Zpět na aktuality
9. dubna 2021

Úvod do kryptoměn aneb malá analýza velké budoucnosti…?

Kryptoměny a digitální aktiva

Růst v řádech stovek procent, vstup institucionálních investorů a téměř až módní záležitost, i tak by se dal shrnout rok 2020 z pohledu kryptoměn a především Bitcoinu. Často zmiňovanou výhodou Bitcoinu a ostatních kryptoměn je decentralizace a ochrana proti inflaci. Decentralizaci lze v tomto případě chápat jako neexistenci centrální banky, která by jakkoliv ovlivňovala množství a hodnotu měny. Na „měnové politice“ se tak podílí každý, kdo danou měnu drží nebo s ním obchoduje. Její hodnota je poté určena pouze vztahem nabídky a poptávky.

Ochrana vůči znehodnocení je v případě Bitcoinu docílena maximálním vytěžitelným množstvím. Satoshi Nakamoto, doposud neznámý zakladatel (nebo skupina zakladatelů) toto množství stanovil na 21 milionů. Bitcoiny se do oběhu dostávají tzv. „těžbou“, která zjednodušeně řečeno spočívá ve správném a nejrychlejším vyřešení matematické rovnice. Zatímco na samém počátku bylo možné Bitcoin „vytěžit“ pomocí papíru a tužky, dnes se o těžbu starají tisíce počítačů.

Kryptoměny ale nejsou pouze Bitcoin, ačkoliv se jedná o zdaleka nejznámější a co do tržní kapitalizace, převyšující 1 bilion USD, také největší kryptoměnu. Na pomyslné druhé pozici se nachází Ethereum, které má zhruba 20 % tržní kapitalizaci oproti Bitcoinu (~200 mld. USD). Dle stránky coinmarketcap.com již existuje více než 4 000 kryptoměn a zhruba 300 míst, kde lze kryptoměny obchodovat.

Mimo kryptoměny se mezi tzv. digitální aktiva řadí i investice do technologie blockchainu a s ní spojené NFT (non-fungible token). NFT v podstatě představuje podíl na projektu využívající technologii blockchainu. Ve finanční terminologii bychom hovořili o private equity/venture capital podílu, jehož valuace a zhodnocení často působí až neuvěřitelně. Desítky až stovky procent růstu nejsou ve světě digitálních aktiv ničím neobvyklým a v zásadě se tak více než kde jinde potvrzuje staré investiční pravidlo – čím více rizika, tím vyšší zisk. Pokud bychom na riziko nahlíželi optikou volatility, je denní volatilita Bitcoinu v průměru 6x vyšší než u Forexu nebo zlata. Standardně se cena Bitcoinu za den změní o 3 % a výjimkou nejsou ani posuny o 10 % a více.

Třetí proměnná zmíněné rovnice, likvidita, se také výrazně podílí na ceně tokenu. Je sice hezké, když hodnota mé investice roste až do nebes, ale když nemůžu zisk realizovat, mám pouze zelené číslo na monitoru.

Bitcoin

První náznaky vzniku nového, obecně přijímaného investičního aktiva přišly koncem roku 2017, kdy se cena Bitcoinu šplhala k 20 000 USD. Na CME (Chicago Mercantile Exchange – nejvýznamnější burza finančních derivátů na světě) se začal obchodovat futures kontrakt na tuto kryptoměnu a mnozí mluvili o novém paradigmatu a úpadku tradičních měn. Nicméně po propadu na začátku roku 2018 až k 4 000 USD a následné „nezajímavé“ periodě začali mnozí analytici kryptoměny odepisovat. Ačkoliv cena Bitcoinu na začátku roku 2020 rostla, i v reakci na napjatou geopolitickou situaci, dalo by se říct, že obecně převládala spíše frustrace a smíšené pocity. Ty vyvrcholily po propadech trhů v reakci na počátek coronavirové pandemie, kdy část investorů viděla Bitcoin jako rezervní aktivum s negativní korelací vůči akciovým trhům. Namísto zpevnění však přišel zprvu propad, kdy navíc tradiční rezervní aktivum – zlato, začalo výrazně posilovat až k srpnovému historickému maximu 2 000 USD/ozt.

Hlavní vlna „krypto-mánie“ přišla na podzim 2020. Druhá vlna pandemie, strach z rostoucí inflace a politická rizika nastartovala růst podobný tomu z konce roku 2017. Na začátku září 2020 se Bitcoin obchodoval za 10 245 USD, zatímco na Silvestra 2020 to bylo již 29 000 USD. Za pouhé 4 měsíce tak Bitcoin přidal 183 %. V polovině března 2021 se Bitcoin dostal na své maximum, když se 13. března vyšplhal na 61 243 USD, což představuje meziroční nárůst o 1 000 %!

Nástup institucionálních investorů

Výrazným faktorem růstu byl již zmíněný vstup institucionálních investorů. Experti předpokládají, že euforie v roce 2020 nabere na obrátkách v roce 2021. Významný asset manager v oblasti digitálních aktiv Grayscale Investments, který spravuje aktiva v hodnotě 20 mld. USD, zaznamenal v roce 2020 příliv investic ve výši 5,7 mld. USD. Z toho více než polovinu tvořily peníze institucionálních investorů. O senzaci se začátkem února 2021 postaral zakladatel automobilky Tesla Elon Musk, který se rozhodl nakoupit Bitcoiny v hodnotě 1,5 mld. USD, s cílem je v budoucnu přijímat jako platidlo. Tím odstartoval nebývalý zájem a Bitcoin za měsíc skoro zdvojnásobil svou hodnotu. Výsledkem bylo, že automobilka Tesla vydělala na zhodnocení Bitcoinu víc, než za dobu své existence na prodeji aut.

Velkým tématem se blockchain a digitální aktiva stala ve finančním sektoru. Velké bankovní domy už několik let testují využití kryptoměny Ripple pro okamžité platby. Americká banka JP Morgan Chase představila vlastní kryptoměnu JPM Coin, která má urychlit převody a vypořádání plateb mezi klienty. Investiční banky Morgan Stanley a Goldman Sachs nabízejí buď vlastní investiční produkty na bázi blockchainu, nebo služby custody & settlement pro investice do digitálních aktiv, jak uvádí ve své studii významná poradenská společnost BCG.

Digitální aktiva v širším pojetí

Technologie blockchainu nachází momentálně uplatnění především v projektech přímo spojených s kryptoměnami, nejčastěji se jedná o krypto-burzy a investiční fondy, které investují do jednotlivých kryptoměn. Blockchain se však stále více uplatňuje v projektech data managementu a business intelligence. Samostatnou kapitolou je komplexní technologie decentralizovaných financí, kterou reprezentují zejména fintech start-upy zaměřující se na poskytování úvěrů, služby custody a brokerů, případně obchodování s deriváty.


Dle reportu The Block Research byla technologie blockchainu předmětem 857 transakcí v hodnotě zhruba 3,8 mld. USD. Převážnou většinu těchto transakcí bychom zařadili pod venture capital financování, pouze malou část tvoří M&A zavedených a „dospělých“ projektů. Kumulovaná pětiletá míra růstu hodnoty transakcí s digitálními aktivy je 34,3 %.

Výhled na 2021

Předpovídat budoucnost na trzích je ošemetné a pro digitální aktiva to platí dvojnásob. V každém případě se v závěru roku 2020 a začátku roku 2021 projevila pro budoucnost blockchainu zásadní věc, a sice finanční instituce a regulátoři uznali existenci a legitimitu digitálních aktiv. Sami se aktivně pouštějí do vývoje a implementace blockchain technologií. Ačkoliv jsou digitální aktiva stále velmi mladým, a tedy značně rizikovým trhem, určitě se vyplatí jej minimálně sledovat, protože jsme dost možná svědky vzniku fenoménu, který bude mít v nedaleké budoucnosti vliv na život každého z nás.

Vojtěch Ruffer, portfolio manažer
vojtech.ruffer@amista.cz