru ekonomika podle rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti
České republiky.
Vedení účetnictví bylo dále postoupeno na společnost WTS Alfery s.r.o.
Poskytování služeb souvisejících s provozem energetických zařízení, zajištění procesních
činností (služby převedené na externí dodavatele, které nesplňují podmínky Pověření jiného
definovaných ve čl. 1.3 vnitřního předpisu Interní pravidla pro pověření jiného (pověřeného
dodavatele).
ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o., IČ: 259 38 924, se sídlem Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 00
(dříve Křižíkova 788, 500 03 Hradec Králové)



105


ČEZ, a. s., IČO 452 74 649, Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ: 140 53

ČEZ, a. s. a ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o. jsou poskytovateli služeb souvisejících s
provozováním energetických zařízení, číse rozumí zejména součinnost při plánování a
vyhodnocování provozu, zajištění administrativní agendy včetně zajištění úplné kontraktace
smluvních vztahů v souvislosti s provozováním, opravami, údržbou a investicemi do
energetických zařízení, komunikace s orgány státní správy a samosprávy.
Riziko outsourcingu hodnotíme, vzhledem k dlouhodobě kvalitní spolupráci se všemi
uvedenými dodavateli, jako nízké.
b
Riziko střetu zájmů
Vzhledem k tomu, že Fond některé činnosti související s obhospodařováním a/nebo
administrací Fondu pověřuje na třetí osobu, tak nemůže zcela vyloučit riziko vzniku střetu
zájmů. Jedním z hlavních důvodů je velmi omezený počet odborných subjektů poskytujících
tyto služby fondům kvalifikovaných investorů. Pro omezení vzniku tohoto rizika Emitent
zavedeny interní postupy upravené ve vnitřních předpisech.
Riziko vzniku středu zájmů hodnotíme, vzhledem k zavedeným kontrolním mechanismům a
pravidelným kontrolám interního auditu, jako nízké.
c
Riziko nedostatečné likvidity
Riziko ztráty schopnosti dostát finančním závazkům v době, kdy se stanou splatnými, včetně
rizika, že majetkovou hodnotu v majetku Fondu nebude možné prodat, nebo kompenzovat s
omezenými náklady a v přiměřeně krátké době.
Riziko nedostatečné likvidity, vzhledem k výši vlastního kapitálu, predikovatelným peněžním
tokům a investičnímu profilu, hodnotíme jako nízké.
Zbytková doba platnosti





Do 3 měs.
3měs. –
1 rok
1 rok -5
let
Nad 5 let
Nespecifi
kováno
K 31. 12. 2025
Peněžní prostředky a
peněžní ekvivalenty
5 019




5 019
Pohledávky z
cashpoolingu
2 923 893




2 923 893
Ostatní pohledávky
364 109


704

364 813
Ostatní dlouhodobé
závazky



-704

-704
Obchodní a jiné závazky
-276 178




-276 178
Ostatní závazky
-89 306




-89 306
GAP
3 148 917
0
0
0
0
3 148 917
Kumulovaný GAP
2 927 537
2 927 537
2 927 537
2 927 537
2 927 537
2 927 537



106




Do 3 měs.
3měs. – 1
rok
1 rok -5 let
Nad 5 let
Nespecifik
ováno
K
31. 12. 2024
Peněžní prostředky
a peněžní ekvivalenty
5 004




5 004
Pohledávky z
cashpoolingu
2 977 287




2 977 287
Ostatní pohledávky
280 123


704

280 827
Ostatní dlouhodobé
závazky



-704

-704
Obchodní a jiné
závazky
-11 790




-11 790
Ostatní závazky
-101 707




-101 707
GAP
3 148 917
0
0
0
0
3 148 917
Kumulovaný GAP
3 148 917
3 148 917
3 148 917
3 148 917
3 148 917
3 148 917
d
Riziko nepřesně stanovené hodnoty majetku a dlu
Riziko, že aktiva nebo závazky Fondu nebudou oceňovány správně, c může vést k
chybnému stanovení čisté hodnoty aktiv (NAV), nesprávným investičním rozhodnutím,
nerovnému zacházení s investory a v krajním případě k regulatorním nebo právním
důsledkům.
K 31. 12. 2025 znalec vypracoval ocenění za použití čtmetod, a to metody nákladové pro
stanovení hodnoty jednotlivých majetkových položek stálých aktiv, zejména budov, staveb a
technologií. Tato metoda vychází z předpokladu vynaložení nákladů na znovupořízení aktiva
ve stejné kvalitě a technickém stavu jako aktivum oceňované.
Metody diskontovaných peněžních toků, která byla použita pro výpočet hodnot výnosového
potenciálu jednotlivých energetických zařízení („EZ“). Hodnoty tohoto potenciálu byly
následně použity pro korekci hodnot jednotlivých položek dlouhodobého majetku dle
jednotlivých EZ, pokud čistá hodnota majetku v jednotlivých EZ převyšovala hodnotu jeho
výnosového potenciálu.
Porovnávací metody, která byla použita pro ocenění pozemků.
Metody účetních cen, zejména pro položky pracovního kapitálu a dluhů (závazků).
Vzhledem k tomu, že ekonomicky aktiva fungují podle jednotlivých provozních jednotek
(elektráren), byla za každou tuto jednotku zpracována ve znaleckém posudku dy
samostatná analýza metodou diskontovaných peněžních toků. V případě, kdy ocenění
souboru alokovaných aktiv a pasiv jednotlivé elektrárny reprodukčně-nákladovou metodou
navýšené o přiřaditelnou část goodwill bylo vyšší než ocenění metodou diskontovaných
peněžních toků, byla snížená hodnota goodwill a v případě, že došlo k úplnému odpisu
přiřaditelné části goodwill (resp. v případě, kdy měl nulovou zůstatkovou hodnotu) použila se
hodnota ocenění získaná metodou diskontovaných peněžních toků. Pokud však tato hodnota
po odečtení hodnoty pozemků, které snižovány nebyly, byla záporná, činila výše srážky na
případné ekonomické nevyužití příslušného dlouhodobého aktiva maximálně jeho
zůstatkovou hodnotu.
Znalecké ocenění je vždy odhadem hodnoty majetku a dluhů (jde o aproximaci reál
hodnoty), přičemž skutečná reálná hodnota se může lišit, a to v důsledku zvolení nevhod
metody ocenění nebo v důsledku budoucího vývoje hodnoty jednotlivých aktiv.
Riziko fond hodnotí jako nízké.



107


e
Riziko technologické
Riziko představuje možnou nefunkčnost technologie, její zastarání,
nekonkurenceschopnost, resp. nedosažení očekávaných technických parametrů, v jejic
důsledku bude zařízení provozováno neefektivně tj. při nižších než očekávaných výnosech a
při vyšších než očekávaných nákladech.
Toto riziko bylo významné v době, kdy obnovitelné zdroje procházely rychlým
technologickým vojem, jednotlivé výrobní technologie nebyly v dobách svého vzniku
dlouhodobě provozně testovány. Rizikem pak byla volba nevhodného nebo neperspektivního
technického řešení, které v dlouhodobém provozu mohlo vykazovat výrobní a technické
parametry odlišné od parametrů projektových, na kterých byla kalkulována návratnost
investičního projektu. Rizikem mohla být nižší úroveň nebo kvalita produkce, případně vyšší
provozní náklady. Tímto rizikem si postupně prošly všechny technologie využívající energii z
vody, větru i slunce.
V současné době jsou technologie využívané k výrobě energií z obnovitelných zdrojů již
prověřené dlouhodobým provozem (desítky i více let), provozní parametry běžně dosahují
parametrů projektovaných.
Fond vlastní EZ typu FVE, MVE a VTE. Jednotlivé typy EZ používají prověřenou technologii s
nízkou mírou rizika. Technologická rizika jednotlivých typů EZ jsou popsána samostatně dále.
FVE
Technologické riziko FVE vyplývá z velkého množství komponent: konstrukce, FV panely, NN
kabeláž, měniče, VN kabeláž, transformátory, VN spínací prvky, VN/VN transformátory,
VN/VVN spínací prvky, SKŘ, STO. Zvýšenou kontrolu si vyžádaly konstrukce a FV panely.
Výměna střídačů bude provedena pouze v případě jejich nefunkčnosti nebo pro vytvoření
náhradních dílů střídačů (výměna v počtu jednotek kusů). Pro zabránění dodatečným
ztrátám na výrobě je na skladě u provozovatele k dispozici několik náhradních střídačů a
transformátorů NN/VN. měna poškozených panelů je dle stávajícího stanoviska Emožná
při dodržení instalovaného výkonu elektrárny dle licence a je brána jako běžná údržba
zařízení, za předpokladu, že v důsledku údržby nedojde ke zvýšení technologické úrovně
dané výrobny na úroveň srovnatelnou s nově budovanými FVE. Provozovatel aplikuje
konzervativní přístupy, a proto se riziko významným způsobem neprojevilo.
Riziko hodnotíme jako nízké.
MVE
Většina elektráren je po rekonstrukci provedené v období 2004-2011 a je proto zajištěna jejich
dlouhodobá provozuschopnost bez dalšího významnějšího rizika.
Riziko hodnotíme jako nízké.
VTE
V případě VTE Janov existuje riziko z pohledu jediného výrobce a dodavatele použité
technologie, společnosti Wikov MGI a.s. jedná se o technologický unikát a v případě selhání
výrobce by muselo dojít na zajištění dodávek subdodavateli, což by mohlo být ekonomicky
méně výhodné.
Došlo k posílení skladu náhradních dílů a v současné době neevidujeme projevy zvýšeného
technologického rizika.
Jednání o nastaveservisních podmínek se společností Siemens Gamesa se v případě VTE
Věžnice protahují, a proto byly do běžné údržby zapojeny firmy Famur Gearo a Hawk.



108


V případě selhání kritických komponent nepokrytých servisní smlouvou bude situace řešena
s firmou Siemens Gamesa, hrozí však prodlení z důvodu nedostupnosti náhradních dílů u
dodavatele a také významné navýšení nákladů.
Riziko hodnotíme jako střední.
f
Riziko stavebních vad
Riziko finanční ztráty vyplývající z technických nedostatků, konstrukčních chyb či použití
nevhodných materiálů u nemovitostí v portfoliu Fondu. Tyto vady mohou vést k dodatečným
nákladům na opravy, prodloužením doby výstavby či omezení užitné hodnoty nemovitosti,
což negativně ovlivňuje je tržní cenu a výnosnost.
FVE
Riziko stavebních vad FVE vyplývá z velkého množství konstrukcí. Stabilita geometrie
konstrukcí je dána jejich návrhem, výrobou, realizací a údržbou. Pro každou FVE je zpracován
konkrétní stní provozní předpis, který definuje aktivity údržby. Ve sledovaném období se
neprojevily žádné významné stavební vady FVE.
Riziko hodnotíme jako nízké.
MVE
Riziko stavebních vad MVE vyplývá z provedení vodních elektráren, kdy stavební část
odpovídá specifickým podmínkám dané lokality. Stavební část dále podléhá požadavkům na
umístění části technologické tak, aby byla zajištěna bezpečnost a spolehlivost provozu.
Kvalitativní parametry vyžadované po dodavateli technologie a kontrola stavební části před
uvedením MVE do provozu snižují riziko stavebních vad na minimum.
Ve sledovaném období se neprojevily žádné významné stavební vady na MVE.
Riziko hodnotíme jako nízké.
VTE
Riziko stavebních vad VTE vyplývá z provedení větrných elektráren, masivní betonový
vyztužený základ a tubus s gondolou a vrtulí. Kvalitativní parametry vyžadované po
dodavateli technologie a kontrola stavební části ed uvedením do provozu snižují riziko
stavebních vad na minimum.
Ve sledovaném období se neprojevily žádné významné stavební vady na VTE.
Riziko hodnotíme jako nízké.
g
ICT a operační rizika dle DORA
Riziko finančních či reputačních ztrát v důsledku selhání informačních a komunikačních
technologií, kybernetických útoků, lidských chyb, nedostatečně nastavených procesů nebo
narušení kontinuity provozu.

ICT služby Fondu poskytuje společnost ČEZ ICT Services, a. s., společnost ze Skupiny ČEZ,
která poskytuje ICT služby většině subjektů Skupiny, a to včetně společností provozujících
kritickou infrastrukturu ČR.

a. Nesoulad s DORA požadavky představuje riziko, že Fond neimplementuje nebo
neudržuje procesy a kontrolní mechanismy požadované nařízením DORA,
zejména v oblasti řízení ICT rizik, správy třetích stran, incident managementu,
testování digitální odolnosti a reportingu. Tento nesoulad může vést k
regulatorním sankcím, omezení činnosti, zvýšeným kladům na náprav



109


opatření a významnému reputačnímu poškození Fondu vůči investorům i
dozorovým orgánům.

Smluvní dokumentace byla před uzavřením podrobena GAP analýze za účelem zjištění, zda
obsahuje veškeré náležitosti dle požadavku regulace DORA. GAP analýza neodhalila žádná
podstatné neošetřené body, a proto právní riziko ve vztahu k uzavření smlouvy s ČEZ ICTS
hodnotíme jako nízké.

b. Neoprávněný přístup k systémům riziko, že interní nebo externí aktér získá bez
povolení přístup k ICT systémům Fondu nebo jeho poskytovatelů služeb, což
může vést k manipulaci s daty, úniku informací, narušení integrity procesů či k
přímým finančním ztrátám. Důsledkem je rovněž regulator odpovědnost a
reputační újma.

ČEZ ICTS dodržuje aktuální standardy ve vztahu k ochraně systémů a dat před
neoprávněným přístupem. Přístupy jsou určeny AD (active directory) skupinou, kterou si řídí
sám Fond. Riziko hodnotíme jako nízké.

c. Únik citlivých dat riziko neautorizovaného zpřístupnění, zveřejnění nebo ztráty
důvěrných dat o investorech, transakcích či interních procesech Fondu. Únik dat
může vést k porušení právních předpisů (např. GDPR), finančním ztrátám a
zásadnímu narušení důvěry investorů.

ČEZ ICTS dodržuje aktuální standardy ve vztahu k ochraně systémů a dat před
neoprávněným přístupem a přístupy k jednotlivým složkám jsou řízeny pomocí active
directory. Nad uživatelskými stanicemi a systémy je nastaven provozní a bezpečnostní
dohled. Dodavatel provozuje na perimetru DLP (Data Loss Protection) aplikaci pro detekci a
zamezení úniku dat. Riziko hodnotíme jako nízké.

d. Ransomware a útoky na dostupnost riziko, že škodlivý software nebo
kybernetický útok zablokuje přístup k systémům nebo datům Fondu (např.
šifrování, DDoS útok), čímž znemožní plynulé provádění investičních a
administrativních činností. Důsledkem jsou provozní ztráty, zpoždě při
oceňování NAV a reputační poškození.

ČEZ ICTS standartně poskytuje ochranu před útoky, škodlivým kódem i volumetrickými útoky
např. ochranou před DDoS útoky, EDR/XDR ochranou, Firewally, atd. Riziko hodnotíme jako
nízké.

e. Závislost na poskytovatelích ICT služeb riziko vyplývající z vysoké koncentrace
nebo nedostatečné kontroly nad externími ICT poskytovateli, jejichž služby jsou
pro činnost Fondu kritické. Selhání v řízení těchto vztahů může ohrozit kontinuitu
činností i regulatorní soulad.

Vzhledem k tomu, že Fond využívá pouze základní HW a SW, kancelářské aplikace od
společnosti Microsoft a základní datové připojení je riziko závislosti na poskytovateli IKT
služeb nízké.

f. Selhání, případně dlouhodobý výpadek poskytovatele riziko, že poskytovatel
ICT nebo administrativních služeb nebude schopen dlouhodobě plnit své
závazky, z důvodu technické závady, finančních problémů či
kybernetického útoku. To může vést k narušení klíčových činností Fondu,
opožděným výpočtům NAV a neschopnosti plnit požadavky investorů i
regulátora.

Vzhledem k tomu, že Fond využívá pouze základní HW a SW, kancelářské aplikace od
společnosti Microsoft je v případě výpadku dodavatele velmi rychle schopen přejít na



110


alternativní řešení, případně rychle vybrat náhradního dodavatele. Riziko hodnotíme jako
nízké.

g. Nedostatečné zálohování a obnova riziko nedostatečně nastavených nebo
nefunkčních procesů zálohování a obnovy dat, které může vést ke ztrátě nebo
nevratnému poškození kritických informací. Následkem je neschopnost Fondu
zajistit provozní kontinuitu a splnit povinnosti vůči investorům.

ČEZ ICTS v rámci tenantu M365, který fond primárně využívá, nasmlouvány následující
způsoby zálohování:
Základní ochrana
Microsoft 365 Backup
Koš (Recycle Bin) uchovávání po omezenou dobu (standardně 30–93 dní).
Rezidence dat: Data jsou uložena v konkrétním regionu Evropa, 2 místa), který byl zvolen při
zřízení tenanta.
Zálohování disku U:/ denně, 6 po sobě jdoucích záloh ve vlastním datovém centru. Riziko
hodnotíme jako nízké.

h. Neschopnost včas detekovat a nahlásit ICT incident riziko, že Fond nebo jeho
poskytovatelé služeb nejsou schopni rychle identifikovat, vyhodnotit a nahlásit
ICT incident v souladu s požadavky DORA a regulatorních orgánů. To může mít za
následek zpoždění nápravy, vyšší dopady incidentu a právní odpovědnost.

Vzhledem k tomu, že byl proces identifikace a nahlášení ICT incidentu na kontaktní osoby za
Fond nastaven a prověřen ještě před uzavřením samotného smluvního vztahu v rámci
předchozího smluvního uspořádání a vzhledem k tomu, že proces považujeme za funkční,
hodnotíme riziko jako nízké.

i. Chybějící krizová komunikace riziko, že při ICT incidentu ne nastavena
efektivní vnitřní a vnější komunikace, což ztěžuje řeše situace, zvyšuje její
dopady a poškozuje důvěru investorů, partnerů i regulátorů.

V případě vzniku ICT incidentu zahájí řešitelská skupina na úrovni poskytovatele služeb,
útvaru IKB a dotčených společností řešení tento incidentu. Riziko toho, že nebude nastavena
efektivní komunikace, hodnotíme jako nízké.

j. Nedostatečné provádění testů riziko, že Fond neprovádí dostatečné testování
odolnosti ICT systémů (např. penetrační testy, DRP testy, scénáře krizového
řízení), což vede k nepřipravenosti na skutečný incident a neschopnosti doložit
soulad s požadavky DORA.

Testování odolnosti a nastavení kontinuity je řízeno interní dokumentací ve skupině ČEZ a.s.
Poskytovaná služba je podrobena revizi jednou ročně a prověřována cvičením a prověřením
plánů jednou za 3 roky. Riziko hodnotíme jako nízké.

k. Reputační riziko ICT incidentů riziko poškození důvěry investorů, partnerů a
veřejnosti v důsledku ICT incidentů, nesouladu s regulací nebo nedostatečného
zvládnutí krizových situací. Narušení reputace může mít dlouhodobé dopady na
schopnost Fondu přitahovat a udržet investory.

Jednotlivé incidenty mohou mít vliv na reputaci Fondu, potažmo na celou Skupinu ČEZ. S
ohledem na skutečnost, že se jedná o poskytovatele IKT služeb ze Skupiny ČEZ, považujeme
za nezpochybnitelné, že společnost ČEZ ICTS bude hájit dobré jméno Skupiny ČEZ.
Reputační riziko ve vztahu ke smluvnímu vztahu s ČEZ ICTS tak hodnotíme jako nízké.





111


4
Podnikatelská rizika
a
Přírodní riziko
Fond vlastní aktiva, jejichž výnosnost je přímo ovlivněna přírodními podmínkami. Dodávka FVE
závisí na co nejvyšší intenzitě slunečního osvitu, MVE na optimálním průtoku vody, VTE na
optimálních větrných podmínkách.
Dodávka celého portfolia EZ byla ve sledovaném období nad plánovanou hodnotou. Za
sledované období byla dodávka na úrovni 108 % oproti plánu.
Citlivost tržeb Fondu na přírodní podmínky je, vzhledem k diverzifikaci mezi několik
technologií (FVE, MVE, VTE) a poměrstabilnímu osvitu za celý rok na území ČR, poměrně
nízká. Vliv extrémně příznivého, případně extrémně nepříznivého počasí na tržby Fondu se
pohybuje přibližně kolem 10 % v rámci jednoho roku.
Riziko s ohledem na nízkou citlivost hodnotíme jako nízké.
b
Regulatorní riziko
Spočívá v možnosti finančních ztrát nebo omezení činnosti Fondu v důsledku změn právních
předpisů, regulatorních požadavků či výkladové praxe dozorových orgánů. Takové změny
mohou mít dopad na investiční strategii, povolené typy investic, výnosy, daňové zatížení
nebo administrativní procesy Fondu.
V roce 2021 v platnost vstoupila novela zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích
energie, která upravuje výši solárního odvodu (+10 p. b. pro FVE 2009 a 2010) a stanovuje
podmínky šetření přiměřenosti poskytnuté podpory prostřednictvím stanovení vnitřního
výnosového procenta IRR, tj. tzv. překompenzace OZE aktiv. Výsledkem sektorového
šetření IRR (Odbor elektroenergetiky a teplárenství Ministerstva průmyslu a obchodu) mimo
jiné bylo, že sektory FVE 2009 a 2010 překompenzované nejsou.
V souvislosti s podmínkami šetření přiměřenosti podal ČOZ jako výrobce elektřiny ve FVE
Ralsko a FVE Žabčice v roce 2022 žádosti o stanovení maximálního množství elektřiny
vyrobené po 1.1.2022, za kterou se platí solární odvod, neboť IRR u uvedených výroben
dosáhlo podlimitní hodnoty, řízení nejsou dosud ukončena.
Riziko negativních finančních dopadů v souvislosti s historickou nestabilitou regulatorního
prostředí v oblasti podpory OZE lze hodnotit jako střední.
Riziko negativních finančních dopadů v souvislosti s přijetím novely lex OZE III ve spojení
s historickou nestabilitou regulatorního prostředí v oblasti podpory OZE lze hodnotit jako
vysoké.
c
Riziko zrušení fondu
Fond může být zrušen vedle důvodů stanovených v obecně závazných právních předpisech i
z důvodů stanovených v ZISIF pro investiční fondy kvalifikovaných investorů s právní
osobností.
Fond může být ze zákonem stanovených důvodů zrušen, a to zejména z důvodu:
- rozhodnutím o přeměně;
- odnětím povolení k činnosti, např. v případě, jestliže do 12 měsíců ode dne vzniku
nedosáhne fondový kapitál alespoň částky odpovídající 1 250 000 EUR;
- žádostí o odnětí povolení.
ČNB rovněž odejme povolení k činnosti, jestliže bylo vydáno rozhodnutí o jeho úpadku.



112


Aktuálně nebylo vydáno rozhodnutí o odnětí povolení činnosti Fondu, o jeho úpadku, nebyl
zamítnut insolvenční návrh a nebylo odejmuto povolení k činnosti obhospodařovatele Fondu.
Emitent dosáhl v zákonné lhůtě objemu fondového kapitálu vyššího než 1 250 000 EUR.
Riziko hodnotíme jako nízké.
d
Riziko právních vad
Riziko, že hodnota majetku Fondu se může snížit v důsledku právních vad majetkových
hodnot nabytých do majetku Fondu, tedy například v důsledku existence zástavního práva
třetí osoby, věcného břemene, nájemního či pachtovního vztahu, resp. předkupního práva..
Riziko nesprávného vyhodnocení okamžiku uvedení fotovoltaických elektráren do provozu se
týká plnění podmínek pro udělení licence a váže se k době výstavby fotovoltaických
elektráren a jejich uvádění do provozu. Většina správních, resp. soudních řízení vedených
v této věci provozovatelem dotčených fotovoltaických elektráren (FVE Žabčice, FVE
Bežerovice, FVE Chýnov, FVE Vranovská Ves) již byla ukončena, řízení dosud neukončená jsou
uvedena níže.
FVE Čekanice
Ve věci uvedeFVE Čekanice do provozu Energetický regulační úřad („ERÚ“) z moci úřed
rozhodnutím v věru 2019 nařídil obnovu řízení o žádosti ČOZ ze dne 1. 12. 2009, o změně
rozhodnutí o udělení licence, změna č. 012, a to ve vztahu k FVE Čekanice. Dne 15. 10. 2020
vydal ERÚ v obnoveném řízení nové rozhodnutí o udělení licenčního oprávnění pro FVE
Čekanice s účinky ode dne právní moci tohoto rozhodnutí (výrok I.) a současně zrušil původní
rozhodnutí o udělelicenčního oprávnění pro FVE Čekanice se zpětnými účinky k 30. 12. 2009
(výrok II.). Výrok I. rozhodnutí ERÚ nabyl právní moci ke dni 10. 11. 2020 (právní moc vyznačena
dne 17. 5. 2021) a na FVE Čekanice byla v květnu 2021 obnovena výroba elektrické energie bez
podpory OZE za cenu silové elektřiny. Proti výroku II. rozhodnutí ERÚ podala ČOZ, jakožto
předchozí provozovatel FVE Čekanice v předmětném období, dne 31. 8. 2022 jako mimořádný
opravný prostředek správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Rozsudkem Krajského soudu
v Brně ze dne 28. 5. 2025 byla žaloba zamítnuta, proti tomuto rozhodnutí podala ČOZ kasační
stížnost, která byla Nejvyšším správním soudem zamítnuta. V důsledku zamítnutí kasační
stížnosti je potvrzeno rozhodnutí Rady ERÚ, kterým bylo zrušeno licenční oprávnění pro FVE
Čekanice zpětně ke dni 30.12.2009. Ve spolupráci s advokátní kanceláří DBK Partners, která
ČOZ od počátku v daném sporu zastupuje, byl vypracován přehled možných variant dalšího
postupu s cílem minimalizace nepříznivých dopadů uvedeného rozhodnutí včetně dopadů
finančních.
Fond proto v souvislosti se zrušením licenčního oprávnění pro FVE Čekanice vytvořil v
minulých účetních obdobích účetní rezervu, která byla k 31. 12. 2025 vyčíslena na částku 228
124 tis. (31. 12. 2024: 338 145 tis. Kč) s tím, že ČOZ jakožto provozovatel elektrárny FVE
Čekanice v době 2009–2021 nese část rizik. Rozdělení rezervy odpovídá dohodě mezi
společností Fondem, jakožto vlastníkem elektrárny, a ČOZ o rozdělení souvisejících rizik a
případných nákladů. Rezerva ve výši 228 124 tis. je vytvořena tak, aby dostatečně
pokrývala předpokládaná rizika související s možnými dopady situace uvedenými výše
týkajícími se Fondu.
FVE Čekanice od roku 2020 generuje výnosy ve výši toliko ceny za silovou elektrickou energii,
což vedlo ke snížení hodnoty ocenění této elektrárny.






114


Zpráva auditora














Deloitte označuje jednu či více společností globální sítě členských společností Deloitte Touche Tohmatsu Limited (DTTL) a jejich dceřiné a přidružené
subjekty (souhrnně „organizace Deloitte“). Společnost DTTL (rovněž označovaná jako „Deloitte Global“) a ka
ždá z jejích členských společností a jejich
přidružených subjektů je samostatným a nezávislým právním subjektem, který není oprávněn zavazovat nebo přijímat závazky za j
inou z těchto členských
společností a jejich přidružených subjektů ve vztahu k třetím s
tranám. Společnost DTTL a každá členská společnost a přidružený subjekt nese odpovědnost
pouze za své vlastní jednání či pochybení, nikoli za jednání či pochybení jiných členských společností či přidružených subjek
tů. Společnost DTTL služby
klientům neposkytuje. Více informací najdete na adrese www.deloitte.com/about.
731142B83D326D476D0198B2E66D9348
ZPRÁVA NEZÁVISLÉHO AUDITORA
Pro akcionáře společnosti
ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.

Se sídlem: Duhová 1444/2, 140 53 Praha 4

ZPRÁVA O AUDITU ÚČETNÍ ZÁVĚRKY

Výrok auditora

Provedli jsme audit přiložené účetní závěrky společnosti ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s. (dále také „společnost“)
sestavené na základě účetních standardů IFRS ve znění přijatém Evropskou unií, která se skládá z výkazu finanční pozice
k 31. prosinci 2025, výkazu zisku a ztráty, výkazu o úplném výsledku, výkazu o změnách vlastního kapitálu a výkazu
o peněžních tocích za rok končící k tomuto datu a přílohy této účetní závěrky, včetně významných (materiálních) informací
o použitých účetních metodách.

Podle našeho názoru přiložená účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz finanční pozice společnosti
ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s. k 31. prosinci 2025 a její finanční výkonnosti a peněžních toků za rok končící k tomuto
datu v souladu s účetními standardy IFRS ve znění přijatém Evropskou unií.

Základ pro výrok

Audit jsme provedli v souladu se zákonem o auditorech, nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 537/2014
a standardy Komory auditorů České republiky pro audit, kterými jsou mezinárodní standardy pro audit (ISA), případně
doplněné a upravené souvisejícími aplikačními doložkami. Naše odpovědnost stanovená těmito předpisy je podrobněji
popsána v oddílu Odpovědnost auditora za audit účetní závěrky. V souladu se zákonem o auditorech a Etickým kodexem
přijatým Komorou auditorů České republiky, včetně jeho požadavků vztahujících se k auditům účetních závěrek subjektů
veřejného zájmu, jsme na společnosti nezávislí. Splnili jsme i další etické povinnosti vyplývající z uvedených předpisů.
Domníváme se, že důkazní informace, které jsme shromáždili, poskytují dostatečný a vhodný základ pro vyjádření našeho
výroku.

Hlavní záležitosti auditu

Hlavní záležitosti auditu jsou záležitosti, které byly podle našeho odborného úsudku při auditu účetní závěrky za běžné
období nejvýznamnější. Těmito záležitostmi jsme se zabývali v kontextu auditu účetní závěrky jako celku a v souvislosti
s utvářením názoru na tuto závěrku. Samostatný výrok k těmto záležitostem nevyjadřujeme.


Deloitte Audit s.r.o.
Churchill I

Italská 2581/67

120 00 Praha 2
- Vinohrady
Česká republika


Tel
.: +420 246 042 500
DeloitteCZ@deloitteCE.com

www.deloitte.cz


zapsána Městským soudem

v Praze, oddíl C, vložka 24349

IČO: 49620592

DIČ: CZ49620592





731142B83D326D476D0198B2E66D9348
Oceňování dlouhodobého hmotného majetku reálnou hodnotou a testování goodwillu na snížení hodnoty
Hlavní záležitosti auditu
Způsob řešení
Společnost vlastní energetická zařízení, která jsou
oceňována v souladu s IAS
16 Pozemky, budovy a zařízení
za pou
žití modelu přecenění, přičemž jejich reálná hodnota
je stanovena v souladu s IFRS
13 Oceňování reálnou
hodnotou. Při stanovení reálné hodnoty zařízení
management Společnosti vycházel z posudku externího
znalce. Reálná hodnota se stanoví substanční metodou
ocenění majetku. Odhad reálné hodnoty zahrnuje i
posouzení ekonomického zastarávání majetku na zák
ladě
současné hodnoty budoucích peněžních t
oků, které by
podle předpokladů měly generovat jednotlivé energetické
zařízení.


Jak je popsáno v bodě 8. Goodwill, Společnost zaúčtovala
goodwill v souvislosti s transakcí, která se uskutečnila k 1.
lednu 2012 a v
rámci které si pořídila svá výrobní aktiva.
Rovněž případné snížení hodnoty goodwillu se posuzuje s
použitím výše zmíněnéh
o testu ekonomického zastarávání,
protože tento test zohledňuje i všechny ostatní položky
majetku a závazků vykázané v rozvaze. Čistá hodnota
goodwillu k
31. prosinci 2025 činí 1 526 mil. Kč. Zůstatková
hodnota dlouhodobého majetku oceněného znalcem k
31.
prosinci 2025 činí 5
866 mil. Kč.

Reálná hodnota se stanoví s použitím oceňovacích technik,
které vyžadují uplatňování úsudku a
používání předpokladů
a odhadů. Nejvýznamnější odhady a úsudky se týkají
zejména indexů cen průmyslových výrobců, odpisových
sazeb, budoucích peněžních toků, příj
mů z pronájmu, státní
podpory obnovitelných zdrojů energií a váženého průměru
nákladů kapitálu (dále také „WACC“).


Vzhledem k
významnosti hodnoty goodwillu
a
dlouhodobého hmotného majetku z hlediska účetní
závěrky, souvisejících úsudků a nejistoty odhadů a
předpokladů, z
nichž ocenění vychází, se jedná o hlav
záležitost auditu.
Na provádění auditorských postupů se podíleli odborníci
na oceňování. V
rámci našich postupů jsme vyhodnotili
předpoklady a metodiku použitou vedením a externím
znalcem pro stanovení reálné hodnoty dlouhodobého
hmotného majetku. Zaměřili jsme se na porovná
úsudků vedení s praxí na trhu.


Dále jsme posoudili matematickou správnost výpočtů
váženého průměru nákladů kapitálu WACC a související
výchozí údaje a předpoklady uplatněné Společností.
Provedli jsme analýzu rozpočtů a budoucích peněžních
toků plynoucích z
penězotvorných jednotek.
Předp
okládaný vývoj plánovaných peněžních toků jsme
porovnali s
očekáváním managementu a vyhodnotili jsme
hlavní předpoklady použité v modelech.


Posoudili jsme rovněž vhodnost modelu použitého pro
výpočty pro účely testů snížení hodnoty, vymezení
penězotvorných jednotek a matematickou správnost
výpočtů. Dále jsme posoudili objektivitu, nezávislost a
odbornou způsobilost externího znalce. Posoudili
jsme
návrh a implementaci interní kontroly schválení
užívaných parametrů a předpokladů vedením
Společnosti


Zaměřili jsme se rovněž na to, zda informace, které
Společnost uvedla v příloze účetní závěrky o oceňování
dlouhodobého hmotného majetku, a to konkrétně v bodě
5. Dlouhodobý hmotný majetek, a rovněž informace
týkající se snížení hodnoty goodwillu, uvedené
v bodě 8.
Goodwill, jsou v
souladu s účetními standardy IFRS ve
znění přijatém Evropskou unií.

Prvotní rozeznání rezervy na likvidaci solárních a větrných elektráren
Hlavní záležitosti auditu
Způsob řešení
Společnost vlastní energetická zařízení (solární a větrné
elektrárny), u
kterých již existuje významná jistota
budoucích nákladů spojených s
jejich likvidací. Datum
realizace likvidace vychází z
legislativních omezení,
technického stavu dotčených energetic
kých zařízení.
Rezerva na likvidaci solárních a větrných elektráren (dále
také „rezerva“) byla zaúčtována poprvé v
běžném účetním
období a představuje významný odhad budoucích nákladů
na likvidaci energetických zařízení a obnovení pozemků (viz
body 2.9 a 1
4 Rezervy přílohy účetní závěrky). Hodnota
rezervy k
31. prosinci 2025 činí 611 mil. Kč.

Reálná hodnota budoucích nákladů se stanoví s
použitím
oceňovacích technik, které vyžadují uplatňování úsudku a
používání předpokladů a odhadů. Nejvýznamnější odhady a
úsudky se týkají nákladů na likvidaci 1
MWp u solárních
elektráren, nákladů na likvidaci
jedné turbíny u větrných
elektráren, míry diskontní sazby zahrnující rizikovou
přirážku a bezrizikovou úrokovou sazbu.

Na provádění auditorských postupů se podíleli odborníci
na oceňování. V
rámci našich postupů jsme vyhodnotili
předpoklady a metodiku použitou vedením Společnost
při posouzení povinnosti likvidace. Dále jsme analyzovali
technicko
-ekonomickou dokumentaci a závěry
managementu ohledně schopnosti pokračovat v
provozu
až do předpokládaného termínu likvidace a provedli jsme
citlivostní analýzu klíčových předpokladů, včetně
časového horizontu a odhadu nákladů. Vyhodnotili jsme
vhodnost a adekvátnost prvotního rozli
šení rezervy
v
běžném účetním období.

Posoudili jsme návrh a implementaci interní kontroly
schválení užívaných parametrů a návrhu rezervy vedením
Společnosti. Rovněž jsme zapojili interní odborníky, kteří
evaluovali diskontní sazbu a metodiku výpočtu rezervy.


Zaměřili jsme se rovněž na to, zda informace, které
Společnost uvedla v příloze v
účetní závěrce, o oceňování
Rezervy, a to konkrétně v bodech 2.9 a 14 Rezervy, jsou

731142B83D326D476D0198B2E66D9348
Oceňování dlouhodobého hmotného majetku reálnou hodnotou a testování goodwillu na snížení hodnoty
Hlavní záležitosti auditu
Způsob řešení
Vzhledem k významnosti výše rezervy z hlediska účetní
závěrky, souvisejících úsudků a nejistoty odhadů a
předpokladů, z
nichž rezerva vychází, se jedná o hlavní
záležitost auditu.
v souladu s účetními standardy IFRS ve znění přijatém
Evropskou unií.


Ostatní informace uvedené ve výroční finanční zprávě

Ostatními informacemi jsou v souladu s § 2 písm. b) zákona o auditorech informace uvedené ve výroční finanční zprávě
mimo účetní závěrku a naši zprávu auditora. Za ostatní informace odpovídá představenstvo společnosti.

Náš výrok k účetní závěrce se k ostatním informacím nevztahuje. Přesto je však součástí našich povinností souvisejících
s ověřením účetní závěrky seznámení se s ostatními informacemi a posouzení, zda ostatní informace nejsou ve
významném (materiálním) nesouladu s účetní závěrkou či našimi znalostmi o účetní jednotce získanými během ověřování
účetní závěrky nebo zda se jinak tyto informace nejeví jako významně (materiálně) nesprávné. Také posuzujeme, zda
ostatní informace byly ve všech významných (materiálních) ohledech vypracovány v souladu s příslušnými právními
předpisy. Tímto posouzením se rozumí, zda ostatní informace splňují požadavky právních předpisů na formální náležitosti
a postup vypracování ostatních informací v kontextu významnosti (materiality), tj. zda případné nedodržení uvedených
požadavků by bylo způsobilé ovlivnit úsudek činěný na základě ostatních informací.

Na základě provedených postupů, do míry, již dokážeme posoudit, uvádíme, že:

Ostatní informace, které popisují skutečnosti, jež jsou též předmětem zobrazení v účetní závěrce, jsou ve všech
významných (materiálních) ohledech v souladu s účetní závěrkou.
Ostatní informace byly vypracovány v souladu s právními předpisy.

Dále jsme povinni uvést, zda na základě poznatků a povědomí o společnosti, k nimž jsme dospěli při provádění auditu,
ostatní informace neobsahují významné (materiální) věcné nesprávnosti. V rámci uvedených postupů jsme v obdržených
ostatních informacích žádné významné (materiální) věcné nesprávnosti nezjistili.

Odpovědnost představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit společnosti za účetní závěrku

Představenstvo společnosti odpovídá za sestavení účetní závěrky podávající věrný a poctivý obraz v souladu s účetními
standardy IFRS ve znění přijatém Evropskou unií a za takový vnitřní kontrolní systém, který považuje za nezbytný pro
sestavení účetní závěrky tak, aby neobsahovala významné (materiální) nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou.

Při sestavování účetní závěrky je představenstvo společnosti povinno posoudit, zda je společnost schopna nepřetržitě
trvat, a pokud je to relevantní, popsat v příloze účetní závěrky záležitosti týkající se jejího nepřetržitého trvání a použití
předpokladu nepřetržitého trvání při sestavení účetní závěrky, s výjimkou případů, kdy představenstvo plánuje zrušení
společnosti nebo ukončení její činnosti, resp. kdy nemá jinou reálnou možnost než tak učinit.

Za dohled nad procesem účetního výkaznictví ve společnosti odpovídá dozorčí rada a výbor pro audit.

Odpovědnost auditora za audit účetní závěrky

Naším cílem je získat přiměřenou jistotu, že účetní závěrka jako celek neobsahuje významnou (materiální) nesprávnost
způsobenou podvodem nebo chybou a vydat zprávu auditora obsahující náš výrok. Přiměřená míra jistoty je velká míra
jistoty, nicméně není zárukou, že audit provedený v souladu s výše uvedenými předpisy ve všech případech v účetní
závěrce odhalí případnou existující významnou (materiální) nesprávnost. Nesprávnosti mohou vznikat v důsledku
podvodů nebo chyb a považují se za významné (materiální), pokud lze reálně předpokládat, že by jednotlivě nebo
v souhrnu mohly ovlivnit ekonomická rozhodnutí, která uživatelé účetní závěrky na jejím základě přijmou.

Při provádění auditu v souladu s výše uvedenými předpisy je naší povinností uplatňovat během celého auditu odborný
úsudek a zachovávat profesní skepticismus. Dále je naší povinností:

Identifikovat a vyhodnotit rizika významné (materiální) nesprávnosti účetní závěrky způsobené podvodem nebo
chybou, navrhnout a provést auditorské postupy reagující na tato rizika a získat dostatečné a vhodné důkazní
informace, abychom na jejich základě mohli vyjádřit výrok. Riziko, že neodhalíme významnou (materiální)
nesprávnost, k níž došlo v důsledku podvodu, je větší než riziko neodhalení významné (materiální) nesprávnosti
způsobené chybou, protože součástí podvodu mohou být tajné dohody (koluze), falšování, úmyslná opomenutí,
nepravdivá prohlášení nebo obcházení vnitřních kontrol.

731142B83D326D476D0198B2E66D9348
Seznámit se s vnitřním kontrolním systémem společnosti relevantním pro audit v takovém rozsahu, abychom mohli
navrhnout auditorské postupy vhodné s ohledem na dané okolnosti, nikoli abychom mohli vyjádřit názor na účinnost
jejího vnitřního kontrolního systému.
Posoudit vhodnost použitých účetních metod, přiměřenost provedených účetních odhadů a informace, které v této
souvislosti představenstvo společnosti uvedlo v příloze účetní závěrky.
Posoudit vhodnost použití předpokladu nepřetržitého trvání při sestavení účetní závěrky představenstvem a to, zda
s ohledem na shromážděné důkazní informace existuje významná (materiální) nejistota vyplývající z událostí nebo
podmínek, které mohou významně zpochybnit schopnost společnosti nepřetržitě trvat. Jestliže dojdeme k závěru, že
taková významná (materiální) nejistota existuje, je naší povinností upozornit v naší zprávě na informace uvedené v to
souvislosti v příloze účetní závěrky, a pokud tyto informace nejsou dostatečné, vyjádřit modifikovaný výrok. Naše
závěry týkající se schopnosti společnosti nepřetržitě trvat vycházejí z důkazních informací, které jsme získali do data
naší zprávy. Nicméně budoucí události nebo podmínky mohou vést k tomu, že společnost ztratí schopnost nepřetržitě
trvat.
Vyhodnotit celkovou prezentaci, členění a obsah účetní závěrky, včetně přílohy, a dále to, zda účetní závěrka
zobrazuje podkladové transakce a události způsobem, který vede k věrnému zobrazení.

Naší povinností je informovat představenstvo, dozorčí radu a výbor pro audit mimo jiné o plánovaném rozsahu
a načasování auditu a o významných zjištěních, která jsme v jeho průběhu učinili, včetně zjištěných významných
nedostatků ve vnitřním kontrolním systému.

Naší povinností je rovněž poskytnout výboru pro audit prohlášení o tom, že jsme splnili příslušné etické požadavky týkající
se nezávislosti, a informovat ho o veškerých vztazích a dalších záležitostech, u nichž se lze reálně domnívat, že by mohly
mít vliv na naši nezávislost, a případných souvisejících opatřeních.

Dále je naší povinností vybrat na základě záležitostí, o nichž jsme informovali představenstvo, dozorčí radu a Výbor pro
audit, ty, které jsou z hlediska auditu účetní závěrky za běžný rok nejvýznamnější, a které tudíž představují hlavní
záležitosti auditu, a tyto záležitosti popsat v naší zprávě. Tato povinnost neplatí, když právní předpisy zakazují zveřejnění
takové záležitosti nebo jestliže ve zcela výjimečném případě usoudíme, že bychom o dané záležitosti neměli v naší zprávě
informovat, protože lze reálně očekávat, že možné negativní dopady zveřejnění převáží nad přínosem z hlediska veřejného
zájmu.

ZPRÁVA O JINÝCH POŽADAVCÍCH STANOVENÝCH PRÁVNÍMI PŘEDPISY

Informace vyžadované nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 537/2014

V souladu s článkem 10 odst. 2 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 537/2014 uvádíme v naší zprávě
nezávislého auditora následující informace vyžadované nad rámec mezinárodních standardů pro audit:

Určení auditora a délka provádění auditu

Auditorem společnosti nás dne 29. června 2021 určila valná hromada společnosti. Auditorem společnosti jsme
nepřetržitě 3 roky.

Soulad s dodatečnou zprávou pro výbor pro audit

Potvrzujeme, že náš výrok k účetní závěrce uvedený v této zprávě je v souladu s naší dodatečnou zprávou pro výbor pro
audit společnosti, kterou jsme dne 29. dubna 2026 vyhotovili dle článku 11 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU)
č. 537/2014.

Poskytování neauditorských služeb

Prohlašujeme, že nebyly poskytnuty žádné zakázané služby uvedené v čl. 5 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU)
č. 537/2014. Zároveň jsme společnosti ani jí ovládaným obchodním společnostem neposkytli žádné jiné neauditorské
služby, které by nebyly uvedeny ve výroční finanční zprávě.

Zpráva o souladu s nařízením o ESEF

Provedli jsme zakázku poskytující přiměřenou jistotu, jejímž předmětem bylo ověření souladu účetní závěrky obsažené ve
výroční finanční zprávě s ustanoveními nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/815 ze dne 17. prosince 2018,
kterým se doplňuje srnice Evropského parlamentu a Rady 2004/109/ES, pokud jde o regulační technické normy
specifikace jednotného elektronického formátu pro podávání zpráv („nařízení o ESEF“), které se vztahuje na účetní
závěrku.



731142B83D326D476D0198B2E66D9348
Odpovědnost představenstva

Za vypracování účetní závěrky v souladu s nařízením o ESEF odpovídá představenstvo společnosti. Představenstvo
společnosti nese odpovědnost mimo jiné za:

Návrh, zavedení a udržování vnitřního kontrolního systému relevantního pro uplatňování požadavků nařízení o ESEF.
Sestavení účetní závěrky obsažené ve výroční finanční zprávě v platném formátu XHTML.

Odpovědnost auditora

Naším úkolem je vyjádřit na základě získaných důkazních informací závěr ohledně toho, zdali účetní závěrka obsažená
ve výroční finanční zprávě je ve všech významných (materiálních) ohledech v souladu s požadavky nařízení o ESEF. Tuto
zakázku poskytující přiměřenou jistotu jsme provedli v souladu s mezinárodním standardem pro ověřovací zakázky
ISAE 3000 (revidované znění). Ověřovací zakázky, které nejsou auditem ani prověrkami historických finančních informací
(dále jen „ISAE 3000“).

Charakter, načasování a rozsah zvolených postupů závisí na úsudku auditora. Přiměřená míra jistoty je velká míra jistoty,
nicméně není zárukou, že ověření provedené v souladu s výše uvedeným standardem ve všech případech odhalí případný
existující významný (materiální) nesoulad s požadavky nařízení o ESEF.

V rámci zvolených postupů jsme provedli následující činnosti:

Seznámili jsme se s požadavky nařízení o ESEF.
Seznámili jsme se s vnitřními kontrolami společnosti relevantními pro uplatňování požadavků nařízení o ESEF.
Identifikovali a vyhodnotili jsme rizika významného (materiálního) nesouladu s nařízením o ESEF způsobeného
podvodem nebo chybou.
Na základě toho jsme navrhli a provedli postupy s cílem reagovat na vyhodnocená rizika a získat přiměřenou jistotu
pro účely vyjádření našeho závěru.

Cílem našich postupů bylo posoudit, zdali:

Účetní závěrka, které je obsažena ve výroční finanční zprávě, byla sestavena v platném formátu XHTML.

Domníváme se, že důkazní informace, které jsme získali, poskytují dostatečný a vhodný základ pro vyjádření našeho
závěru.

Závěr

Podle našeho názoru je účetní závěrka společností za rok končící 31. prosince 2025 obsažená ve výroční finanční zprá
ve všech významných (materiálních) ohledech v souladu s požadavky nařízení o ESEF.

V Praze dne 30. dubna 2026

Auditorská společnost:
Statutární auditor:

Deloitte Audit s.r.o.
evidenční číslo 079
Miroslav Mayer
evidenční číslo 2529